Który to miesiąc ciąży?
W 5. tygodniu ciąży zaczyna się jej drugi miesiąc. Zrobiłaś już test ciążowy? Jeśli wyszedł pozytywnie, zacznij oswajać się z myślą, że już wkrótce zostaniesz mamą. Przed tobą jeszcze tylko 35 pełnych tygodni do rozwiązania. Sprawdź, co zmienia się w twoim ciele w tym tygodniu i jak wygląda dziecko.
Wielkość płodu w 5 tygodniu ciąży
Zarodek mierzy teraz ok. 2 mm. Jego długość porównywalna jest do ziarnka sezamu. Przez najbliższych kilka tygodni zarodek będzie szalenie delikatny i wrażliwy. Czas między 5 a 10 tygodniem jest decydujący dla rozwoju, ponieważ zaczną formować się u niego podstawowe organy (dlatego okres ten okres nazywa się organogenezą).
Zdjęcie USG 5 tydzień ciąży – widać pęcherzyk ciążowy
Płód w 5 tygodniu ciąży:
5 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?
Zarodek prawdopodobnie już zadomowił się w błonie śluzowej macicy. Wszelkie niezbędne do życia substancje pobiera od mamy z woreczka żółtkowego (tak będzie, dopóki jego zadań nie przejmie łożysko – gdy się uformuje około 12. tygodnia ciąży).
Co teraz dzieje się z twoim dzieckiem?
- wykształca się serce (układ krążenia rozwija się w organizmie jako pierwszy);
- tworzy się cewa nerwowa, która następnie przekształci się w mózg, kręgosłup i rdzeń kręgowy (na razie jest otwarta, zamknie się w 6. tygodniu ciąży);
- wokół zarodka zaczyna tworzyć się płyn owodniowy;
- zaczynają formować się naczynia pępowinowe i łożysko.
Co się zmienia u ciebie w 5 tygodniu ciąży?
Zmiany w samopoczuciu i objawy, jakie zauważyłaś w poprzednich tygodniach, będą się utrzymywać. Szczególnie dokuczliwe dla wielu przyszłych mam są ciążowe nudności. Zazwyczaj pojawiają się one około 5.-6. tygodnia ciąży i trwają najczęściej do końca pierwszego trymestru ciąży.
Przyczyny nudności w ciąży:
- podwyższony poziom niektórych hormonów (głównie hCG i estrogenu),
- rozciąganie mięśniówki macicy,
- rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego,
- nadmiar kwasu żołądkowego,
- wyostrzony zmysł powonienia.
Jak rośnie brzuch w 5 tygodniu ciąży?
W 5. tygodniu ciąży twój brzuch wciąż pozostaje płaski. Jednak mogą pojawić się bóle w podbrzuszu. Dlaczego tak się dzieje? Jest to efekt:
- rozciągającej się macicy (która dodatkowo powoduje ucisk na pęcherz),
- zwolnienia pracy jelit (wzdęcia wywołane są przez burzę hormonalną).
Zgłoś się do lekarza, jeśli:
- ból się nasila,
- pojawia się plamienie lub krwawienie,
- z pochwy wydobywa się brunatna wydzielina.
5 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!
Możesz już za pomocą domowego testu ciążowego sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Pamiętaj by przeprowadzić go na porannej próbce moczu.
Spóźnia ci się miesiączka? To ten moment, kiedy możesz już wykonać test ciążowy! Możesz to zrobić w laboratorium, lub skorzystać z testu domowego, np.:
Co jeszcze musisz wiedzieć o teście ciążowym?
Na rynku dostępne są testy o różnej czułości. Niektóre z nich mogą potwierdzić ciążę już na kilka dni po współżyciu, inne dopiero po 3 tygodniach. Sprawdź na ulotce, kiedy najwcześniej możesz wykonać dany test z moczu, by uzyskać prawidłowy wynik.
Co cię może niepokoić w 5 tygodniu ciąży?
W pierwszym trymestrze ciąży możesz uskarżać się na znacznie zwiększoną senność. To normalne! Senność to wynik spadku ciśnienia tętniczego krwi w ciąży na skutek działania progesteronu, który rozkurcza nie tylko mięsień macicy, ale i mięśnie ścian naczyń krwionośnych. Oprócz tego duża część krwi płynie teraz do macicy, nerek i innych narządów, co zmniejsza pośrednio przepływ krwi przez mózg. Nie martw się - za kilka tygodni odzyskasz siły. W 2. trymestrze ciężarne odczuwają zwykle przypływ energii i poprawę nastroju.