Zabawna nakładka na obiektyw sprawia, że dziecko patrzy w strone aparatu
fot. mommyshorts

Zdjęcia z wakacji - co robić, żeby były lepsze? Rady doświadczonego fotoreportera

„To Jaś nad morzem, szkoda że taki niewyraźny. O, a tu go widać lepiej, tylko że akurat się odwrócił. A ten punkcik - nie, nie ten, tamten! - to my na tle piramid” Masz już dość tłumaczenia, co widać na zdjęciach? Skorzystaj z rad zawodowca.
Beata Turska
Zabawna nakładka na obiektyw sprawia, że dziecko patrzy w strone aparatu
fot. mommyshorts
Podczas wakacji  robimy mnóstwo zdjęć. Dziecko na tle zachodu słońca. Dziecko i mama skaczą przez fale. Dziecko z kolegą. Dziecko na karuzeli, na kucyku, w basenie…  I dobrze,  bo zdjęcia z wakacji to fantastyczna pamiątka.
Co zrobić, by były naprawdę udane? Zapytaliśmy Pawła Relikowskiego, fotoreportera i kierownika działu Foto „Polska - Gazety Wrocławska”.

Przeczytaj także: Nie jesteś brzydka, to błąd fotografa! Jak dobrze wyjść na zdjęciach z wakacji


1. Poznaj możliwości swojego aparatu

Być może ma do zaoferowania więcej, niż sądzisz. Przeczytaj instrukcję, sprawdź, ile czasu upływa od naciśnięcia migawki do zrobienia zdjęcia, poćwicz trzymanie jej spustu „w połowie drogi” (żeby aparat miał szansę na ustawienie ostrości), przetestuj zoom, poznaj programy tematyczne.
Redakcja poleca: Jak wychować szczęśliwe dziecko? Jest 1 warunek! – mówi psycholog [WIDEO]
Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko? Podstawowym warunkiem jest... twoje szczęście! Furtką dla dziecka do dobrego życia są szczęśliwi i spełnieni rodzice.

2. Wybierz odpowiednią porę...

Najlepiej robi się zdjęcia, gdy niebo jest bezchmurne albo całkowicie zasnute chmurami (światło jest wówczas stałe: słońce nie chowa się raz po raz za chmurami), a także wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy słońce jest nisko nad horyzontem (twarz fotografowanej osoby jest wtedy równomiernie oświetlona a kolory soczyste).
Jeśli musisz zrobić zdjęcie w pełnym słońcu, użyj lampy błyskowej – doświetlisz twarze i rozproszysz cienie pod oczami czy nosem. Zrób to także wówczas, jeśli chcesz sfotografować dziecko na tle zachodzącego słońca (a więc również pod słońce).

3. ... i miejsce

Najlepsze zdjęcia wychodzą na ogół w plenerze.
Jeżeli fotografujesz we wnętrzu,  zadbaj o dobre światło: zapal wszystkie lampy, rozsuń firany, dodatkowo użyj lampy błyskowej. Jeśli będziesz robić zdjęcie przy marnej „sześćdziesiątce”, to nawet jeśli użyjesz lampy, tło pozostanie ciemne. A to nie wygląda dobrze. 
W mrocznych wnętrzach, np., w kościołach, zamkach, jaskiniach musisz użyć lampy albo ustawić długi czas naświetlania (poniżej znajdziesz radę, co zrobić, żeby zdjęcie nie było poruszone).

4. Nie fotografuj pod słońce

To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Efekt? Ciemna twarz, ciemna sylwetka, słowem niewiele widać. Dzieje się tak dlatego, że aparat ustawia czas i migawkę do jasnego tła. Łatwo tego uniknąć, trzeba tylko pamiętać, by mieć słońce za plecami

5. Zastanów się co chcesz pokazać

Zależy ci na tym, by twarz fotografowanej osoby była ostra, a tło rozmazane? To odejdź dalej i ustaw zoom na największe przybliżenie.
Jeżeli chcesz, by i drugi plan był widoczny, ustaw szeroki kąt i podejdź bliżej.

6. Przygotuj odpowiedni czas naświetlania

Gdy np. fotografujesz dziecko w ruchu, czas naświetlania powinien być krótki (1/250 sekundy), bo inaczej zdjęcie będzie rozmazane.
Długi czas naświetlania przyda ci się np. w mrocznym wnętrzu, jeśli chcesz zrobić zdjęcie bez lampy.
Możesz też skorzystać z programów tematycznych.
Uwaga:
Przy długim czasie naświetlania zdjęcia mogą być poruszone, dlatego oprzyj na czymś aparat albo sam się o coś oprzyj, np. o ścianę. jeśli czas naświetlania jest bardzo długi, oprzyj o coś aparat i użyj samowyzwalacza).

7. Robisz zdjęcie dziecku? Kucnij

Robiąc zdjęcie dziecku kucnij, usiądź na ziemi albo nawet się na niej połóż,  słowem zrób coś, żeby nie fotografować go  z góry, bo to zniekształci jego sylwetkę. Obiektyw powinien być na poziomie twarzy dziecka.  
Gdy chcesz zrobić zdjęcie niemowlęciu, ułóż je na brzuchu, by mogło unieść głowę i ustaw się przed nim  (tak, by obiektyw był na poziomie jego buzi) albo poproś kogoś, by wziął je na ręce – takie zdjęcie będzie ładniejsze iż wówczas gdy będzie leżało na wznak, a ty pochylisz się nad nim z aparatem.
 

8. Dobrze skadruj

  • Jeśli chcesz zrobić portret, postaraj się, by sylwetka  dziecka wypełniała kadr od góry do dołu, a nie zajmowała powiedzmy 1/5. Nad głową zostaw mu trochę wolnej przestrzeni, ale bez przesady: czubek głowy nie powinien być na przykład w środku kadru. 
  • Jeśli  robisz komuś zdjęcie z profilu, zostaw trochę „powietrza” po tej stronie, w którą patrzy fotografowana osoba, by na odbitce nie dotykała nosem ramki. Staraj się nie obcinać istotnych fragmentów.
  • Nie ucinaj ważnych elementów, np. głowy psa, którego głaszcze dziecko
  • Eksperymentuj z planami. Czasem rób zbliżenie, czasem plan ogólny, czasem detal. Dzięki temu zdjęcia będą się od siebie różniły. Nie będą nudne. 

9. Pokaż oczy fotografowanej osoby

Nie musi patrzeć w obiektyw, ale lepiej, by nie wlepiała wzroku np. w buty.

10. Nie mów uśmiechnij się

Po takim poleceniu trudno uśmiechnąć się naturalnie. Lepiej rozśmieszyć fotografowaną osobę (przeczytaj, jak rozśmieszyć niemowlę) albo poczekać na moment, gdy będzie się śmiała spontanicznie.
Zresztą wcale nie musi się śmiać. Zdziwiona, rozmarzona albo zaciekawiona twarz także jest interesująca. Ważne, by widać było na niej emocje.

11. Nie fotografuj mrówek

Gdy robisz komuś zdjęcie na tle dużego obiektu, odejdźcie od niego na tyle daleko, by to, co chcesz sfotografować mieściło się w kadrze. Ustaw osobę fotografowaną blisko siebie, tak, by wypełniała kadr, np. od pasa w górę. Widoczny na drugim planie obiekt będzie dobrym tłem.

12. I jeszcze jedna dobra rada na koniec

Choćbyś stanął na rzęsach, nie wszystkie zdjęcia będą udane, dlatego oprzyj się pokusie, by pokazać rodzinie i znajomym cały wakacyjny urobek. Bądź bezlitosny jak Terminator.
  • Usuń zdjęcia nieostre, zbyt ciemne, prześwietlone itd.
  • Przyjrzyj się dokładnie całej reszcie. Może te dobre mogłyby być jeszcze lepsze?  Z gotowym zdjęciem można zrobić niemal wszystko: zmienić jego odcień, skadrować,  zlikwidować efekt czerwonych oczu, zatuszować plamki na twarzy dziecka itd.
  • Wszystkie są już ok? Świetnie, masz powód do dumy, ale to jeszcze nie koniec:  spośród nich wybierz najlepsze i do nich ogranicz prezentację. Pozostałe pokaż na wyraźne życzenie.
Polecamy: Mapa atrakcji dla dzieci - nie tylko na wakacje!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy