Pierwsza pomoc: rany i ranki

Każda, nawet niewielka rana u dziecka wymaga bardzo starannego opatrzenia. Czy wiesz, jak pomóc dziecku, gdy rozbije kolano, nabije sobie siniaka, ma pęcherze na stopach albo dozna oparzenia słonecznego?
Każda rana wymaga bardzo starannego opatrzenia. Podpowiadamy jak to zrobić.

Polecamy także: Pomoc przy drobnych wypadkach. Jak ukoić ból ciała i ... duszy?


Pierwsza pomoc: rozbite kolana

Gdy dziecko rozbije kolano, na ogół uszkadza nie tylko naskórek, ale i górną warstwę skóry. Nie martw się, jeśli rana krwawi. To dobrze: krew oczyszcza ją z bakterii.
Takie kontuzje nie są groźne, o ile uszkodzone miejsce nie zostanie zanieczyszczone np. ziemią. 
Dlatego:
 • Przemyj ranę jałową gazą zmoczoną w wodzie. Możesz też obmyć ją pod strumieniem bieżącej wody. W ten sposób usuniesz piasek i brud.
 • Jeżeli krwawienie szybko ustanie, otarte miejsce trzeba zdezynfekować. Polewanie rany wodą utlenioną lub spirytusem nie jest wskazane. Posmaruj ją antyseptyczną maścią, która zabije bakterie, mogące być powodem późniejszej infekcji.
 • Okryj ranę jałowym opatrunkiem, by uniknąć podrażnienia. Możesz też zastosować opatrunek hydrokoloidowy, który kupisz w aptece (np. Compeed, Johnson&Johnson). Taki opatrunek nie wymaga wcześniejszego użycia żadnych preparatów dezynfekcyjnych, gdyż zawiera warstwę z żelem oczyszczającym i przyspieszającym gojenie.
Uwaga!
Jeżeli rana jest głęboka, lekarz powinien zdecydować, czy istnieje konieczność założenia szwów.

Przeczytaj: Podwórkowe BHP - bezpieczeństwo na placu zabaw
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Pierwsza pomoc: stłuczenia

Niekiedy gra w piłkę lub upadek z roweru kończy się tylko kilkoma siniakami. Jeżeli stłuczenie jest poważne i dziecko długo odczuwa ból, zrób mu zimny okład. Na obolałe miejsce połóż woreczek z lodem (nigdy nie przykładaj lodu bezpośrednio na skórę).


Pierwsza pomoc: pęcherze

Piekące pęcherze mogą przydarzyć się każdemu. Wystarczy wybrać się na spacer w nowych butach czy założyć tenisówki na gołe i spocone stopy.
Pęcherze powstają w miejscu, w którym na skutek otarcia lub oparzenia zostały uszkodzone naczynia krwionośne. Wewnątrz pęcherza pojawia się płyn, który ma właściwości odżywcze i którego celem jest szybka regeneracja uszkodzonych naczynek. Dlatego:
 • Nie usuwaj pęcherza, np. przekłuwając bąbel.
 • Posmaruj go maścią z dodatkiem arniki i czekaj, aż przyschnie.
 • By nie podrażniać bolącego miejsca w czasie chodzenia, możesz osłonić je plastrem, najlepiej hydrokoloidowym, który przepuszcza powietrze, a nie pozwala na przedostanie się do rany bakterii i wody.
Uwaga!
Jeżeli pęcherz trzeba zlikwidować, bo jego ucisk w czasie chodzenia powoduje silny ból, zrób to za pomocą wyjałowionej igły.

Pierwsza pomoc: otarcie

Jeżeli otarcie jest małe, a ranka nie krwawi,  zdezynfekuj otarte miejsce, np. posmaruj je maścią antyseptyczną, która ułatwia i przyspiesza gojenie (np. Vita-Merfen, Bepanthen Plus).

Pierwsza pomoc: oparzenia słoneczne

Przede wszystkim staraj się nie dopuścić do oparzenia słonecznego: smaruj skórę dziecka preparatem z filtrem o wysokim faktorze (np.Vichy Capital Soleil lub Nivea Sun Kids Spray).

Jeśli już doszło do oparzenia słonecznego:
 • Połóż na oparzone miejsce chłodny kompres, np. gazę nasączoną chłodną wodą. Rób to kilka razy dziennie. 
 • Zaczerwienioną skórę smaruj nawilżającym kremem lub maścią z tlenkiem cynku.
 • Nie używaj tłustych kremów, które blokują dostęp powietrza.
 • Możesz posmarować zaczerwienione miejsca maścią łagodzącą podrażnienia (Fenistil, Vita-Merfen).


Jaki powinien być dobry opatrunek?

Dobry, prawidłowo założony  opatrunek:
 • nie przepuszcza bakterii, wody i zanieczyszczeń
 • osłania ranę przed urazem
 • usuwa nadmiar wysięku
 • utrzymuje wysoką wilgotność nad raną,
 • nie przylega do rany, w czasie zmiany nie uszkadza nowo powstałych tkanek,
 • jest nietoksyczny i hipoalergiczny.
Przeczytaj także: Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc


 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy