dni wolne na opiekę nad dzieckiem
fot. Adobe Stock

Rodzicu, nie pozwól, aby przepadły ci wolne dni od pracy!

Możesz z nich skorzystać tylko do końca grudnia, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś - spiesz się!
Agnieszka Majchrzak
dni wolne na opiekę nad dzieckiem
fot. Adobe Stock
Zwłaszcza teraz, w okresie przedświątecznych przygotowań możliwość skorzystania z przysługujących ci dni wolnych od pracy może być na wagę złota. Nie ma ich wiele, ale na pewno starczy na obejrzenie świątecznego przedstawienia w przedszkolu, czy spotkanie mikołajkowe.

16 godzin w roku

Zgodnie z kodeksem pracy każdemu rodzicowi przysługują dwa dni lub 16 godzin rocznie na sprawowanie opieki nad dzieckiem. Jeżeli nie wykorzystasz ich teraz, do końca grudnia, przepadną. Nie można ich przenieść na następny rok. Nie musisz tłumaczyć się, jak chcesz wykorzystać te wolne godziny. Możesz po prostu chcieć pobyć razem z dzieckiem, nie tylko w weekend. Aczkolwiek w założeniu ma to ułatwić np. zorganizowanie wizyty lekarskiej albo wspólny wyjazd. Są jednak pewne ograniczenia.
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Wolne bez limitu ilości dzieci

Rodzicom przysługuje czas wolny na opiekę nad dzieckiem, w sytuacji gdy:
 
  • wychowują co najmniej jedno dziecko,
  • co najmniej jedno dziecko ma nie więcej niż 14 lat.

Tak więc uprawnienie to jest niezależne od liczby dzieci. Z tej samej puli skorzystają zarówno rodzice jedynaka, jak i rodziny wielodzietne, posiadacze Karty Dużej Rodziny. Aby móc skorzystać z wolnego, co najmniej jedno dziecko musi mieć nie więcej niż 14 lat. Górną granicę wyznacza nie koniec roku, w którym dziecko ukończyło ten wiek, lecz dzień urodzin. Jezeli więc rodzice mają jednego syna, który urodził się 4 lutego, to dwa dni z tytułu opieki mogą wziąć najpóźniej tego dnia.

  [content:0_26408,0_26401,0_26393,0_1225:CMNews]

"Godzina dla rodziny"

Co zrobić, aby rodzice mieli więcej czasu dla dzieci? Jest nowy pomysł w tej sprawie. Polskie Stronnictwo Ludowe chce, aby rodzice pracowali godzinę krócej, otrzymując takie samo wynagrodzenie jak za 8-godzinny dzień pracy. Złożyli w Sejmie odpowiedni projekt ustawy. Zakłada on, że czas pracy rodziców skróciłby się z 40 godzin tygodniowo do 35. Mogłoby z tego skorzystać około 1 milion 157 tys. osób. „Godzina dla rodziny" byłaby dla wszystkich rodziców dzieci do 15. roku życia.

Idea wydaje się szczytna, pewnie większość rodziców z czystym sumieniem przyzna, że praca zawodowa pochłania masę ich energii i czasami zwyczajnie po powrocie do domu są tak zmęczeni, że nie mają siły na zabawę z dzieckiem. Wydaje się jednak, że są małe szanse, aby skrócić rodzicom czas pracy. PSL już raz to proponowało i nie zyskało poparcia innych polityków w tej sprawie.

A co Wy myślicie o pomyśle wprowadzenia "godzina dla rodziny”? Czy wykorzystałyście przysługujące wam 16 godzin do opieki nad dzieckiem? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach.
 

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 


Źródło: kobieta.pl, money.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy