5. tydzień

5 tydzień ciąży rozpoczyna drugi jej miesiąc. Możesz już wykonać test ciążowy, który to potwierdzi. Zarodek mierzy teraz ok. 2 mm, jest w okresie organogenezy.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

W 5. tygodniu ciąży zaczyna się jej drugi miesiąc. Zrobiłaś już test ciążowy? Jeśli wyszedł pozytywnie, zacznij oswajać się z myślą, że już wkrótce zostaniesz mamą. Przed tobą jeszcze tylko 35 pełnych tygodni do rozwiązania. Sprawdź, co zmienia się w twoim ciele w tym tygodniu i jak wygląda dziecko. 

Wielkość płodu w 5 tygodniu ciąży

Zarodek mierzy teraz ok. 2 mm. Jego długość porównywalna jest do ziarnka sezamu. Przez najbliższych kilka tygodni zarodek będzie szalenie delikatny i wrażliwy. Czas między 5 a 10 tygodniem jest decydujący dla rozwoju, ponieważ zaczną formować się u niego podstawowe organy (dlatego okres ten okres nazywa się organogenezą).

Zdjęcie USG 5 tydzień ciąży
Zdjęcie USG 5 tydzień ciąży – widać pęcherzyk ciążowy

Płód w 5 tygodniu ciąży:

5 tydzień ciąży - wielkość płodu - jak wygląda dziecko

5 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Zarodek prawdopodobnie już zadomowił się w błonie śluzowej macicy. Wszelkie niezbędne do życia substancje pobiera od mamy z woreczka żółtkowego (tak będzie, dopóki jego zadań nie przejmie łożysko – gdy się uformuje około 12. tygodnia ciąży).
Co teraz dzieje się z twoim dzieckiem?

 • wykształca się serce (układ krążenia rozwija się w organizmie jako pierwszy);
 • tworzy się cewa nerwowa, która następnie przekształci się w mózg, kręgosłup i rdzeń kręgowy (na razie jest otwarta, zamknie się w 6. tygodniu ciąży);
 • wokół zarodka zaczyna tworzyć się płyn owodniowy;
 • zaczynają formować się naczynia pępowinowe i łożysko

Co się zmienia u ciebie w 5 tygodniu ciąży?

​Zmiany w samopoczuciu i objawy, jakie zauważyłaś w poprzednich tygodniach, będą się utrzymywać. Szczególnie dokuczliwe dla wielu przyszłych mam są ciążowe nudności. Zazwyczaj pojawiają się one około 5.-6. tygodnia ciąży i trwają najczęściej do końca pierwszego trymestru ciąży.

Przyczyny nudności w ciąży:

 • podwyższony poziom niektórych hormonów (głównie hCG i estrogenu),
 • rozciąganie mięśniówki macicy,
 • rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego,
 • nadmiar kwasu żołądkowego,
 • wyostrzony zmysł powonienia.
Zazwyczaj jest tak, że im większa ilość wydzielanych hormonów, tym większe nudności (dlatego częściej odczuwają je ciężarne w ciąży mnogiej). Nie bez wpływu pozostaje także wrażliwość na wymioty (kobiety z chorobą lokomocyjną bardziej narażone są na nudności w ciąży). 

Jak rośnie brzuch w 5 tygodniu ciąży?

W 5. tygodniu ciąży twój brzuch wciąż pozostaje płaski. Jednak mogą pojawić się bóle w podbrzuszu. Dlaczego tak się dzieje? Jest to efekt:

 • rozciągającej się macicy (która dodatkowo powoduje ucisk na pęcherz),
 • zwolnienia pracy jelit (wzdęcia wywołane są przez burzę hormonalną).
Objawy te są dość powszechne i świadczą o prawidłowym przebiegu ciąży, nie musisz się więc obawiać, że coś zagraża twojemu dziecku. Może się jednak zdarzyć, że ból brzucha będzie świadczył o nieprawidłowościach w rozwoju płodu.
Zgłoś się do lekarza, jeśli:
 • ból się nasila,
 • pojawia się plamienie lub krwawienie,
 • z pochwy wydobywa się brunatna wydzielina.
W takich przypadkach istnieje zagrożenie, że ciąża jest pozamaciczna lub doszło do poronienia

5 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

Możesz już za pomocą domowego testu ciążowego sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Pamiętaj by przeprowadzić go na porannej próbce moczu.

Co jeszcze musisz wiedzieć o teście ciążowym?

Na rynku dostępne są testy o różnej czułości. Niektóre z nich mogą potwierdzić ciążę już na kilka dni po współżyciu, inne dopiero po 3 tygodniach. Sprawdź na ulotce, kiedy najwcześniej możesz wykonać dany test z moczu, by uzyskać prawidłowy wynik. 
6 faktów o teście ciążowym

Co cię może niepokoić w 5 tygodniu ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży możesz uskarżać się na znacznie zwiększoną senność. To normalne! Senność to wynik spadku ciśnienia tętniczego krwi w ciąży na skutek działania progesteronu, który rozkurcza nie tylko mięsień macicy, ale i mięśnie ścian naczyń krwionośnych. Oprócz tego duża część krwi płynie teraz do macicy, nerek i innych narządów, co zmniejsza pośrednio przepływ krwi przez mózg. Nie martw się - za kilka tygodni odzyskasz siły. W 2. trymestrze ciężarne odczuwają zwykle przypływ energii i poprawę nastroju.

5 tydzień ciąży – ciąża mnoga

Jeśli w twoim brzuchu rośnie nie jedno, a dwoje dzieci, prawdopodobnie jeszcze o tym nie wiesz. Pierwsze USG ciążowe, które może to wykazać, wykonuje się zazwyczaj w 6 tygodniu. Przyszłe mamy bliźniaków często uskarżają się jednak na znacznie zwiększone nudności w ciąży. Jeśli wydaje ci się, że twoje mdłości są ponadprzeciętne, być może spodziewasz się bliźniaków. 

Częste pytania w 5 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Mariusz Sadowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (13 ocen)

5.8

Popularne tematy