Grzyby pleśniowe
fot. Fotolia

Uczulenie na pyłki: grzyby Cladosporium

Grzyby Cladosporium to jedne z najczęściej powodujących alergię grzybów pleśniowych. Objawy uczulenia są uciążliwe, dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się zarodników grzybów pleśniowych z otoczenia.
Katarzyna Pinkosz
Grzyby pleśniowe
fot. Fotolia
Grzyby pleśniowe najczęściej powodują alergię wziewną. Może ona obejmować zarówno górne, jak i dolne drogi oddechowe. Zarodniki grzybów pleśniowych są małe, dlatego łatwo wnikają także do dolnych dróg oddechowych.
Alergia wziewna na alergeny grzybów może występować sezonowo lub całorocznie. Zwykle najsilniejsza jest latem i jesienią, kiedy wzrasta liczba grzybów w atmosferze.

Grzyby pleśniowe Cladosporium

Cladosporium są drugim co do częstości (po grzybach pleśniowych Alternaria) źródłem alergenów pleśniowych. Grzyby pleśniowe znajdują się w ziemi, na mokrych liściach. W domach są często w piwnicach, łazienkach. Najwięcej zarodników Cladosporium znajduje się w powietrzu od czerwca do sierpnia: wtedy występują najbardziej nasilone objawy u osób uczulonych. Wiatr przenosi je na duże odległości.
Zarodniki grzybów pleśniowych często znajdują się w kurzu domowym. Są też w systemach klimatyzacyjnych, nieprawidłowo eksploatowanych. Rozwojowi grzybów sprzyja wysoka wilgotność powietrza i ciepło.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Jakie są objawy uczulenia na grzyby pleśniowe

Uczulenie na grzyby pleśniowe może mieć różną formę. Najczęściej jest to typowa alergia wziewna, ale może też pojawić się alergia pokarmowa, kontaktowa.
Większość osób uczulonych na grzyby pleśniowe ma katar, kaszel, uczucie zatkanego nosa, drapanie w gardle, bóle głowy, łzawienia oczu. Dzieci mają przerośnięty migdałek, często nawracające przeziębienia.
Często występuje alergia pokarmowa. Antygeny grzybów znajdują się w serach pleśniowych, otrzymywanym "przemysłowo" soku pomarańczowym, sosie sojowym, ciastach drożdżowych, wędzonych "przemysłowo" wędlinach, niektórych gatunkach wina i piwa.
Alergia na grzyby pleśniowe może wiązać się z wystąpieniem nadwrażliwości na antybiotyki (np. penicyliny).
Czytaj też: Alergia krzyżowa
  [content:0_17231,1_2956,8_1592,0_4383:CMNews]

Co robić w przypadku uczulenia na grzyby pleśniowe

  1. Zwróć uwagę, by w domu nie było wilgoci.
  2. Nie używaj nawilżaczy powietrza.
  3. Usuń rośliny doniczkowe z sypialni.
  4. Często wietrz pokój.
  5. Owoce i warzywa przechowuj w lodówce.
  6. Szybko usuwaj pozostałości jedzenia.
  7. Unikaj jesienią grabienia liści, koszenia trawy.
  8. Unikaj miejsc szczególnie dogodnych dla rozwoju grzybów: piwnice, domki letniskowe, szklarnie.
Zobacz też: Alergia na pyłki: kalendarz pylenia roślin
Oceń artykuł

Ocena 3 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy