Wózki dla lalek: lepsze spacerowe czy głębokie?
fot. AdobeStock

Jaki wózek dla lalek wybrać – głęboki czy spacerowy? Porównujemy oba typy!

Planujesz zrobić swojemu dziecku prezent w postaci uroczego wózeczka dla lalek? Podpowiadamy, jaki model lepiej się sprawdzi, spacerówka czy gondola. Zobacz!
Milena Oszczepalińska
Wózki dla lalek: lepsze spacerowe czy głębokie?
fot. AdobeStock
Przychodzi czas, kiedy każda mała dziewczynka (i nie tylko) chce mieć swój pierwszy wózek dla lalek. I może on nastąpić szybciej, niż się nam wydaje. Niektóre wózki przeznaczone są już dla rocznych dzieci. Wówczas stanowią doskonałe podparcie w trakcie nauki stawiania pierwszych kroków. Natomiast zabawa lalkami i wózkami w starszym wieku to już znacznie bardziej zaawansowana sprawa. Jeśli twój maluch nie ma jeszcze swojego wózeczka, pora to zmienić. Pytanie tylko brzmi, jaki model kupić? Do wyboru mamy wózki głębokie lub spacerówki. Które lepiej się sprawdzają? Podpowiadamy!

Zobacz też: Drewniane wózki dla lalek od 50 do 230 zł

Na co zwracać uwagę przy wyborze wózka dla lalek?

Jeśli stoisz właśnie przed dylematem, jaki wózek do zabawy  będzie najlepszy dla twojego dziecka, sprawdź, co jest ważne i na co należy zwracać uwagę przy wyborze. Zanim kupisz jakiś model, zbadaj jego parametry i przekonaj się, czy to rozwiązanie odpowiednie dla twojego maluszka. Oto kwestie szczególnie istotne w przypadku wózków dla lalek:
 • rodzaj kół – mogą być wykonane z pianki lub z plastiku. Koła piankowe są dużo wygodniejsze do jazdy, zwłaszcza na dworze. Koła plastikowe są mniej trwałe. Ważne jest też, by były skrętne;
 • wielkość – inny wózek należy wybrać dla roczniaka, a inny dla pięciolatki. Zbyt duży wózek będzie zbyt trudny do prowadzenia, natomiast za mały zmusi dziecko do zgarbionej postawy;
 • wysokość rączek – ważne, by była dostosowana do wysokości dziecka. Niektóre wózki dla lalek posiadają regulowaną wysokość rączek. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zabawka posłuży na dłużej;
 • waga – wózek nie może być ani za ciężki, by nie męczyć dziecka, ani za lekki, bo wówczas będzie zbyt niestabilny. To ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci;
 • materiał – większość wózków do zabawy posiada metalowe konstrukcje i materiałowe siedziska. Są jednak również wózki wiklinowe lub drewniane;
 • dodatkowe koszyki, torebki – to przydatne wyposażenie wózka. Można przechowywać w nich np. smoczek czy butelkę dla lalki albo jakieś inne dziecięce akcesoria.

Zobacz też: Jaką lalkę bobas wybrać: interaktywną czy funkcyjną?
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Cechy wózków spacerowych

Spacerówki dla lalek to bardzo powszechne modele wózków. Swoją popularność zawdzięczają tym, że są:
 • lekkie,
 • niewielkich rozmiarów,
 • zajmują mało miejsca po złożeniu,
 • posiadają pasy bezpieczeństwa dla przewożonych lalek czy misiów,
 • służą jako pchacze dla najmłodszych dzieci,
 • łatwe w prowadzeniu.
Niestety bywa, że te zalety stają się jednocześnie ich wadami. Zbyt lekkie modele są niestabilne, a dodatkowo pojedyncze rączki mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, gdy się przewróci.

Cechy wózków głębokich

Wózki głębokie częściej wybierane są przez przedszkolaki niż roczne dzieci (z wyjątkiem drewnianych wózeczków, idealnych jako pierwsze wózki-pchacze). Ich największymi zaletami są:
 • stabilność,
 • duże koła,
 • rozkładane budki,
 • regulowana wysokość rączek,
 • pojemne kosze pod gondolami.
Wózki te, podobnie jak spacerówki, mają swoje wady. Z reguły są droższe i cięższe od poprzedników. Nie zawsze też ich duża waga wiąże się z wysoką trwałością.

Które wózki dla lalek są lepsze – głębokie czy spacerowe?

Na to pytanie nie ma jedynej słusznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, w jakim wieku jest nasze dziecko oraz jaki mamy budżet na to przeznaczony. Warto jednak wiedzieć, czym różnią się te wózki, by z łatwością podjąć możliwie najlepszą decyzję.
SPACERÓWKA GONDOLA
lżejsza cięższa
mniejsza  większa
mniejsze koła większe koła
bardziej skrętna mniej skrętna
tańsza  droższa
mniej stabilna bardziej stabilna
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy