Fotolia.pl
Aktualności

Koniec z niezdrową żywnością dla dzieci i jej reklamą

Dużo zmian nastąpi w nowym roku w kwestii dbałości o zdrowe odżywianie dzieci. Podczas trwania programów telewizyjnych dla maluchów nie będzie reklamy niezdrowej żywności. Chipsy i słodkie napoje mają zniknąć również ze szkolnych sklepików.

 Po pierwsze: zakaz reklamy niezdrowej żywności podczas programów dla dzieci

Od nowego roku  programom i audycjom kierowanym do dzieci w wieku do 12 lat, nadawanym między godziną 6. a 20. nie będą towarzyszyły reklamy żywności, w których jest duża ilość tłuszczu, cukru i sodu, takich jak chipsy czy napoje wysokosłodzone.
Taki zakaz będzie obowiązywał z woli nadawców, którzy podpisali w tej sprawie porozumienie.  Zakazu emisji reklam zobowiązali się przestrzegać: Telewizja Polska, ITI Neovision, Telewizja Polsat, Telewizja Puls, TVN, VIMN Poland oraz The Walt Disney Company Polska.
Produkty, których reklama będzie zakazana w audycjach dla dzieci zostały opisane w kryteriach żywieniowych, czyli dokumencie opracowanym na zlecenie Polskiej Federacji Producentów Żywności przez Instytut Żywności i Żywienia oraz zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia.
- Bardzo doceniamy to, że nadawcy w swojej działalności uwzględniają ważny element społeczny, jakim jest ochrona dzieci i młodzieży przed niezdrową żywnością – oznajmił Jan Dworniak.

Polecamy: Nie warto jeść śmieci. 5 powodów, by trzymać dzieci z daleka od fast foodu

Prezes telewizji publicznej Juliusz Braun dodał, że samoregulacja daje nadzieję skutecznego funkcjonowania. Podpisane porozumienie wynika z zapisów ustawy o radiofonii i telewizji. Zapisano w nim, że audycjom dla dzieci nie powinny towarzyszyć przekazy handlowe dotyczące artykułów spożywczych lub napojów zawierających składniki, których nadmierna ilość w codziennej diecie jest niewskazana.
Z monitoringu prowadzonego przez KRRiT wynika, że w 2012 roku reklamy produktów niezdrowej żywności stanowiły 10 procent wszystkich reklam emitowanych przy audycjach dla dzieci, w zeszłym roku - 7 procent.
 

Po drugie: Zakaz  sprzedaży chipsów, słodkich napojów w sklepikach szkolnych

Pod koniec października Sejm zdecydował o ograniczeniu dostępu na terenie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych do produktów żywnościowych zawierających środki spożywcze, niekorzystnie wpływające na prawidłowy rozwój i stan zdrowia dzieci i młodzieży. Wielokrotnie wnioskował o to Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wskazując, że zmiany te będą służyć przeciwdziałaniu groźnemu problemowi nadwagi i otyłości wśród dzieci, który skutkuje pogarszaniem stanu zdrowia i kondycji najmłodszych.

Kary za nieprzestrzeganie zakazu 

Za złamanie zakazu odnośnie jedzenia w sklepikach szkolnych mają grozić kary w wysokości od 1 tys. zł do 5 tys. zł. Dyrektor placówki będzie mógł też rozwiązać umowę z firmą cateringową lub właścicielem sklepiku. Kontrola przestrzegania zakazu będzie prowadzona przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
Nowelizacja ma wejść w życie 1 września 2015 r., przy czym daje ona prowadzącym sklepiki 3 miesiące na dostosowanie swojej działalności do nowych przepisów.

Czytaj także: Dekalog zdrowego żywienia.

Które produkty dla dziecka są bezpieczne? Jak to sprawdzić – mówi dyrektor IMiD [WIDEO]

chłopiec przed tv, telewizor, tv, dziecko przed telewizorem
fotolia
Wychowanie
Czy telewizja jest dobra dla dziecka?
Szklany ekran ograniczać rozwój dziecka. Ale może też go wspierać. Wszystko zależy od tego, co i jak długo maluch ogląda. Sprawdź, jak mądrze korzystać z telewizora.

Telewizja jest jak magnes - potrafi na długo przyciągnąć uwagę dziecka. Jeśli dla twojego dziecka wpatrywanie się w szklany ekran jest ulubioną rozrywką, pora to zmienić. Czy to oznacza, że najlepiej pozbyć się telewizora ? Nie. Wystarczy włączać go tylko od czasu do czasu i ... mieć do tego dobry powód. Telewizja a niemowlę Autorzy poradnika "Żegnaj telewizorku" przestrzegają, że telewizja  ma niekorzystny wpływ już na rozwój mowy niemowlęcia .    Niemowlę przebywające w pobliżu włączonego  telewizora tylko pozornie nie zwraca na niego uwagi. Jego umysł stara się jednak naśladować dźwięki, które docierały do niego z odbiornika. Gdy  próbuje łączyć swoje myśli w logiczne ciągi, napotyka trudności, m.in. dlatego, że uczyło się dotąd niemal wyłącznie obrazów i słów ze szklanego ekranu. Jak pomóc dziekcu w nauce mowy?   Telewizja a dziecko kilkuletnie Jeszcze większe szkody telewizja może wyrządzić kilkulatkowi. Jeśli dziecko spędza przed odbiornikiem zbyt wiele czasu, ucierpią na tym jego kontakty z rówieśnikami , bo nie ma czasu, by się z kimś zaprzyjaźnić.    Telewizja może mieć wpyw na zachowanie dziecka , bo jego energia nie znajduje ujścia.  Nauczyciele mówią, że najwięcej problemów z uspokojeniem szalejących dzieci mają w poniedziałki, bo maluchy odreagowują weekend spędzony przed telewizorem.    Nie bez znaczenia dla psychiki dziecka jest także to, co ogląda. W świadomości malucha oglądającego filmy, w których leje się krew, tworzy się fałszywy obraz świata. Czasem nawet dziecko mimowolnie naśladuje to, co widziało w telewizji. Brutalne sceny mogą budzić w nim lęk, być przyczyną koszmarów nocnych.   W pewnym stopniu t elewizja ogranicza też dziecięcą wyobraźnię i zabija kreatywność dziecka . Posługuje się bowiem...

Cukier w diecie dziecka
AdobeStock
Aktualności
Kto tak naprawdę decyduje o tym, co je twoje dziecko? Będziesz zaskoczona!
Wielu rodziców cieszy się, gdy dziecko chce na śniadanie mleko z płatkami... ale w rzeczywistości to olbrzymie zagrożenie dla jego zdrowia!

Naukowcy z Dartmouth-Hitchcock Medical Center (USA) postanowili jako pierwsi przeanalizować, jak reklamy produktów spożywczych wpływają na przedszkolaki. Okazuje się niestety, że w większości przypadków, to dzieci decydują, co dla nich będzie dla nich najlepsze, właśnie na podstawie tego, co widzą w telewizji. Miseczka pełna mleczka Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem. Powinno być zdrowe i sycące, ale także dostarczać energii na pierwszą połowę dnia. Dla wielu rodziców jest to jednak duży problem. Często ulegają, godząc się na menu zaproponowane przez dziecko, by tylko "coś zjadło", a jeśli prosi o mleko – są zachwyceni! Badacze z Dartmouth-Hitchcock Medical Center postanowili sprawdzić, jak maluchy podejmują swoje decyzje. Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dokładnie, jak ekspozycja dzieci na określone reklamy telewizyjne żywności wpływa na to, co ostatecznie trafia na dziecięcy talerz. Sprawdzono, jakie reklamy były emitowane w kanałach telewizyjnych dla najmłodszych widzów. Następnie zestawiono to z informacją od rodziców, co oglądały dzieci, a także jakie produkty śniadaniowe spożywały w minionym tygodniu. Takie wywiady z rodzinami trwały przez rok i odbywały się co osiem tygodni. Badacze uwzględnili kilka istotnych cech dzieci, rodziców i ich gospodarstw domowych oraz to, czy dziecko spożywało analizowane produkty także przed rozpoczęciem badania. Wyniki są niepokojące. Okazało się bowiem, że dzieci znacznie chętniej jedzą produkty marek, których reklamy oglądały ostatnio w telewizji. Najczęściej są to wysokosłodzone płatki zbożowe. Kup mi mamo! Choć badania dotyczą amerykańskiego rynku, to i u nas nie da się nie zauważyć reklam spożywczych skierowanych do dzieci. Nie można zapominać o tym puszczając kanały z bajkami. To, co widzą dzieci ma olbrzymi wpływ na to, co chcą jeść. – Nachalny...

Oglądanie telewizji przez niemowlaka
Adobe Stock
Wychowanie
Oglądanie telewizji przez niemowlaka - od kiedy i czy w ogóle można? [PRAWDY I MITY]
Oglądanie telewizji przez niemowlaka to kwestia kontrowersyjna wśród rodziców, którzy zastanawiają się jaki wpływ może mieć telewizja na psychikę czy wzrok rozwijającego się maluszka.

Oglądanie telewizji przez niemowlaka to częsty sposób na zajęcie malucha, kiedy mama ma coś do zrobienia. Dla umęczonych rodziców takie chwile są jak zbawienie – wreszcie można usiąść, poczytać, spokojnie napić się herbaty. Czy zastanawiałaś się jednak, jaką cenę będziesz za nie płacić – a właściwie nie ty, tylko dziecko, które ogląda telewizję za wcześnie, za długo albo bez kontroli? Oglądanie telewizji przez dzieci ma plusy i minusy. Zanim sięgniesz po pilota, sprawdź, czy niemowlęta mogą oglądać telewizję i ile prawdy kryje się w różnych obiegowych opiniach na ten temat. Prawda czy mit? Oglądanie telewizji przez niemowlaka: Bajki edukacyjne są bezpieczne Oglądanie telewizji przy noworodku nie szkodzi dziecku Oglądanie bajek przez niemowlaka uczy dziecko mówić Rodzice traktują telewizor jak nianię, dzięki której zyskują chwilę spokoju Czy roczne dziecko może oglądać bajki, aby dowiedzieć się więcej o świecie? Niemowlaki nie powinny oglądać telewizji Małe dzieci a reklamy w telewizji Od kiedy dziecko może oglądać TV? Jaka powinna być bajka dla małego dziecka? Oglądanie telewizji przez niemowlaka: Bajki edukacyjne są bezpieczne MIT! Choć telewizyjni producenci zapewniają, że z ich programów korzyść wyniesie nawet bardzo małe dziecko, psychologowie są odmiennego zdania. Oglądanie telewizji przy noworodku jest OK MIT. Według ekspertów do 2. roku życia dziecko w ogóle nie powinno oglądać telewizji. Co więcej, rodzice w jego towarzystwie też nie powinni tego robić. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Massachusetts wynika, że włączony telewizor źle wpływa na relacje między członkami rodziny, nawet... jeśli nikt go nie ogląda. Jak to się objawia? Rodzice mniej uwagi poświęcają dzieciom, a dzieci nie są w stanie dobrze skupić się na zabawie. Migające...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj