20. tydzień ciąży

20 tydzień ciąży to połowa ciąży. W tym tygodniu najpewniej poznasz płeć dziecka. Maluch waży już ok. 280 gramów i ma długość ok. 16 cm. W 20 tygodniu ciąży czeka cię USG połówkowe, być może poczujesz też pierwsze wyraźne ruchy dziecka. Mogą się także zdarzyć bóle brzucha i pachwin, które nie zawsze są powodem do niepokoju.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

20 tydzień ciąży - który to miesiąc?

20 tydzień ciąży to dokładnie półmetek twojego oczekiwania na dziecko i środek drugiego trymestru ciąży. Połowa ciąży za tobą! Z pewnością twój brzuch już się powiększył i ciąża jest zauważalna. Do porodu zostało jeszcze 20 tygodni. Tymczasem już za kilka dni czeka cię USG połówkowe, potwierdzenie płci dziecka i pierwsze mocne kopniaki. Przygotuj się na mnóstwo pozytywnych emocji!

20 tydzień ciąży - ile cm ma dziecko?

W 20 tygodniu ciąży twoje dziecko jest już całkiem spore: od czubka głowy do pośladków mierzy około 16 cm, a jego waga osiągnęła 280 g. Maluszek jest mniej więcej wielkości małego melona kantalupa.

Jak wygląda dziecko w 20 tygodniu ciąży?

W 20 tygodniu ciąży dziecko znowu bardzo zyskuje na urodzie – maluch jest z każdym dniem ładniejszy i coraz bardziej przypomina noworodka, którego przytulisz po porodzie. Dziecko ma już włosy na główce i dobrze wykształcone ręce i nogi. Prawda, że jest piękne?

20 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 20 tygodniu ciąży?

20 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju i dużej aktywności dziecka. U maluszka właśnie teraz rozwijają się zęby. Dziecko może już reagować na bodźce zewnętrzne (hałasy), ale nie martw się, jeśli nie rusza się często. Poza tym:

  • Jeśli nosisz pod sercem córkę, to w 20 tygodniu ciąży ma ona już w pełni ukształtowaną macicę, a w jej jajnikach znajdują się prymitywne komórki jajowe.
  • Jeśli masz synka, jego jądra zaczynają zstępować z jamy brzusznej.

20 tydzień ciąży - USG połówkowe

W 20 tygodniu ciąży (lub w kolejnym) czeka cię jedno z obowiązkowych badań w ciąży, tzw. USG połówkowe. Ma ono ogromną wartość: pozwala dokładnie obejrzeć już dosyć duże i niemal w pełni wykształcone narządy wewnętrzne dziecka. Dzięki temu badaniu można też określić wielkość dziecka, ocenić jego budowę i ilość płynu owodniowego, a także lokalizację oraz budowę łożyska. Podczas tego USG można też rozpoznać płeć dziecka. Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że tym razem płeć dziecka pozostanie tajemnicą (bo np. maluszek odwrócił się tyłem), nie martw się – może następnym razem będziesz mieć więcej szczęścia.

20 tydzień ciąży - zdjęcie dziecka na USG

20 tydzień ciąży zdjęcie USG
Zdjęcie USG w 20 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock

20 tydzień ciąży - ruchy dziecka

Właśnie w 20 tygodniu ciąży możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka. Na początku są tak delikatne, że łatwo je pomylić z burczeniem w brzuchu albo w ogóle ich nie zauważyć. Kobiety często określają je jako „muskanie skrzydeł motyla” czy „bańki w brzuchu”. Z dnia na dzień ruchy stają się jednak mocniejsze i bardziej regularne. 

20 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

Choć drugi trymestr ciąży uważany jest za najprzyjemniejszy i najmniej zaskakujący, to zmiany w twoim ciele wciąż trwają. Nic dziwnego – twoje ciało ma do wykonania bardzo ważne zadanie. W 20 tygodniu ciąży:

  • Twoja skóra może stać się ciemniejsza niż przed ciążą, np. ciemniejsze będą sutki.
  • W piersiach może pojawić się siara, substancja, która w pełni pokrywa potrzeby żywieniowe dziecka w pierwszych dniach po narodzinach.
  • Mogą dokuczać ci pewne dolegliwości, np. krwawienie z dziąseł lub wzmożona wydzielina z pochwy.
  • Twoje stawy się rozciągnęły, a ścięgna stały się bardziej elastyczne. Możesz skarżyć się na bóle pleców lub stawów.

Hemoroidy w 20 tygodniu ciąży

Żylaki odbytnicy, czyli hemoroidy, powstają podczas ciąży, bo powiększająca się macica uciska na żyły odprowadzające krew z odbytnicy. Guzkowate wypukłości w błonie śluzowej odbytu bolą i mogą krwawić. Jeśli zaobserwujesz u siebie nawet skąpe krwawienie z okolic odbytu, świąd i pieczenie, podczas najbliższej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę powiedz mu o tym. Żylaki odbytu można leczyć, ale można też próbować zapobiegać hemoroidom domowymi sposobami.

Hemoroidy można leczyć czopkami, które działają przeciwzapalnie, zmniejszają przekrwienie i obrzęk. O receptę trzeba poprosić lekarza. Po porodzie u części kobiet wszystko wraca do normy (na ogół trwa to kilka tygodni). U niektórych uwypuklone naczynia zostają i trzeba je leczyć. Jeśli są duże, mogą wymagać interwencji chirurga.

Ćwiczenia mięśni Kegla w 20 tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży warto zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla. Jeśli jeszcze nie zaczęłaś, zrób to jak najszybciej. Możesz trenować wszędzie, bo to dyskretne ćwiczenia, a ich efekt jest wart zachodu. Ćwiczenia pomagają uniknąć nietrzymania moczu po porodzie. To nieprawda, że każda kobieta, która rodziła, będzie kiedyś miała taki problem. Wcale nie musisz go mieć. Zobacz, jak ćwiczyć mięśnie Kegla.

ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży - infografika

Brzuch w 20 tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży dno macicy jest już się na wysokości pępka  to tam znajduje się dziecko. Być może właśnie teraz zaczęłaś czuć, że twój brzuch czasem się napina i twardnieje. To pierwsze skurcze macicy w ciąży, tzw. skurcze przepowiadające. Mogą pojawiać się w seriach kilka razy dziennie, ale możesz też wcale ich nie odczuwać. Nie są oznaką rozpoczynającego się porodu. To jedynie sygnał, że twoja macica zaczyna przedporodowe treningi.

Skurcze w 20 tygodniu ciąży

  • Słabsze, ale częste to tzw. fale Alvareza. Nie są zbyt silne czy bolesne. Pojawiają się nagle i szybko znikają. 
  • Skurcze dłuższe i silniejsze (ale również bezbolesne i w przeciwieństwie do skurczów porodowych nieregularne), to skurcze Braxtona-Hicksa. Przyszłe mamy opisują je jako „stawianie się”  brzucha. Mogą pojawić się w seriach, kilka razy dziennie, ale możesz też wcale ich nie odczuwać.
 

Ani jedne, ani drugie skurcze nie są oznaką rozpoczynającego się porodu. To jedynie sygnał, że twoja macica ćwiczy ruch, który pomoże ci urodzić dziecko. Dziecko rośnie, a więc włókna mięśniowe, z których macica jest zbudowana, rozciągają się. Gdyby nie skurcze, włókna byłyby coraz dłuższe i coraz słabsze. Dzięki intensywnemu treningowi stają się silne. 

Jeśli skurcze przepowiadające robią się podejrzanie regularne, np. pojawiają się co 15-20 minut, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, nawet jeśli termin porodu jest odległy. Nie martw się na zapas – niektóre kobiety już od 20 tygodnia ciąży często odczuwają skurcze, a mimo to nie dochodzi u nich do przedwczesnego porodu. Sytuację musi jednak ocenić lekarz. 

20 tydzień ciąży mnogiej

Do tej pory dzieci z ciąży mnogiej rozwijały się mniej więcej w takim samym tempie jak jedynaki, ale mniej więcej od 20 tygodnia ciąży tempo ich wzrostu zacznie stopniowo spadać. W innym przypadku w macicy szybko zabrakłoby miejsca dla dwojga pełnowymiarowych dzieci. Ruchy maluszków możesz jednak odczuwać intensywniej – przecież co najmniej osiem (lub nawet więcej) kończyn to dużo więcej niż w przypadku jedynaka!

Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (13 ocen)

5.5

Popularne tematy