13. tydzień ciąży

W 13 tygodniu ciąży dziecko ma już wielkość mandarynki, wykonuje gwałtowne ruchy i reaguje na dźwięk. Nie poznasz jeszcze jego płci, ale możesz już zrobić USG genetyczne.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
13 tydzień ciąży
fot. Fotolia

13 tydzień ciąży – który to miesiąc?

13 tydzień ciąży to początek 4 miesiąca i II trymetru ciąży. Na tym etapie oczekiwania na dziecko znacznie poprawia się samopoczucie, a ryzyko poronienia spada. To wystarczające powody, aby w końcu zacząć cieszyć się swoim odmiennym stanem!

13 tydzień ciąży liczony od ostatniej miesiączki to około 11 tydzień od zapłodnienia (zwykle trudno dokładnie określić moment poczęcia, dlatego punktem wyjścia do obliczeń jest pierwszy dzień pojawienia się ostatniego okresu). Aby upewnić się, w którym tygodniu ciąży jesteś, posłuż się naszym kalkulatorem tygodnia ciąży.

Brzuch w 13 tygodniu ciąży i waga mamy

Macica w 13 tygodniu ciąży osiąga rozmiary małego melona i przypomina kształtem niedużą, gładką piłkę. Zaczyna coraz silniej wypychać powłoki brzuszne, ale nie u wszystkich kobiet jest to widoczne. Często na tym etapie ciąży wielkość brzucha jeszcze się nie zmienia.

Na brzuchu z powodu zmian zachodzących w organizmie może pojawić się ciemna kreska biegnąca od pępka w dół. To linea negra (z łac. czarna linia). Wzrost poziomu progesteronu powoduje, że w niektórych miejscach na skórze rośnie stężenie pigmentu (czyli ciemnego barwnika). 

Od teraz zaczniesz wyraźniej przybierać na wadze. Idealny przyrost masy ciała w ciąży to nie więcej niż pół kilograma na tydzień (nie licząc okresu, który już za tobą), zatem w 13 tygodniu ciąży twoja waga powinna wynosić tyle, co przed ciążą, lub tylko nieznacznie więcej.


13 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Twoje dziecko osiągnęło już wielkość dużej mandarynki. W 13 tygodniu ciąży mierzy ok. 7,5 cm – od czubka główki do pośladków (to tzw. CRL, czyli długość ciemieniowo-siedzeniowa).

Jak wygląda dziecko w 13 tygodniu ciąży?

Połowę długości ciała wciąż stanowi głowa dziecka, ale organizm maluszka rozwija się błyskawicznie – do czasu porodu proporcje się zmienią (główka będzie stanowiła jedną czwartą ogólnej długości dziecka).

Oczy dziecka, umiejscowione dotąd z boku u podstawy głowy, w 13 tygodniu ciąży zaczynają się do siebie zbliżać. Uszy stopniowo przesuwają się na właściwe miejsce. Nos i broda stają się bardziej wystające. Dziecko coraz bardziej przypomina małego człowieka.

USG w 13 tygodniu ciąży i inne badania

W 13 tygodniu ciąży możesz zrobić jedno z nieinwazyjnych badań prenatalnych, którym jest USG genetyczne (masz na nie czas między 11 a 14 tygodniem). Podczas USG genetycznego lekarz oceni wymiary czaszki, kości udowej i grubość fałdu karkowego (tzw. przezierność karkową). 

Normy przezierności karkowej (NT) w 13 tygodniu ciąży zależą od wielkości płodu, ale przyjmuje się, że wartość NT nie powinna przekraczać 2,5 mm. Im większa przezierność karkowa płodu, tym większe ryzyko wystąpienia trisomii płodu.

Uwaga, aż 65 proc. płodów z nieprawidłową przeziernością karkową nie ma wad genetycznych, nie należy więc traktować nieprawidłowych wyników tego badania jako ostatecznego potwierdzenia zaburzeń chromosomalnych u płodu. 

Choć na USG płód w 13 tygodniu wygląda już jak dziecko, nadal nie jest możliwe określenie jego płci.

Dziecko na zdjęciu USG w 13 tygodniu ciąży
 
Zdjęcie USG 13 tydzień ciąży

Badania w 13 tygodniu ciąży

W 13 tygodniu ciąży możesz wykonać test PAPP-A, który polega na pobraniu krwi i zbadaniu jej współczynników: poziomu białka PAPP-A i wolnej podjednostki beta hCG. Badanie pozwala ocenić, czy dziecku zagraża wada genetyczna. Jeśli istnieją ku temu wskazania, wykonuje się test prenatalny z krwi np. NIFTY lub Harmony i biopsję trofoblastu.
Lekarz może zalecić ci wykonanie dodatkowych badań prenatalnych, jeśli skończyłaś 35 lat albo w twojej rodzinie zdarzają się wady genetyczne. Te badania nie są obowiązkowe.
W kolejnych tygodniach ciąży czeka cię morfologia krwi i badanie ogólne moczu.

13 tydzień ciąży – gdzie się znajduje dziecko i jak się rozwija?

Dziecko znajduje się w macicy, która ma teraz wielkość grejpfruta, a jej dno właśnie zaczyna wystawać ponad spojenie łonowe. Dziecko ukryte jest dokładnie za nim.

Choć ruchy dziecka w 13 tygodniu są gwałtowne i energiczne, przyszła mama ich jeszcze nie odczuwa – trzeba na to zaczekać jeszcze ok. 7 tygodni.

Rozwój dziecka w 13 tygodniu ciąży

13-tygodniowe dziecko cały czas trenuje, a w bezruchu wytrzymuje najwyżej 15 minut. Ruchy płodu świetnie wzmacniają jego mięśnie i ćwiczą koordynację ruchową. Poza tym maluch:
 • uwielbia ssać swój kciuk
 • ma odruch szukania piersi (poznasz go, gdy dziecko będzie już na świecie – to jeden z odruchów noworodka)
 • wykonuje pierwsze ruchy oczyma
 • reaguje na dźwięk, choć jego uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane
 • prawdopodobnie czuje wibracje poprzez skórę
 • zaczyna robić różne miny – otwiera usta, krzywi się, marszczy...
 • zaczynają się kształtować jego struny głosowe.

Rozwój prenatalny dziecka to fascynująca przygoda. Wszystko dzieje się w błyskawicznym tempie. Na infografice pokazujemy, jakie zmiany następują w kolejnych miesiącach życia płodowego.
Jak rozwija się dziecko? Miesiąc po miesiącu

Objawy i dolegliwości w 13 tygodniu ciąży

13 tydzień ciąży to czas, kiedy przyszła mama powinna odzyskać dawną werwę i dobre samopoczucie. W zapomnienie odchodzą charakterystyczne objawy ciąży: poranne mdłości, senność czy ciągłe zmęczenie. Jeśli nadal je odczuwasz, przyjrzyj się swojej diecie. Być może jest w niej za dużo cukru? Jeśli nie opuszcza się zły nastrój, zmęczenie, a dodatkowo masz zaparcia i waga szybuje w górę, warto sprawdzić poziom hormonów tarczycy

Dolegliwości, które mogą być odczuwane w 13 tygodniu:

 • ból więzadeł objawiający się bólami brzucha
 • duszności
 • obfita wydzielina z pochwy
 • nadmierne wydzielanie śliny
 • nieprzyjemny zapach z ust
 • spadek libido
 • ciemnienie pieprzyków, piegów i brodawek sutkowych
 • zmęczenie.

W organizmie na tym etapie ciąży zachodzi mnóstwo zmian, których nie zauważasz. W żyłach krąży teraz o wiele więcej krwi niż przed ciążą, a serce, które musi teraz pracować dla dwojga, nieco się powiększyło i szybciej bije. Częstość uderzeń serca na minutę może wzrosnąć nawet powyżej 80 uderzeń. Regularne pomiary ciśnienia krwi pozwolą lekarzowi na bieżąco kontrolować sytuację i zapobiec ewentualnym problemom.

Możliwe, że kłopot sprawia ci częsta potrzeba korzystania z łazienki. W 13 tygodniu rosnąca macica uciska na pęcherz i powoduje, że w zasadzie mogłabyś odwiedzać toaletę niemal co kilka minut – niestety także w nocy. Nic na to nie poradzisz, staraj się po prostu bywać w miejscach, w których możesz do woli korzystać z łazienki. Dobra wiadomość jest taka, że lada moment macica uniesie się ponad spojenie łonowe i nie przestanie uciskać pęcherz – to kwestia kilku dni.​

Ryzyko poronienia w 13 tygodniu ciąży jest już minimalne, ale to nie znaczy, że możesz mniej na siebie uważać. Nie dźwigaj, nie przemęczaj się. Unikaj także sytuacji grożących upadkiem i zgłaszaj lekarzowi wszystkie niepokojące cię objawy. Należy do nich krwawienie w 13 tygodniu ciąży.

Film


13 tydzień ciąży bliźniaczej

Na tym etapie ciąży bliźnięta nadal mają bardzo dużo miejsca i nie czują tego, że rosną w towarzystwie. Czy wiesz, że w 13 tygodniu ciąży nawet czworaczki jeszcze się nie stykają? Lada moment jednak odkryją, że mają rodzeństwo.

Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (18 ocen)

5.6

Popularne tematy