owoce, sałatka, truskawki, maliny, sałatka owocowa, śniadanie, dieta
fot. M.studio - Fotolia.com

W trosce o najmłodszych: program ZDROWIE NA 6!

Wraz z początkiem kwietnia 2013 r. rozpoczęto nabór dla warszawskich przedszkoli i szkół do drugiej edycji nowatorskiego programu zdrowego stylu życia ZDROWIE NA 6!, który rozpocznie się we wrześniu 2013 r.
owoce, sałatka, truskawki, maliny, sałatka owocowa, śniadanie, dieta
fot. M.studio - Fotolia.com
Wraz z początkiem kwietnia 2013 r. rozpoczęto nabór dla warszawskich przedszkoli i szkół do drugiej edycji nowatorskiego programu zdrowego stylu życia ZDROWIE NA 6!, który rozpocznie się we wrześniu 2013 r. Program ukierunkowany jest na utrwalenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych, na zdobycie i pogłębianie wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia. Podstawą programu jest zastąpienie dotychczasowego jadłospisu na urozmaicone menu, odpowiednio zbilansowane energetycznie i zapewniające prawidłowy rozwój dzieci.

Nadwaga i otyłość jest najpowszechniej występującym problemem zdrowotnym dzieci. Najnowsze badania dowodzą, że dotyczy on około 18% młodych ludzi w wieku szkolnym. W Polsce w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie wzrosła liczba dzieci 
z nadwagą. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że jest to obecnie jeden z najpoważniejszych problemów.  Paweł Ancukiewicz, organizator ZDROWIE NA 6!, właściciel firmy Healthy Lifestyle mówi: „Program ZDROWIE NA 6! przede wszystkim kierujemy do placówek oświatowych, zarządzanych przez osoby, dla  których istotny jest prawidłowy i zdrowy rozwój podopiecznych. Głównym celem programu jest stworzenie, realizacja i rozwój skutecznej praktyki w zakresie zdrowego żywienia i stylu życia od najmłodszych lat.”

Program ZDROWIE NA 6! opiera się na dostarczaniu posiłków dla przedszkoli i szkół. Menu opracowane jest przez dietetyka, która czuwa nad odpowiednim zbilansowaniem diety pod względem zawartości składników odżywczych oraz zapewnieniem odpowiedniej dobowej kaloryczności przyjętej dla danej grupy wiekowej. Z placówek eliminowane są automaty z batonami i napojami słodzonymi, a w zamian wprowadzane sklepiki szkolne ze zdrową i zalecaną dla dzieci żywnością. Co najważniejsze prowadzona jest edukacja prozdrowotna dla uzyskania pożądanych nawyków żywieniowych oraz promocji zdrowego stylu życia – w postaci cyklu bezpłatnych warsztatów dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

Dwa razy w roku dokonywane są u dzieci bezpłatne pomiary antropometryczne oraz badanie fizjoterapeutyczne oceniające postawę ciała. Dzięki badaniom rodzice otrzymują kompleksową informację na temat stanu zdrowia dziecka w zakresie oceny stanu odżywienia i postawy ciała, co służy identyfikacji ewentualnych nieprawidłowości oraz podejmowaniu dalszych działań w zakresie ich poprawy. Placówki uczestniczące w programie są zobowiązane do przestrzegania wytycznych dotyczących zdrowego odżywiania zawartych w umowie. Sukces programu jest możliwy dzięki ścisłej współpracy z dyrekcją i nauczycielami, a przede wszystkim nauczycielami Wychowania Fizycznego oraz aktywnemu udziałowi rodziców w propagowaniu zdrowego stylu życia.

Do programu może zgłosić się każde z warszawskich przedszkoli lub szkół – więcej informacji na www.zdrowiena6.com.pl
Redakcja poleca: Czego nie może jeść małe dziecko?
Co lepiej wykluczyć z diety kilkulatka? Dietetyk radzi, jakie produkty i dlaczego nie powinny w ogóle gościć na talerzu małego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy