Rodzina w lesie
fot. Fotolia

6 pomysłów na wesołe zabawy w lesie

Wyprawy do lasu to nie tylko słuchanie śpiewu ptaków i szumu drzew. Możesz się też bawić z dzieckiem szyszkami, patykami, igłami i mchem. Dzięki temu dziecko może nauczyć się wielu nowych rzeczy. Zobacz 6 pomysłów na wesołe zabawy w lesie.
Aleksandra Sobieraj
Rodzina w lesie
fot. Fotolia

Wyprawy do lasu to nie tylko słuchanie śpiewu ptaków i szumu drzew. Możecie się też bawić szyszkami, patykami, igłami i mchem. Oto sposoby na miłe spędzenie czasu wśród drzew.


Zabawa 1
Woreczek skarbów

dla dzieci powyżej półtora roku

Jak się bawić: spacerując po lesie, zbierajcie do nieprześwitującego woreczka różne leśne rekwizyty. Mogą to być kamyczki, szyszki, żołędzie, wszystko, co was zainteresuje. Upewnij się, że dziecko zna nazwę każdej rzeczy. Kiedy będziecie mieć ich kilka, usiądźcie i zabawcie się w czarodzieja. Powiedz, że teraz wyciągniesz z woreczka np. szyszkę. Potrzymaj rękę w worku, mówiąc: „Czary-mary, hokus-pokus i... oto szyszka”. Teraz poproś dziecko, aby zrobiło to samo. Jeśli maluch będzie popełniać błędy, ogranicz liczbę przedmiotów, zostawiając te charakterystyczne.

Co to daje: ćwiczy motorykę dłoni i percepcję dotykową.

Zobacz 5 powodów, dla których warto chodzić z dzieckiem na plac zabaw
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Zabawa 2
Do czego to podobne?

dla dwulatka

Jak się bawić: weź do ręki patyk lub szyszkę i zaproponuj zabawę w szukanie przedmiotów o podobnym kształcie. Początkowo pomóż dziecku, pokazując, że patyk jest podłużny tak jak np. igła. Kiedy malec zrozumie zasadę, poproś, aby wyjaśniał, dlaczego każda kolejna rzecz jest podobna do poprzedniej. Wyszukujcie leśne skarby na zmianę i rozmawiajcie o nich. Jeśli dziecko nie będzie miało z tą zabawą trudności, pobawcie się również w wyszukiwanie i nazywanie różnic.

Co to daje: rozwija percepcję wzrokową, ćwiczy spostrzegawczość, nazywanie i porównywanie kształtów, uczy opisywać rzeczywistość.

Sprawdź 5 oznak, że dwulatek rozwija się prawidłowo

Zabawa 3
Miękkie czy szorstkie?

dla dzieci powyżej sześciu miesięcy

Jak się bawić: spróbuj zapoznać swojego niemowlaka z przyrodą. Zbierz kilka leśnych skarbów: igły, mech, szyszki, kawałek kory, małe patyki itp. i po kolei dawaj je dziecku do rączki. Niech je ogląda, dotyka. Opisz słowami, jakie są. Czy są miękkie, wilgotne, kłujące, a może szorstkie? Uważaj, by dziecko nie zrobiło sobie nimi krzywdy i pamiętaj, aby po zabawie wyczyścić wilgotnymi chusteczkami rączki maluszka, zanim włoży je do buzi.

Co to daje: stymuluje zmysł dotyku, zapoznaje z otaczającym światem.

Czy wiesz, jak rozwijają się zmysły dziecka? Sprawdź!
Zabawa 4
Woreczek skarbów 2

dla trzy-, czterolatka

Jak się bawić: nazbierajcie do worka sporo leśnych skarbów: szyszek, patyków, kamyków. Może być ich dużo i mogą się powtarzać, np. kilka szyszek o odmiennym kształcie, parę kamyków o różnym kolorze. Rozłóżcie koc na trawie i wyjmijcie wszystkie znalezione przedmioty. Spróbujcie je posegregować, np. według kształtu, faktury, koloru czy wielkości. Po skończonej zabawie zabierzcie skarby do domu. Dziecko może z nich zrobić artystyczną kompozycję, a szyszki pomalować błyszczącymi farbami.

Co to daje: rozwija umiejętność wyszukiwania przedmiotów o tych samych właściwościach i dzielenia ich na grupy.

Sprawdź, co robić, gdy dziecko czuje niechęć do rysowania

Zabawa 5
Spacerkiem po linie

dla trzylatka

Jak się bawić: podczas przechadzki wykorzystajcie połamane gałęzie i zwalone pnie drzew, których w lesie jest mnóstwo. Zaproponuj malcowi „spacer po linie” – niech przejdzie po leżącym drzewie lub sporej i w miarę prostej gałęzi. Weź pociechę za rękę i zachęć ją do chodzenia po nich niczym cyrkowy akrobata po linie. Jeśli maluch nie będzie sobie radził, pokaż mu, jak ma ustawiać stopy. Gdy drzewo leży bezpośrednio na ziemi (a nie na pewnej wysokości), pozwól dziecku przejść po nim samodzielnie, jedynie asekurując je z tyłu.

Co to daje: ćwiczy koordynację ruchową i równowagę, stymuluje błędnik.

Zobacz, jak wybrać pierwszy rowerek biegowy

Zabawa 6
Rzucanie szyszkami do celu

dla trzy-, czterolatka

Jak się bawić: zbierzcie spory zapas szyszek i znajdźcie dogodny cel do rzucania, np. pień grubego drzewa. Podzielcie się po równo szyszkami i rzucajcie na zmianę. Ustalcie odpowiednią odległość – trafienie w cel nie może być ani za łatwe, ani za trudne. Zapisujcie każdy celny rzut na kartce jako punkt. Zwycięzca powinien dostać nagrodę, np. przywilej ustalenia menu kolacji. W zabawie może brać udział cała rodzina.

Co to daje: świetnie rozwija i usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, uczy zabaw społecznych.

Dowiedz się też, jaki charakter ma twoje dziecko


Konsultacja: Marta Ramm, psycholog


td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy