Zamknięte szkoły? Szybciej niż myślisz!
fot. Adobe Stock, Facebook/przemyslaw czarnek

Zamknięte szkoły? Szybciej niż myślisz! Nauczyciele mają dość!

Czy szkoły zostaną zamknięte szybciej, niż myślimy? Związek Nauczycielstwa Polskiego nie może dogadać się z ministerstwem edukacji, a to z kolei niesie za sobą widmo strajku nauczycieli.
Joanna  Biegaj
Zamknięte szkoły? Szybciej niż myślisz!
fot. Adobe Stock, Facebook/przemyslaw czarnek
18 listopada miało odbyć się spotkanie związków zawodowych z Przemysławem Czarnkiem, podczas którego miały zostać poruszone kwestie pensji nauczycieli oraz ich czasu pracy. Spotkanie jednak się nie odbyło, a związki o odwołaniu rozmów dowiedziały się tego nie od ministra edukacji, a z telewizji. 

„Nie ma na co czekać, pismo o wejście w spór z rządem jest gotowe” – powiedział na antenie Radia ZET Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Czy niebawem odbędzie się strajk w oświacie? Wiele na to wskazuje!

Oczekiwania nauczycieli kontra propozycja Czarnka ​

Rozmowy z ministrem edukacji nie miały miejsca, więc Związek Nauczycielstwa Polskiego w czwartek (18.11.2021 r.) złożył w Sejmie projekt obywatelskiej inicjatywy „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, pod którą zebrano 250 tys. podpisów. Propozycja obejmuje powiązaniu zarobków nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Propozycja ministerstwa edukacji jest jednak inna. Nauczyciele, owszem, będą mogli zarabiać więcej (o 1 tys. zł brutto), ale pod warunkiem zwiększenia liczby godzin pracy. Czas pracy nauczyciela miałby zostać podniesiony z 18 godzin przy tablicy do 22 godzin. Dodatkowo nauczyciele musieliby być do dyspozycji dyrektora, ucznia oraz rodzica przez 8 godzin tygodniowo.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zażądał, by Przemysław Czarnek wycofał się ze swojej propozycji, a także wyznaczył nowy termin rozmów.

Czy ultimatum nauczycieli przyniesie efekt?

„Minister poinformował nas dziś, że spotkanie odbędzie się 7 grudnia” – powiedział Sławmoir Broniarz. Dodał także, że Związek Nauczycielstwa Polskiego nie wycofuje się ze swojego ultimatum: „Nie wycofujemy się z niego, nie ma na co czekać. Jest już sformułowane pismo do trzech central związkowych: NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych o wspólne wejście w spór z rządem”.

Rozmowy ministra edukacji z „Solidarnością”

Choć nie odbyło się spotkanie Przemysława Czarnka ze ZNP, spotkał się on z przedstawicielami oświatowej „Solidarności” (należy do niej 70 tys. nauczycieli). Na spotkanie jednak nie był zaproszony Związek Nauczycielstwa Polskiego (zrzeszający ok. 200 tys. nauczycieli) ani Forum-Oświata. Można więc mówić nie tylko o braku porozumienia między związkami zawodowymi a ministerstwem edukacji, ale także o braku dialogu w związkach zawodowych.

Co było powodem spotkania się ministra edukacji jedynie z „Solidarnością”? „To jedynie Solidarność podpisała porozumienie z rządem polskim wiosną 2019 roku” – powiedział Przemysław Czarnek.

Kolejna rozmowa „Solidarności” z ministrem edukacji ma odbyć się 23 listopada. Związek Nauczycielstwa Polskiego również nie traci czasu i rozmawia z innymi klubami parlamentarnymi.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Zobacz także
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy