5. tydzień ciąży

5 tydzień ciąży to czas, gdy możesz już wykonać test ciążowy. W 5 tygodniu ciąży podczas badania USG będzie widać zarodek! Na razie jest maleńki, ale bardzo szybko się rozwija. Tobie zaś zaczynają dokuczać pierwsze objawy ciąży: bóle brzucha oraz mdłości.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
5 tydzień ciąży
fot. Piękna

5 tydzień ciąży – który to miesiąc?

5 tydzień ciąży to początek drugiego miesiąca ciąży – teraz trwa 5 tydzień od ostatniej miesiączki i 3 tydzień od zapłodnienia. To dobry moment, by zrobić test ciążowy i, jeśli wyjdzie pozytywnie, zacząć oswajać się z myślą, że już wkrótce zostaniesz mamą! Poród nastąpi za ok. 35 tygodni.

Od tej pory twoje ciało coraz wyraźniej będzie dawało ci znać, że zachodzą w nim wielkie zmiany − rozwija się nowe życie. W 5 tygodniu ciąży możesz już nawet odczuwać nieprzyjemne objawy ciąży. Ale przed tobą także wiele miłych momentów, np. pierwsze badanie USG.

Uwaga, 5 tydzień ciąży to nie to samo co 5 tydzień ciąży od zapłodnienia. Wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (bo można go określić dokładnie, a dzień zapłodnienia nie jest dokładnie znany) i właśnie tą metodą obliczania tygodnia ciąży lekarz będzie się posługiwał przez kolejne miesiące.

Brzuch w 5 tygodniu ciąży

Brzuch w 5 tygodniu ciąży wygląda tak, jak przed ciążą. Zarodek i macica są jeszcze zbyt małe, aby uwypuklać powłoki brzuszne. Ciąża jest zatem zupełnie niewidoczna z zewnątrz, choć przyszła mam może już odczuwać pierwsze objawy ciąży – może mieć obrzmiałe i tkliwe piersi.
 

Chociaż w 5 tygodniu ciąży twój brzuch wciąż pozostaje płaski, możesz odczuwać niewielkie bóle w podbrzuszu. Na tym etapie to efekt:

 • rozciągającej się macicy (która powoduje ból podobny do bólu jajnika i dodatkowo powoduje ucisk na pęcherz),
 • zwolnienia pracy jelit (wzdęcia wywołane są przez burzę hormonalną).
 

Objawy te są dość powszechne i świadczą o prawidłowym przebiegu ciąży, nie musisz się więc obawiać, że coś zagraża twojemu dziecku.

Jeśli twój brzuch wydaje ci się większy niż przed ciążą, najprawdopodobniej jest to wynikiem wzdęcia. Choć ciąży nie widać gołym okiem, to twój organizm już inaczej funkcjonuje, zmieniają się poziomy hormonów, co może zaburzać pracę jelit i wywoływać gazy.

5 tydzień ciąży – USG

W 5 tygodniu ciąży podczas badania USG dopochwowego widać pęcherzyk ciążowy, a jego wielkość wynosi do 5 mm. Wewnątrz pęcherzyka widoczny jest już pęcherzyk żółtkowy potwierdzający ciążę. Zadaniem lekarza jest określenie położenia pęcherzyka ciążowego oraz potwierdzenie, że wewnątrz pęcherzyka znajduje się zarodek (jeden lub więcej!). W 5 tygodniu ciąży zarodek ma ok. 2 mm, ale jest jeszcze za wcześnie, by usłyszeć bicie serca dziecka.
 

Zdjęcie USG 5 tydzień ciąży
Zdjęcie USG 5 tydzień ciąży – widać pęcherzyk ciążowy

Jak wygląda dziecko w 5 tygodniu ciąży?

W 5 tygodniu ciąży wielkość zarodka wynosi 2 mm. Na tym etapie wielkość pęcherzyka ciążowego pomaga określić wiek ciąży: do jego rozmiarów mierzonych w milimetrach dodaje się 30, a wynik oznacza wiek ciąży liczony w dniach. Pęcherzyk ciążowy rośnie teraz ok. 1 mm na dobę. To decydujący czas dla rozwoju maluszka, ponieważ właśnie zaczynają formować się u niego podstawowe organy. To dlatego okres między 5 a 10 tygodniem ciąży nazywa się organogenezą.
 

W 5 tygodniu ciąży zarodek jest już prawdopodobnie zagnieżdżony w błonie śluzowej macicy. Wszelkie niezbędne do życia substancje pobiera od mamy z woreczka żółtkowego (tak będzie, dopóki jego zadań nie przejmie łożysko, które uformuje się ok. 12 tygodnia ciąży).

Co się rozwija u płodu w 5 tygodniu ciąży:

 • wykształca się serce (układ krążenia rozwija się w organizmie jako pierwszy);
 • tworzy się cewa nerwowa, która następnie przekształci się w mózg, kręgosłup i rdzeń kręgowy (na razie jest otwarta, zamknie się w 6 tygodniu ciąży);
 • wokół zarodka zaczyna tworzyć się płyn owodniowy;
 • zaczynają formować się naczynia pępowinowe i łożysko.


Płód w 5 tygodniu ciąży jeszcze nie do końca przypomina uroczego bobasa. Mimo to wygląda pięknie, prawda?
 

5 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Badania w 5 tygodniu ciąży

W 5 tygodniu ciąży możesz wykonać domowy test ciążowy, by sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Jeśli jesteś w ciąży, zobaczysz dwie kreski! Pamiętaj jednak, by przeprowadzić test na porannej próbce moczu − wynik będzie bardziej wiarygodny.

Na rynku dostępne są testy ciążowe o różnej czułości. Czułość testu ciążowego oznacza najniższe stężenie hormonu hCG, jakie test jest w stanie wykryć. Niektóre domowe testy mogą więc potwierdzić ciążę już kilka dni po współżyciu, inne dopiero po 3 tygodniach. Najczulszy test ciążowy to ten o czułości 10 mlU/ml − w 5 tygodniu ciąży z pewnością da wiarygodny wynik.
 

jak działa test ciążowy

Aby ostatecznie potwierdzić ciążę w 5 tygodniu, musisz iść do lekarza. Wykona on USG dopochwowe, może też zlecić czuły laboratoryjny test. Jeśli ciąża zostanie potwierdzona, otrzymasz też instrukcję, kiedy i jakie badania wykonać (krew, mocz, badanie stomatologiczne) w najbliższym czasie. Powinnaś je zrobić do 10 tygodnia ciąży.

5 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

​W 5 tygodniu ciąży nieprzyjemne odczucia i charakterystyczne objawy ciąży mogą się nasilać. Być może uskarżasz się na znacznie zwiększoną senność. To normalne! Zmęczenie to wynik spadku ciśnienia tętniczego krwi w ciąży na skutek działania progesteronu, który rozkurcza nie tylko mięsień macicy, ale i mięśnie ścian naczyń krwionośnych. Oprócz tego duża część krwi płynie teraz do macicy, nerek i innych narządów, co zmniejsza pośrednio przepływ krwi przez mózg. Nie martw się, już za kilka tygodni odzyskasz siły.

Niektóre kobiety w 5 tygodniu ciąży stwierdzają brak objawów. Nie mają mdłości, nic je nie boli, czują się świetnie. To, że nic ci nie dolega, nie znaczy, że nie jesteś w ciąży, lub że przebiega ona nieprawidłowo.

W 5 tygodniu ciąży prawdopodobnie poczujesz też pierwsze dokuczliwe ciążowe nudności. Zazwyczaj pojawiają się one około 5-6 tygodnia ciąży i trwają najczęściej do końca pierwszego trymestru ciąży, czyli niemal do końca trzeciego miesiąca.

Przyczyny mdłości w 5 tygodniu ciąży:

 • podwyższony poziom niektórych hormonów (głównie beta hCG i estrogenu),
 • rozciąganie mięśniówki macicy,
 • rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego,
 • nadmiar kwasu żołądkowego,
 • wyostrzony zmysł powonienia.

Im większa ilość hormonów wydzielanych w 5 tygodniu ciąży i później, tym zazwyczaj większe nudności (dlatego częściej odczuwają je ciężarne w ciąży mnogiej). Nie bez wpływu pozostaje także wrażliwość na wymioty: jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną, jesteś bardziej narażona na nudności w ciąży. 

Ból brzucha w 5 tygodniu ciąży

Czasem w 5 tygodniu ciąży ból brzucha może świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju płodu. Uważnie obserwuj swoje ciało, a szczególną uwagę zwróć na:
 • narastający ból w podbrzuszu
 • ból, któremu towarzyszy plamienie lub narastające krwawienie
 • brązowe i brunatne krwawienia.

W takich przypadkach istnieje zagrożenie, że ciąża jest pozamaciczna lub doszło do poronienia. Postaraj się jednak zachować spokój. Najważniejsze, by jak najszybciej znaleźć się pod fachową opieką specjalisty.

Film


5 tydzień ciąży bliźniaczej

Jeśli w twoim brzuchu rośnie nie jedno, a dwoje dzieci, prawdopodobnie jeszcze o tym nie wiesz. Ostatecznie potwierdzi to lekarz podczas badania USG. Ale już w 5 tygodniu ciąży możesz zacząć podejrzewać, że twoja ciąża jest mnoga. Przyszłe mamy bliźniaków często uskarżają się na uporczywe nudności w ciąży. Jeśli zatem masz wrażenie, że twoje mdłości są ponadprzeciętne i wyjątkowo dokuczliwe, być może spodziewasz się bliźniąt! 

Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (14 ocen)

5.7

Popularne tematy