Wędzidełko pod językiem: kiedy jest za krótkie?
fot. AdobeStock

Wędzidełko: jak poznać, że dziecko ma skrócone wędzidełko podjęzykowe?

Wędzidełko to błonka, która przytwierdza język do dna jamy ustnej. Gdy jest zbyt krótkie, ogranicza ruchomość języka. Stąd problemy ze ssaniem, wymową niektórych głosek. Jak im zaradzić?
Milena Oszczepalińska
Wędzidełko pod językiem: kiedy jest za krótkie?
fot. AdobeStock
Niemowlę nie chce ssać piersi, płacze przy jedzeniu i dużo ulewa? W takich przypadkach myśli rodzica zwykle skierowane są w kierunku zdiagnozowania malca, czy nie ma refluksu żołądkowo-jelitowego. Tymczasem powodem takiego stanu rzeczy może być po prostu zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, które uniemożliwia maluszkowi prawidłowe ułożenie języka w trakcie ssania. Niemowlę denerwuje się, płacze, pręży. Zbyt krótkie wędzidełko, które nie zostanie podcięte, może być też powodem wad wymowy. Dziecko nie będzie w stanie wypowiedzieć niektórych głosek, taki, które wymagają uniesienia języka. Problem krótkiego wędzidełka jest zatem poważniejszy, niż wielu rodzicom się wydaje. Czy łatwo go zdiagnozować?

Czym jest wędzidełko?

Wędzidełko to błonka, która znajduje się pod językiem, przytwierdzając go do dna jamy ustnej. Gdy jest zbyt krótka, znacznie zmniejsza ruchomość języka i przez to powoduje wiele problemów, w tym kłopoty ze ssaniem piersi, wady wymowy.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Badanie wędzidełka

Niestety jak dotąd nie powstały żadne wytyczne, które nakazywałyby personelowi medycznemu sprawdzanie wędzidełka u każdego noworodka. To błąd, ponieważ im szybciej zostanie ono podcięte, jeśli jest za krótkie, tym mniej szkody przyniesie. Zawsze można jednak poprosić neonatologa lub neurologopedę o zbadanie długości wędzidełka u maluszka. Warto zrobić to zwłaszcza, gdy samemu podejrzewa się, że dziecko męczy się przy karmieniu i źle chwyta pierś.

Zobacz też: Ulewanie dziecka podczas karmienia piersią

Ocena wędzidełka u starszego dziecka

Bywa, że dziecko ma krótkie wędzidełko, ale nie zostanie to rozpoznane w wieku niemowlęcym. Wówczas objawy tego można zauważyć około 3 roku życia. W wieku 3 lat dziecko powinno wymawiać już głoskę „l”. Jeśli w tym wieku nadal zastępuje ją głoską „j”, można przypuszczać, że wędzidełko unieruchamia mu język i nie jest w stanie wypowiedzieć prawidłowej głoski. Jeśli malec nie potrafi wystawić języka w kierunku brody, nie unosi go do górnej wargi, wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że wędzidełko jest zbyt krótkie.

Zabieg podcięcia wędzidełka

Jeśli specjalista oceni, że wędzidełko kwalifikuje się do podcięcia, warto zrobić to jak najszybciej. Zabieg wykonywany jest przez laryngologa lub chirurga dziecięcego. Po zabiegu podcięcia wędzidełka maluch musi wykonywać ćwiczenia pionizacji języka. W przypadku niemowląt idealnym ćwiczeniem jest ssanie piersi.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy