warszawska wyprawka
fot. adobe stock

Będzie 550 plus - kolejny zastrzyk pieniędzy dla młodych rodziców

Kobieta, która urodzi dziecko, dostanie wyprawkę dla maluszka wartą 550 złotych.
Agnieszka Majchrzak
warszawska wyprawka
fot. adobe stock
Te dobre wiadomości dotyczą na razie jedynie mieszkańców stolicy i to tylko tych, którzy opłacają w Warszawie podatki. Program "Wyprawka dla warszawskiego malucha" ruszy od 1 kwietnia 2019 roku.

Warszawskie 550 plus

Rada Warszawy zdecydowała w czwartek, że od kwietnia przyszłego roku każde dziecko, które urodzi się w Warszawie, otrzyma wyprawkę o wartości 550 zł. Będzie ona przysługiwać noworodkom, niezależnie od dochodów rodziców. Jedyny wymóg to opłacanie podatków w Warszawie.
 
Program nazywa się "Wyprawka dla warszawskiego malucha" i został jednogłośnie przyjęty przez warszawskich radnych na sesji 27 września br. W przeciwieństwie do innych form pomocy państwa dla rodzin nie będzie to gotówka, ale przekazanie konkretnych produktów niezbędnych w pierwszej fazie życia niemowlęcia.
Redakcja poleca: Wybieramy pierwszą zabawkę - przytulaczka dla niemowlaka - film
Dowiedz się, po co niemowlakowi zabawka. Sprawdź, co to są przytulaczki i zobacz te najpiękniejsze.

Nie pieniądze, ale ubranka i kosmetyki

Takie wyprawki dostają zaraz po urodzeniu dzieci w Skandynawii. Inicjatorami stworzenia projektu byli aktywiści, którzy jako przykład wskazywali tzw. fińskie wyprawki. – To pomysł naszych aktywnych rodziców. Złożyli petycję na ręce prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, by – na wzór fiński – noworodki otrzymały pomoc od miasta w formie wyprawki - poinformował dyrektor warszawskiego Biura Pomocy i Projektów Społecznych Tomasz Pactwa. Pod projektem podpisało się ok. 700 osób. Po jego rozpatrzeniu prezydent Warszawy zdecydowała o przygotowaniu projektu uchwały w tej sprawie.
  [content:0_26022,0_26016,,,2_1084,,1_2801:GALGallery]

Wsparcie będzie przekazywane rodzicom niezależnie od dochodów i ilości posiadanych dzieci. Na złożenie odpowiedniego wniosku rodzice będą mieli miesiąc od dnia narodzin dziecka. Wzór wniosku oraz zasady przyznawania wyprawki określi w drodze rozporządzenia prezydent stolicy.
  O tym, co dokładnie znajdzie się w wyprawce, zdecydują urzędnicy po przeprowadzeniu pilotażu i konsultacji z rodzicami. Z pewnością będą to ubranka, kosmetyki do pielęgnacji maluszka oraz pieluchy. Koszt programu miasto szacuje na około 11-12 mln zł rocznie. Środki na jego realizację zostały zabezpieczone do 2022 roku włącznie.

Jak oceniacie warszawskie 550 plus? Czy w innych miastach młodzi rodzice powinni otrzymać podobne wsparcie i czy przyczyni się to do wzrostu liczby urodzeń dzieci w Polsce? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach.

Źródło: bankier.pl, wp.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy