GRY
 
 

6 pomysłów na wesołe zabawy w lesie

Wyprawy do lasu to nie tylko słuchanie śpiewu ptaków i szumu drzew. Możesz się też bawić z dzieckiem szyszkami, patykami, igłami i mchem. Dzięki temu dziecko może nauczyć się wielu nowych rzeczy. Zobacz 6 pomysłów na wesołe zabawy w lesie.

Rodzina w lesie
fot. Fotolia

Wyprawy do lasu to nie tylko słuchanie śpiewu ptaków i szumu drzew. Możecie się też bawić szyszkami, patykami, igłami i mchem. Oto sposoby na miłe spędzenie czasu wśród drzew.


Zabawa 1
Woreczek skarbów

dla dzieci powyżej półtora roku

Jak się bawić: spacerując po lesie, zbierajcie do nieprześwitującego woreczka różne leśne rekwizyty. Mogą to być kamyczki, szyszki, żołędzie, wszystko, co was zainteresuje. Upewnij się, że dziecko zna nazwę każdej rzeczy. Kiedy będziecie mieć ich kilka, usiądźcie i zabawcie się w czarodzieja. Powiedz, że teraz wyciągniesz z woreczka np. szyszkę. Potrzymaj rękę w worku, mówiąc: „Czary-mary, hokus-pokus i... oto szyszka”. Teraz poproś dziecko, aby zrobiło to samo. Jeśli maluch będzie popełniać błędy, ogranicz liczbę przedmiotów, zostawiając te charakterystyczne.

Co to daje: ćwiczy motorykę dłoni i percepcję dotykową.

Zobacz 5 powodów, dla których warto chodzić z dzieckiem na plac zabaw
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Zabawa 2
Do czego to podobne?

dla dwulatka

Jak się bawić: weź do ręki patyk lub szyszkę i zaproponuj zabawę w szukanie przedmiotów o podobnym kształcie. Początkowo pomóż dziecku, pokazując, że patyk jest podłużny tak jak np. igła. Kiedy malec zrozumie zasadę, poproś, aby wyjaśniał, dlaczego każda kolejna rzecz jest podobna do poprzedniej. Wyszukujcie leśne skarby na zmianę i rozmawiajcie o nich. Jeśli dziecko nie będzie miało z tą zabawą trudności, pobawcie się również w wyszukiwanie i nazywanie różnic.

Co to daje: rozwija percepcję wzrokową, ćwiczy spostrzegawczość, nazywanie i porównywanie kształtów, uczy opisywać rzeczywistość.

Sprawdź 5 oznak, że dwulatek rozwija się prawidłowo

Zabawa 3
Miękkie czy szorstkie?

dla dzieci powyżej sześciu miesięcy

Jak się bawić: spróbuj zapoznać swojego niemowlaka z przyrodą. Zbierz kilka leśnych skarbów: igły, mech, szyszki, kawałek kory, małe patyki itp. i po kolei dawaj je dziecku do rączki. Niech je ogląda, dotyka. Opisz słowami, jakie są. Czy są miękkie, wilgotne, kłujące, a może szorstkie? Uważaj, by dziecko nie zrobiło sobie nimi krzywdy i pamiętaj, aby po zabawie wyczyścić wilgotnymi chusteczkami rączki maluszka, zanim włoży je do buzi.

Co to daje: stymuluje zmysł dotyku, zapoznaje z otaczającym światem.

Czy wiesz, jak rozwijają się zmysły dziecka? Sprawdź!


Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj