Zalety i wady młodej niani [WIDEO]

Jestem zwolenniczką młodych niań, a ich zaletą jest to, że nie są jeszcze skażone tym zawodem - mówi Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań i autorka poradnika "Zaufana niania". Zobacz film, z którego dowiesz się, co jest najczęstszą obawą rodziców przy zatrudnianiu młodych dziewczyn do opieki nad dzieckiem.
Młodych dziewczyn chętnych do opieki nad dziećmi jest dużo. Ale to właśnie ich wiek, a co za tym idzie brak doświadczenia, są często dla rodziców główną przeszkodą w zatrudnianiu młodej niani. Czy słusznie?

Największy minus – brak doświadczenia

"Brak doświadczenia może być wadą i tego rodzice boją się najbardziej" – mówi Jakubiak. "To jest największy minus młodych niań" - przyznaje. Dodatkowo, młode nianie nie mają także doświadczenia w "byciu mamą" i to także  jest przeszkodą.

Jednak, jak mówi niania, osoby takie, wbrew pozorom, wiedzą bardzo dużo. Korzystają z internetu i w sieci zapoznają się z nowymi metodami wychowawczymi, sposobami na spędzanie czasu, ofertami zajęć dodatkowych. "Wyczytują, a potem sprawdzają różne pomysły. To jest coś, czego nianiom pracującym długo na rynku bardzo brakuje" – stwierdza.

Wielu rodziców obawia się, że młode nianie zajęte są głównie życiem towarzyskim i przeglądaniem wiadomości w telefonie. "Nie ma nic złego w tym, że kiedy dziecko śpi, to niania przegląda komórkę. Ważne, żeby zachować w tym umiar" – przestrzega. Jej zdaniem, oczekiwanie, że niania przychodząc do pracy, schowa telefon i przez 8 godzin do niego nie zajrzy jest nie tylko nie racjonalne, ale i nieodpowiedzialne."Jeżeli cokolwiek się wydarzy, albo będziemy chcieli dodzwonić się do niani, to pojawi się problem, że niania nie odbiera telefonu" – podkreśla. I dodaje, że dziecku nie stanie się krzywda, jak niania raz na godzinę zajrzy do telefonu.

Naturalne, z mnóstwem energii

Jakubiak przyznaje, że jest zwolenniczką młodych niań, a ich zaletą jest to, że są to osoby jeszcze nieskażone tym zawodem. "Nie mają jeszcze naleciałości, rys zawodowych, które mają nianie z wieloletnim doświadczeniem" – tłumaczy. "Odkrywają tę pracę, a każdy dzień z dzieckiem jest dla nich jak testowanie czegoś nowego" – wyjaśnia.

Znajdź idealną nianię dla dziecka na niania.pl

Jakubiak opisuje młode nianie jako energiczne osoby, spędzające dużo czasu aktywnie z dzieckiem."Młode nianie mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, gdyż poza brakiem doświadczenia, nie można im naprawdę niczego zarzucić" – podsumowuje Jakubiak.

Joanna Jakubiak jest nianią z wieloletnim doświadczeniem i właścicielką agencji niań "Zaufana niania". We współpracy z wydawnictwem Edipresse wydała książkę poradnik "Zaufana niania", w której w bardzo przystępny i dowcipny sposób pokazuje jak skutecznie znaleźć nianię dla naszego dziecka.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj