tata, niemowlę, karmienie butelką, mleko

Wszystko o probiotykach

Czym są probiotyki, jak działają i dlaczego są takie ważne w diecie dziecka? Tu znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania na temat probiotyków.
tata, niemowlę, karmienie butelką, mleko
Czym są probiotyki?

Pojęcie „probiotyki” pochodzi z języka greckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „dla zdrowia”. Probiotyki to mikroorganizmy, które występując w jelitach w odpowiedniej ilości i aktywnej formie, zapewniają zdrowie całego organizmu. Właśnie dlatego probiotykami wzbogaca się produkty spożywcze.

Jak działają probiotyki?

Probiotyki osiedlają się w jelitach i zapobiegają namnażaniu się szkodliwych dla zdrowia bakterii. Dzięki nim szkodliwe bakterie są wypierane z organizmu. W jelitach probiotyki wytwarzają substancje korzystnie działające na zdrowie. Są to kwasy i inne substancje, które powstrzymują rozwój niepożądanej flory bakteryjnej. Probiotyki stymulują również system immunologiczny jelit i w ten sposób prowadzą do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu.

Dlaczego probiotyki są takie ważne?

Liczne opracowania naukowe wykazały, że probiotyki korzystnie wpływają na stan zdrowia organizmu. Od dawna znany jest fakt, że dzieci karmione piersią mają inną florę bakteryjną jelit niż maluchy karmione butelką. Dla dzieci karmionych sztucznie trzeba więc znaleźć inne sposoby, aby w ich jelitach również mogły wytworzyć się korzystne dla zdrowia bakterie Probiotyczne: następuje to poprzez dodanie probiotyków do pokarmu. Produkty wzbogacone w Probiotyczne kultury bakterii kwasu mlekowego sprzyjają powstawaniu zdrowej flory bakteryjnej.

Stosowanie probiotyków w diecie małych dzieci skutecznie zapobiega biegunkom lub zdecydowanie skraca czas ich trwania. Probiotyki mogą również regulować trawienie. Udowodniono też, że probiotyczne bakterie kwasu mlekowego korzystnie wpływają na system immunologiczny – badania wykazały, że mogą one likwidować skutki działania szkodliwych bakterii występujących w organizmie. Coraz częściej poważnie dyskutuje się na temat pozytywnej roli probiotyków w zapobieganiu alergiom.

Co szczególnego mają kultury bakterii probiotycznych występujące w produktach HiPP?

Są naturalnymi kulturami bakterii kwasu mlekowego, których występowanie w ludzkich jelitach i mleku matki zostało potwierdzone naukowo. Lactobacillus należą do bakterii jelitowych korzystnie oddziałujących na organizm. Potwierdzono występowanie tych bakterii w jelitach niemowląt. Badania naukowe potwierdziły, że występowanie tych kultur bakterii kwasu mlekowego w jelitach jest bezpieczne i efektywne, także u niemowląt i małych dzieci.
Redakcja poleca: 3 sprawdzone sposoby na kolkę – będziesz zaskoczona, jak skuteczne są... probiotyki!
Choć atak kolki nie jest groźny, sprawia, że dziecko cierpi, a zestresowani rodzice czują się bezsilni. Na szczęście nie musisz już bezradnie patrzeć, jak twoje maleństwo pręży się z bólu, bo na kolkę są sposoby!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy