WHO apeluje, by nie szczepić dzieci
fot. Adobe Stock

WHO apeluje, żeby wstrzymać się ze szczepieniami dzieci przeciw COVID-19!

Wiele państw dąży do tego, by jak najszybciej zaszczepić jak największą część populacji. Szef Światowej Organizacji Zdrowia zaapelował jednak kilka dni temu, by niektóre kraje wstrzymały się na razie ze szczepieniem najmłodszych przeciwko COVID-19.
Joanna  Biegaj
WHO apeluje, by nie szczepić dzieci
fot. Adobe Stock

Na całym świecie trwają szczepienia przeciw COVID-19. Wiele państw rozpoczęło już podawanie szczepionki nastolatkom. USA ma w planach jak najszybsze zaszczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Kanada już zezwoliła na stosowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer u dzieci w tym wieku. W Polsce 17 maja ruszyły szczepienia dla osób powyżej 16. roku życia (sprawdź, jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19), podobnie w Szwajcarii. Tymczasem WHO wystosowało ostatnio apel, by na razie wstrzymać się z takimi działaniami.

Wstrzymanie szczepień dla dzieci

Według szefa Światowej Organizacji Zdrowia zamożniejsze kraje powinny wstrzymać się na razie z podawaniem szczepionek dzieciom i nastolatkom i przekazać je krajom biedniejszym. 

Podczas wirtualnej konferencji w Genewie dr Tedros Ghebreyesus powiedział, że rozumie chęć szczepienia dzieci i młodzieży przez niektóre kraje, jednak zachęcił do ponownego przemyślenia tej decyzji.

„W krajach o niskim i średnim dochodzie podaż szczepionek na COVID-19 nie wystarczyła nawet do uodpornienia pracowników służby zdrowia, a szpitale są zalewane ludźmi, którzy pilnie potrzebują opieki ratującej życie” – wyjaśnił szef WHO.

Brak szczepień w niektórych krajach Afryki

Dotychczas najwięcej osób zostało zaszczepionych w Chinach oraz Stanach Zjednoczonych. Prawie cała Europa i Ameryka umożliwia swoim obywatelom zaszczepienie się przeciw COVID-19, jednak w niektórych afrykańskich państwach takie szczepienia jeszcze w ogóle nie ruszyły, a 30 krajów na świecie otrzymało jedynie 0,3 proc. niezbędnych szczepionek.

Tedros Ghebreyesus wezwał bogatsze kraje do dostarczania większej liczby szczepionek do globalnego programu Covax, który został opracowany w celu zaszczepienia najpierw 20% populacji w 92 najbiedniejszych krajach (zaczynając od pracowników służby zdrowia).


Źródło: bbc.com

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy