wakacje 2021
fot. Adobe Stock

Wakacje 2021 - kiedy koniec roku szkolnego i gdzie można jechać na wakacje w tym roku

Wakacje 2021 ze względu na pandemię mogą być inne niż te w poprzednich latach. Przerwa letnia rozpoczyna się już w czerwcu. Sprawdź, którego dnia jest zakończenie roku szkolnego 2020/2021.
Joanna  Biegaj
wakacje 2021
fot. Adobe Stock
Wakacje 2021 zaczną się 26 czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego, który przypadnie na 25 czerwca. W związku z pandemią koronawirusa możemy spodziewać się różnych obostrzeń, co skutecznie utrudni podróżowanie do niektórych zakątków świata. Wakacje w 2021 roku nadal są więc ogromną niewiadomą, zwłaszcza, że rząd nie wyklucza kar finansowych za wyjazdy zagraniczne. 

Wakacje 2021

Wakacje 2021 będą trwać od 26 czerwca do 31 sierpnia, czyli ponad dwa miesiące. Dzieci do szkoły pójdą dopiero 1 września. W związku z sytuacją epidemiczną na świecie utrudnione będą podróże. Większość osób prawdopodobnie zdecyduje się na krótkie spontaniczne wyjazdy i będzie wybierać miejsca mniej uczęszczane. Ograniczenia dotyczące swobodnego przemieszczania się oraz lęk przed pandemią sprawiają, że wiele osób planuje spędzić wakacje w kraju. 

Z badania przeprowadzonego na zlecenie TU Europa wynika, że krajowe wakacje wybierze 41,3 proc. badanych. Za granicę planuje wyjechać 24,7 proc., a zostać w domu 15,9 proc. respondentów. Ponad 60 proc. Polaków liczy się z tym, że będą musieli zmienić plany wakacyjne w ostatnim momencie. 

Polacy, którzy jednak zechcą spędzić urlop za granicą, na wakacje w 2021 roku nadal wybierają typowe wakacyjne hity, czyli:
  • Egipt
  • Grecję
  • Turcję
  • Chorwację
  • Tunezję
  • Bułgarię
  • Cypr.

W zimie popularne były także egzotyczne kierunki, takie jak: Dominikana, Meksyk, Zanzibar, Wyspy Zielonego Przylądka. Wygląda na to, ze Polacy równie chętnie spędzą tam też wakacje letnie w 2021 roku.

Kiedy koniec roku szkolnego?

Według Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 roku w sprawie organizacji roku szkolnego, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach powinny kończyć się w najbliższy piątek, który przypada po 20 czerwca. Koniec roku szkolnego jest więc ruchomą datą. W tym roku wypada w piątek 25 czerwca.

Wakacje 2021 a koronawirus

Rok temu na wakacje rząd poluzował obostrzenia. Skutkiem mniej rygorystycznych restrykcji był jednak wzrost zakażeń koronawirusem, dlatego nadzieje, że w tym roku będzie tak samo, mogą okazać się złudne. Nie ma jeszcze żadnych konkretnych wytycznych na tegoroczne wakacje, jednak sytuacja epidemiczna w naszym kraju nie jest dobra, a obecnie rząd wprowadza stale nowe obostrzenia.

Aby ułatwić podróże w ramach Unii Europejskiej, Komisja Europejska przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, czyli paszportu covidowego. Osoby zaszczepione lub takie, które chorowały na COVID-19 otrzymałyby dokument, umożliwiający korzystanie z basenów, siłowni, imprez sportowych, a także podróży. Taki rodzaj paszportu funkcjonuje już w Izraelu.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy