GRY
 
 
5 tydzień ciąży
fot. Piękna

5. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dla dziecka przychodzi teraz wyjątkowo ważny czas. W ostatnich 2 tygodniach przed wszelkimi bodźcami, które mogłyby zakłócić jego rozwój, chroniła go szczelna bariera. Nawet jeśli wypiłaś kilka drinków czy paliłaś papierosy, dziecku nie powinno było się stać nic złego. Teraz ta bariera przestaje działać – ty musisz uważać, aby dziecko było bezpieczne w twoim ciele.

A przez najbliższe kilka tygodni zarodek będzie szalenie delikatny i wrażliwy, ponieważ formują się u niego podstawowe organy, np. mózg. Właśnie dlatego okres ten nazywa się organogenezą.

Zarodek prawdopodobnie już się zadomowił w błonie śluzowej macicy. Wszelkie niezbędne do życia substancje pobiera od mamy z woreczka żółtkowego (tak będzie, dopóki jego zadań nie przejmie łożysko – gdy się uformuje około 12. tygodnia ciąży). Nie dość, że już zaczyna pracować jego mózg (chociaż wciąż bardzo daleko mu do doskonałości), to głowa stanowi teraz połowę całego ciała dziecka. Dziecko ma też już twarz – uwypuklają się nawet gałki oczne pod wciąż zamkniętymi powiekami, widać zarys nosa (z dziurkami!), formują się język i szczęka, w której są zawiązki mlecznych zębów. Uszy dziecka również są wykształcone, jednak jeszcze nie na swoim miejscu – na razie umiejscowione są nisko, blisko szyi.

 

5. tydzień ciąży - Film
Co się dzieje w 5. tygodniu ciąży
Co się dzieje w 5. tygodniu ciąży

5. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Zmiany w samopoczuciu i objawy, jakie zauważyłaś w poprzednich tygodniach, będą się utrzymywać. Szczególnie dokuczliwe dla wielu przyszłych mam są ciążowe nudności. Co jest przyczyną tego, że niektóre kobiety w ciąży borykają się z uciążliwymi mdłościami, a inne nie?

Nudności zazwyczaj pojawiają się około 5.-6. tygodnia ciąży i trwają najczęściej do końca pierwszego trymestru ciąży. Odpowiadają za nie prawdopodobnie:

  • podwyższony poziom niektórych hormonów (głównie hCG i estrogenu),
  • rozciąganie mięśniówki macicy,
  • rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego (co powoduje pogorszenie trawienia),
  • nadmiar kwasu żołądkowego
  • oraz wyostrzony zmysł powonienia.
Zazwyczaj jest tak, że im większa ilość wydzielanych hormonów, tym większe nudności (dlatego częściej odczuwają je ciężarne w ciąży mnogiej). Nie bez wpływu pozostaje także wrażliwość na wymioty (kobiety z chorobą lokomocyjną bardziej narażone są na nudności w ciąży). Natomiast twoje marne samopoczucie w pierwszych miesiącach po zapłodnieniu szczęśliwie w ogóle nie przekłada się na samopoczucie dziecka. Cóż możesz zrobić, żeby poczuć ulgę? Przede wszystkim staraj się jadać często, aby nie miewać pustego żołądka.

O czym jeszcze powinnaś pamiętać na początku 2. miesiąca ciąży?

    •    Odstaw używki: papierosy i alkohol. Są bezwzględnie zakazane, bo po prostu szkodzą dziecku.  
    •    Ogranicz ryzyko infekcji. Czyli nie spotykaj się z przeziębionymi, zakatarzonymi czy kaszlącymi ludźmi.
    •    Nie lecz się na własną rękę. Wiele leków jest zakazanych dla kobiet w ciąży. O wszystko pytaj lekarza lub farmaceutę.
    •    Bierz regularnie kwas foliowy.
    •    Dbaj o siebie. To znaczy wysypiaj się, spaceruj, dobrze odżywiaj.

5. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć

Olej kokosowy w ciąży – zobacz jego zastosowania:

5. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu

Te tematy mogą Cię zainteresować w 5 tygodniu ciąży:

5. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Senność w ciąży

Organizm kobiety w ciąży wie, czego mu teraz potrzeba, i twardo to egzekwuje. Senność to wynik spadku ciśnienia tętniczego krwi w ciąży. Jest ono teraz sporo niższe niż przed ciążą. Spadek ten to efekt działania progesteronu, który rozkurcza nie tylko mięsień macicy, ale i mięśnie ścian naczyń krwionośnych. Oprócz tego duża część krwi płynie teraz do macicy, nerek i innych narządów, co zmniejsza pośrednio przepływ krwi przez mózg. Warto więc spać, ile się da.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

5. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Alkohol w ciąży

Będąc w ciąży, nie powinno się pić ani wina, ani innych napojów alkoholowych. Nie jest znana bezpieczna dawka alkoholu, dlatego każda ilość może być szkodliwa. Trzeba pamiętać, że alkohol przedostaje się do krwi dziecka poprzez łożysko i to w takim samym stężeniu, jakie występuje we krwi matki. Jednocześnie eliminacja alkoholu z krwi dziecka trwa dwa razy dłużej niż u jego matki.

Ryzyko poronienia u ciężarnej pijącej alkohol wzrasta nawet dwu-, czterokrotnie. Wiadomo również, że picie alkoholu w początkowej fazie ciąży może negatywnie wpłynąć na psychikę dziecka, a picie alkoholu przez całą ciążę doprowadza do uszkodzenia mózgu dziecka i opóźnia jego rozwój, alkohol może prowadzić do niedotlenienia i niedożywienia dziecka poprzez zakłócenie zdolności łożyska do przenoszenia tlenu i substancji odżywczych.

Dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży, częściej rodzą się przedwcześnie, z wyraźnymi wadami rozwojowymi. W wieku starszym dzieci takie mają trudności z nauką, koncentracją, zapamiętywaniem; często są również nadpobudliwe i mogą stwarzać problemy wychowawcze. Natomiast nałogowe picie alkoholu i jego nadużywanie w czasie ciąży może doprowadzić do tak zwanego Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS - Fetal Alcohol Syndrome). Dzieci takie rodzą się z niską masą urodzeniową, z licznymi wadami rozwojowymi, takimi jak deformacja twarzy, jak również z zaburzeniami rozwoju umysłowego.

5. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Gdy jeszcze nie wiedziałam o ciąży, wypiłam piwo. Czy to mogło zaszkodzić dziecku?
Czy powinnam brać jakieś suplementy diety w ciąży?
To początek mojej ciąży. Czy mogę brać nospę na ból brzucha?
Jestem w ciąży, czy mogę iść na solarium?
Jestem w ciąży, czy mogę wciąż pić kawę?


 Konsultacja: dr Mariusz Sadowski, ginekolog  położnik. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Starania o ciążę

Cesarskie cięcie