13. tydzień ciąży

13. tydzień ciąży to początek jej 4. miesiąca. Dziecko ma wielkość mandarynki, fika koziołki i reaguje na dźwięk. Kobiecie mijają nudności, senność i zmęczenie.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

13. tydzień rozpoczyna 4. miesiąc ciąży i równocześnie jej 2. trymestr. Poranne mdłości ustępują, a ryzyko poronienia znacznie się zmniejsza - to wystarczające powody, aby w końcu zacząć cieszyć! Dowiedz się, co dzieje się z twoim ciałem i jak rozwija się dziecko.

Wielkość płodu w 13 tygodniu ciąży

Pod koniec pierwszego trymestru, czyli w 13. tygodniu, twoje dziecko osiągnęło rozmiar dużej mandarynki, czyli ok. 7,5 cm długości. Jego głowa wciąż stanowi połowę ciała (mierzonego od czubka główki do pośladków), ale organizm się tak błyskawicznie rozwija, że do czasu porodu  będzie stanowiła zaledwie jedną czwartą ogólnej długości dziecka.

Płód w 13 tygodniu ciąży:

13 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
 
Zdjęcie USG 13 tydzień ciąży
 
 

Jak rozwija się dziecko?

Oczy maluszka– umiejscowione dotąd z boku u podstawy głowy – zaczynają się do siebie zbliżać, uszy stopniowo przesuwają się na właściwe miejsce. Nos i broda stają się bardziej wystające. Co porabia w brzuchu?
 • ćwiczy praktycznie przez cały czas, a bezruchu wytrzymuje najwyżej 15 minut. Ta gimnastyka świetnie wzmacnia jego mięśnie i ćwiczy koordynację ruchową
 • uwielbia ssać swój kciuk
 • ma odruch szukania piersi, gdy będzie już na świecie, rozpoznasz ten odruch (to jeden z odruchów noworodka)
 • wykonuje pierwsze ruchy oczyma
 • reaguje na dźwięk, choć jego uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane
 • prawdopodobnie czuje wibracje poprzez skórę
 • zaczyna robić różne miny – otwiera usta, krzywi się, marszczy...
 • zaczynają się kształtować struny głosowe.

Jak rośnie dziecko?

Sprawdź, jak rozwija się płód w czasie ciąży - miesiąc po miesiącu.
Jak rozwija się dziecko? Miesiąc po miesiącu

Co się zmienia u ciebie w 13 tygodniu ciąży?

Kończy się pierwszy trymestr, a wraz z nim najprawdopodobniej odejdą w zapomnienie charakterystyczne dla niego dolegliwości: poranne nudności, senność czy ciągłe zmęczenie. Jeśli nie przechodzą, sprawdź swoją dietę. Drugi trymestr – tak mówią wszystkie mamy – to najpiękniejszy okres oczekiwania na dziecko.

Objawy ciąży, które możesz odczuwać w 13. tygodniu:

 • nagły przypływ energii
 • może pojawić się ból więzadeł
 • duszności
 • obfita wydzielina z pochwy
 • nadmierne wydzielanie śliny
 • nieprzyjemny zapach z ust
 • spadek libido
 • ciemnienie pieprzyków, piegów i brodawek sutkowych
 • zmęczenie
W twoim organizmie zachodzi mnóstwo zmian, których nie zauważasz. Czy wiesz na przykład, że w twoich żyłach krąży teraz o wiele więcej krwi niż przed ciążą, a serce nieco się powiększyło i szybciej bije? W końcu pracuje dla dwojga...

Jak rośnie brzuch w 13 tygodniu ciąży?

Twoja macica przypomina niedużą, gładką piłkę. Zaczyna coraz silniej wypychać powłoki brzuszne. Od tej pory będziesz wyraźniej przybierała na wadze (idealny przyrost masy ciała to nie więcej niż pół kilograma na tydzień). W 13. tygodniu twoja macica osiągnęła rozmiary małego melona.

Z powodu zmian zachodzących w organizmie kobiety w ciąży na brzuchu może pojawić się ciemna kreska. Linia biegnąca od pępka w dół to linea negra (z łac. czarna linia). Wzrost poziomu progesteronu powoduje stężenie w niektórych miejscach na skórze pigmentu (czyli ciemnego barwnika). Stąd właśnie ciemna kreska.

O tym pamiętaj w 13 tygodniu ciąży!

 • Wrzuć na luz! - Na tym etapie może pojawić się zmęczenie. To dobry czas, by porozmawiać z pracodawcą o tym, że jesteś w ciąży, a także o twoich obowiązkach, szczególnie jeśli wykonujesz pracę fizyczną. Nie przesadzaj i nie forsuj swoich możliwości.
 • Idź na zakupy - Jeśli czujesz, że przestajesz mieścić się w ubrania, koniecznie zadbaj, to by w twojej szafie znalazły się ubrania, które nie będą cisnęły twojego brzuszka. 
 • Zadbaj o skórę - W 13. tygodniu mogą pojawić się pierwsze rozstępy na piersiach i udach. Zadbaj o elastyczność skóry. Co prawda, wiele zależy od predyspozycji twojej skóry, jednak możesz zrobić coś jeszcze. Masaż sprawi, że skóra stanie bardziej podatna na rozciąganie. Dermatolodzy uważają nawet, że samo masowanie lepiej chroni przed rozstępami niż cudowne składniki kosmetyków. 

Co cię może niepokoić w 13 tygodniu ciąży?

 • Szybsze bicie serca Serce przyszłej mamy pracuje szybciej i intensywniej. Częstość uderzeń na minutę wzrasta nawet powyżej 80 uderzeń (zwykle serce bije w ciąży ok. 10–20 proc. szybciej) na minutę.  Regularne pomiary ciśnienia krwi pozwolą lekarzowi na bieżąco kontrolować sytuację i zapobiec ewentualnym problemom.
 • Złe samopoczucie i zmęczenie nie mijają - Koniec pierwszego trymestru to czas, kiedy przyszła mama powinna odzyskać dawną werwę i dobre samopoczucie. Jeśli twój zły nastrój, zmęczenie oraz zaparcia nie mijają, a waga szybuje w górę, warto zastanowić się nad sposobem odżywiania oraz sprawdzić poziom hormonu tarczycy – tyroksyny. 
 • Ryzyko poronienia - Poronienie w drugim trymestrze jest bardzo mało prawdopodobne, ale to nie znaczy, że możesz mniej na siebie uważać. Nie dźwigaj, nie wykonuj dużego wysiłku fizycznego. Unikaj także sytuacji grożących upadkiem, a także zgłaszaj lekarzowi wszystkie niepokojące cię objawy.
 • Częsta potrzeba korzystania z łazienki - W 13. tygodniu rosnąca macica uciska na pęcherz i powoduje, że w zasadzie mogłabyś odwiedzać toaletę niemal co chwila – niestety także w nocy. Nic na to nie poradzisz, staraj się po prostu bywać tam, gdzie możesz do woli korzystać z łazienki. Dobra wiadomość jest taka, że lada moment macica uniesie się ponad spojenie łonowe i nie będzie uciskać na pęcherz, to kwestia kilku dni.​

Ciąża mnoga tydzień po tygodniu

Na tym etapie maluszki nadal mają bardzo dużo miejsca i nie czują, że mają towarzystwo. Czy wiesz, że w 13. tygodniu nawet czworaczki jeszcze się nie stykają? Lada moment jednak odkryją, że mają rodzeństwo.

Częste pytania w 13 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (18 ocen)

5.6

Popularne tematy