witaminy
fot. Panthermedia

Nie podawaj dziecku witamin bez zalecenia lekarza!

Kolorowe witaminy w kształcie misiów, liter, kosmitów: dzieci chętnie je jedzą, traktując jak cukierki. Rodzice podają witaminy szczególnie, gdy dziecko często choruje, nie chce jeść. Problem w tym, że nadmiar witamin szkodzi.
witaminy
fot. Panthermedia

Jeśli chodzi o witaminy, to dzieci mają jedynie niedobory witaminy D – tak wynika jednoznacznie z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka. Innych witamin nie. Tymczasem rodzice bardzo chętnie podają dziecku preparaty multiwitaminowe. Niepotrzebnie.

Wiele produktów jest wzbogaconych w witaminy

Mleko dla niemowląt, kaszki, soki owocowe, dania w słoiczkach, płatki śniadaniowe – wszystkie te rzeczy są wzbogacone w witaminy. Jeśli oprócz tego dziecko dostaje preparaty zawierające witaminy – może ich dostać za dużo. Nadmiar witamin szkodzi.
Nadmiar witamin może spowodować poważne zmiany metaboliczne: organizm zacznie stale domagać się zwiększonej ilości witamin. Jeśli ich nie dostanie, dziecko będzie miało objawy awitaminozy.
Redakcja poleca: Witamina D i kwasy omega: tego brakuje w diecie dzieci
Dzieci nie powinny łykać dodatkowych witamin ani suplementów diety. Ale są dwa wyjątki: witamina D i kwasy omega3. Skąd je brać? Wyjaśnia gastrolog, prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, „Profesor Zdrówko” z programu „Wiem co jem” w TVN Style.

Nadmiar witaminy C też szkodzi

Szkodliwy może okazać się nawet nadmiar witaminy C. Do niedawna uważano ją za bardzo bezpieczną (gdyż jej nadmiar jest wypłukiwany z organizmu). Okazuje się jednak, że gdy u dziecka występuje skłonność do tworzenia się kamieni nerkowych, to nadmiar witaminy C (z preparatów witaminowych) może spowodować szybsze tworzenie się kamieni w nerkach. 

Wystarczy dobra dieta

Jeśli dziecko pije mleko, je owoce, warzywa, kasze, nabiał, mięso, ryby – czyli odżywia się zdrowo – jego organizm dostaje wszystkie potrzebne witaminy. W dodatku w najbardziej przyswajalnej formie. Dziecku nie są potrzebne żadne dodatkowe witaminy (jedynym wyjątkiem jest witamina D).
Nawet w czasie choroby – bez zalecenia lekarza – dziecku nie powinno się podawać żadnych dodatkowych witamin. Także witaminy C. To mit, że pomaga szybciej pokonać infekcję

Kiedy podawać dziecku witaminy?

Tylko na zlecenie lekarza. Sprawdzi on, co dziecko je, i stwierdzi, czy rzeczywiście dziecko ma jakieś niedobory witamin. Jeśli tak, to podpowie, czy dziecko powinno przyjmować jedną określoną witaminę (np. B2), czy suplement wielowitaminowy.
Jeśli lekarz nie stwierdzi u dziecka niedoborów witamin, to zamiast kupować suplementy, lepiej wycisnąć sok z marchewki i pomarańczy i podać go dziecku. To znakomita porcja witaminy C i betakarotenu (prowitaminy A).

Zobacz też: Prawdy i mity o witaminach
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy