rosyjski lek na covid-19
fot. Adobe Stock

Rosyjskie leki na COVID-19. Ich koszt to wysokość miesięcznej emerytury!

Dziś (21 września) ruszyła sprzedaż dwóch leków przeciwko COVID-19, które są już ogólnodostępne w rosyjskich aptekach. Ich cena jest jednak zaporowa!
Aleksandra Zaborowska
rosyjski lek na covid-19
fot. Adobe Stock
Ministerstwo Zdrowia Rosji wydało zgodę na ambulatoryjne stosowanie dwóch leków na chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Oba leki są wyprodukowanymi w Rosji wariantami favipiraviru - generycznej wersji leku przeciw grypie opracowanego przez japońską firmę Fujifilm, jak podaje „The Moscow Times”.

Zawrotne ceny tabletek na COVID

Wcześniej lekarstwo to było stosowane wyłącznie w celu kuracji zakażonych osób w rosyjskich szpitalach. Z informacji, do których doszła agencja RIA Nowosti, wynika, że cena detaliczna pierwszego leku (Areplivir) wyniesie dokładnie 12 320 rubli, czyli około 613 zł. Jedno opakowanie zawiera 40 tabletek i jest dostępne wyłącznie na receptę. Drugi lek o nazwie Koronavir ma być nieco tańszy, a jego cena wyniesie 11550 rubli, czyli ok. 574 zł. W tym przypadku opakowanie również zawiera więcej tabletek, bo aż 50.
Redakcja poleca: Znany dziennikarz: Te dzieci w przyszłości odkryją nowe leki. A my skorzystamy! [WIDEO]
Twoje dziecko choruje częściej niż inne? Skoro tak, to nie tylko je lecz, ale też spróbuj zainteresować nauką. Wśród noblistów i odkrywców wielu było takich, którzy chorowali jako dzieci - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

Leki niedostępne dla największej grupy ryzyka

W związku z wejściem leków na ogólnodostępny rynek pojawiły się głosy krytyki, jakoby tabletki były trudno dostępne dla emerytów, którzy są najbardziej narażeni na ciężką odmianę COVID-19. W całej Rosji jest ich ponad 43 miliony (!), a średnia emerytura wynosi zaledwie 14904 ruble, czyli ok. 741 zł. Firma farmaceutyczna Promomed negocjuje dostawę leków także do Ameryki Łacińskiej, Afryki oraz krajów należących do Wspólnoty Niepodległych Państw.

Źródło: Rzeczpospolita, The Moscow Times

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy