ile wydadzą polskie rodziny na wakacje 2019
fot. Adobe Stock

Ile wydamy na wakacje i gdzie najchętniej wyjedziemy?

Chociaż wakacje z reguły mocno obciążają domowy budżet, Polacy nie zamierzają na nich oszczędzać. Zobacz, ile na nie wydamy w tym roku i dokąd najchętniej wyjedziemy.
Agnieszka Majchrzak
ile wydadzą polskie rodziny na wakacje 2019
fot. Adobe Stock
Wakacje 2019 właściwie już za moment. W środę dzieci pożegnają szkolne mury i rozpoczną letni odpoczynek. I to wcześniej niż zakładano, dzięki rozporządzeniu rządu, które skróciło rok szkolny o jeden dzień. Radość dzieci z wolnego czasu, to jednak dla ich rodziców spora logistyczna zagwozdka, jak zorganizować czas, aby wakacje były udane. Urlopy rodziców nie są przecież z gumy, a tym bardziej ich domowy budżet. Zobacz, jak Polacy zaplanowali dla dzieci wakacje.

Wakacje full wypas

Ile pieniędzy zamierzamy wydać w tym roku? Więcej niż w 2018 roku! Na wakacje w Polsce przeznaczymy średnio 1 tys 781 złotych na osobę (to wzrost o 193 złotych w porównaniu z 2018 rokiem), a w przypadku wyjazdów zagranicznych – 3 tys. 162 złotych na osobę (wzrost o 298 złotych) - takie dane podała firma ubezpieczeniowa Mondial Assistance. To całkiem sporo. Jak tłumaczy ubezpieczyciel, wynika to zapewne z tego, że Polacy coraz większą wagę przywiązują do jakości, zarówno samej podróży, jak i usług, z których korzystają w trakcie wypoczynku.
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.

Polska czy zagranica?

Polskie rodziny zdecydowanie wybiorą wypoczynek w kraju. 71 procent z nich planuje wakacje w Polsce, a mniej niż co piąta (17 procent) – za granicą. 12 procent wybierze się na wakacje zarówno w kraju, jak i za granicą. 13 procent Polaków nie wyjedzie nigdzie. Takie dane o planach wakacyjnych polskich rodzin podała wyszukiwarka turystyczna Kayak.pl.

Morze czy góry?

Kierunek wyjazdu raczej bez zaskoczenia - tradycyjnie będzie to polskie morze. Nad Bałtyk wybierze się 47 procent badanych. Jedynie co piąty pojedzie w góry (19 procent). Trzecim najpopularniejszym kierunkiem (16 procent) są polskie jeziora, a dopiero za nimi znalazły się duże miasta (12 procent) oraz wsie (11 procent).

Kusząca Bułgaria

Jak wynika z badań Mondial Assistance, największym zainteresowaniem polskich turystów będą się cieszyły Chorwacja (16 procent), Grecja (16 procent) i Hiszpania (14 procent). Na czwartym miejscu znajduje się Bułgaria (8 procent), której popularność wyraźnie wzrosła.

„Bułgaria ciągle utrzymuje doskonały stosunek jakości do ceny. Jeśli chodzi o kraje w Unii Europejskiej, jest on tam najlepszy. Mówiąc wprost: Bułgaria jest tania. Dotyczy to zarówno wycieczki kupowanej w biurze podróży w Polsce, jak i tego, co jest na miejscu – jest tanie wyżywienie, możemy kupić tanie pamiątki, tanio wyjść na miasto” - skomentował prezes Neckermann Podróże Maciej Nykiel w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl.

Razem czy osobno?

Ponad połowa ankietowanych - 54 procent - zamierza pojechać całą rodziną na wspólne wakacje, a 15 procent wyśle dzieci do dziadków lub krewnych - podaje Kayak.pl. Zdecydowanie mniej popularne są zorganizowane formy wakacji – kolonie czy szkoły letnie. Zaledwie 5 procent ankietowanych wyśle swoje dzieci na zajęcia w mieście, a 13 procent – na obozy lub wyjazdy kolonijne.

Na zorganizowane wyjazdy dla swoich dzieci częściej decydują się rodzice młodzi - do 24 lat (18 procent z nich wyśle dzieci na obozy i 12 procent na szkoły letnie). Z kolei rodzice starsi, w wieku ponad 50 lat, nie planują dla swoich dzieci niczego specjalnego. Z pewnością wynika to z faktu, że są to dzieci starsze i mogą już same decydować o planach na lato.

A jakie są wasze plany wakacyjne? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Źródło: mat. prasowe
  [content:0_26873,0_25423,2_1294,1_3159:GALGallery]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy