
Po pierwsze: zakaz reklamy niezdrowej żywności podczas programów dla dzieci
Od nowego roku programom i audycjom kierowanym do dzieci w wieku do 12 lat, nadawanym między godziną 6. a 20. nie będą towarzyszyły reklamy żywności, w których jest duża ilość tłuszczu, cukru i sodu, takich jak chipsy czy napoje wysokosłodzone.
Taki zakaz będzie obowiązywał z woli nadawców, którzy podpisali w tej sprawie porozumienie. Zakazu emisji reklam zobowiązali się przestrzegać: Telewizja Polska, ITI Neovision, Telewizja Polsat, Telewizja Puls, TVN, VIMN Poland oraz The Walt Disney Company Polska.
Produkty, których reklama będzie zakazana w audycjach dla dzieci zostały opisane w kryteriach żywieniowych, czyli dokumencie opracowanym na zlecenie Polskiej Federacji Producentów Żywności przez Instytut Żywności i Żywienia oraz zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia.
- Bardzo doceniamy to, że nadawcy w swojej działalności uwzględniają ważny element społeczny, jakim jest ochrona dzieci i młodzieży przed niezdrową żywnością – oznajmił Jan Dworniak.
Polecamy: Nie warto jeść śmieci. 5 powodów, by trzymać dzieci z daleka od fast foodu
Prezes telewizji publicznej Juliusz Braun dodał, że samoregulacja daje nadzieję skutecznego funkcjonowania. Podpisane porozumienie wynika z zapisów ustawy o radiofonii i telewizji. Zapisano w nim, że audycjom dla dzieci nie powinny towarzyszyć przekazy handlowe dotyczące artykułów spożywczych lub napojów zawierających składniki, których nadmierna ilość w codziennej diecie jest niewskazana.
Z monitoringu prowadzonego przez KRRiT wynika, że w 2012 roku reklamy produktów niezdrowej żywności stanowiły 10 procent wszystkich reklam emitowanych przy audycjach dla dzieci, w zeszłym roku - 7 procent.
Po drugie: Zakaz sprzedaży chipsów, słodkich napojów w sklepikach szkolnych
Pod koniec października Sejm zdecydował o ograniczeniu dostępu na terenie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych do produktów żywnościowych zawierających środki spożywcze, niekorzystnie wpływające na prawidłowy rozwój i stan zdrowia dzieci i młodzieży. Wielokrotnie wnioskował o to Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wskazując, że zmiany te będą służyć przeciwdziałaniu groźnemu problemowi nadwagi i otyłości wśród dzieci, który skutkuje pogarszaniem stanu zdrowia i kondycji najmłodszych.
Kary za nieprzestrzeganie zakazu
Za złamanie zakazu odnośnie jedzenia w sklepikach szkolnych mają grozić kary w wysokości od 1 tys. zł do 5 tys. zł. Dyrektor placówki będzie mógł też rozwiązać umowę z firmą cateringową lub właścicielem sklepiku. Kontrola przestrzegania zakazu będzie prowadzona przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
Nowelizacja ma wejść w życie 1 września 2015 r., przy czym daje ona prowadzącym sklepiki 3 miesiące na dostosowanie swojej działalności do nowych przepisów.
Czytaj także: Dekalog zdrowego żywienia.

Telewizja jest jak magnes - potrafi na długo przyciągnąć uwagę dziecka. Jeśli dla twojego dziecka wpatrywanie się w szklany ekran jest ulubioną rozrywką, pora to zmienić. Czy to oznacza, że najlepiej pozbyć się telewizora ? Nie. Wystarczy włączać go tylko od czasu do czasu i ... mieć do tego dobry powód. Telewizja a niemowlę Autorzy poradnika "Żegnaj telewizorku" przestrzegają, że telewizja ma niekorzystny wpływ już na rozwój mowy niemowlęcia . Niemowlę przebywające w pobliżu włączonego telewizora tylko pozornie nie zwraca na niego uwagi. Jego umysł stara się jednak naśladować dźwięki, które docierały do niego z odbiornika. Gdy próbuje łączyć swoje myśli w logiczne ciągi, napotyka trudności, m.in. dlatego, że uczyło się dotąd niemal wyłącznie obrazów i słów ze szklanego ekranu. Jak pomóc dziekcu w nauce mowy? Telewizja a dziecko kilkuletnie Jeszcze większe szkody telewizja może wyrządzić kilkulatkowi. Jeśli dziecko spędza przed odbiornikiem zbyt wiele czasu, ucierpią na tym jego kontakty z rówieśnikami , bo nie ma czasu, by się z kimś zaprzyjaźnić. Telewizja może mieć wpyw na zachowanie dziecka , bo jego energia nie znajduje ujścia. Nauczyciele mówią, że najwięcej problemów z uspokojeniem szalejących dzieci mają w poniedziałki, bo maluchy odreagowują weekend spędzony przed telewizorem. Nie bez znaczenia dla psychiki dziecka jest także to, co ogląda. W świadomości malucha oglądającego filmy, w których leje się krew, tworzy się fałszywy obraz świata. Czasem nawet dziecko mimowolnie naśladuje to, co widziało w telewizji. Brutalne sceny mogą budzić w nim lęk, być przyczyną koszmarów nocnych. W pewnym stopniu t elewizja ogranicza też dziecięcą wyobraźnię i zabija kreatywność dziecka . Posługuje się bowiem...

Naukowcy z Dartmouth-Hitchcock Medical Center (USA) postanowili jako pierwsi przeanalizować, jak reklamy produktów spożywczych wpływają na przedszkolaki. Okazuje się niestety, że w większości przypadków, to dzieci decydują, co dla nich będzie dla nich najlepsze, właśnie na podstawie tego, co widzą w telewizji. Miseczka pełna mleczka Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem. Powinno być zdrowe i sycące, ale także dostarczać energii na pierwszą połowę dnia. Dla wielu rodziców jest to jednak duży problem. Często ulegają, godząc się na menu zaproponowane przez dziecko, by tylko "coś zjadło", a jeśli prosi o mleko – są zachwyceni! Badacze z Dartmouth-Hitchcock Medical Center postanowili sprawdzić, jak maluchy podejmują swoje decyzje. Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dokładnie, jak ekspozycja dzieci na określone reklamy telewizyjne żywności wpływa na to, co ostatecznie trafia na dziecięcy talerz. Sprawdzono, jakie reklamy były emitowane w kanałach telewizyjnych dla najmłodszych widzów. Następnie zestawiono to z informacją od rodziców, co oglądały dzieci, a także jakie produkty śniadaniowe spożywały w minionym tygodniu. Takie wywiady z rodzinami trwały przez rok i odbywały się co osiem tygodni. Badacze uwzględnili kilka istotnych cech dzieci, rodziców i ich gospodarstw domowych oraz to, czy dziecko spożywało analizowane produkty także przed rozpoczęciem badania. Wyniki są niepokojące. Okazało się bowiem, że dzieci znacznie chętniej jedzą produkty marek, których reklamy oglądały ostatnio w telewizji. Najczęściej są to wysokosłodzone płatki zbożowe. Kup mi mamo! Choć badania dotyczą amerykańskiego rynku, to i u nas nie da się nie zauważyć reklam spożywczych skierowanych do dzieci. Nie można zapominać o tym puszczając kanały z bajkami. To, co widzą dzieci ma olbrzymi wpływ na to, co chcą jeść. – Nachalny...

Oglądanie telewizji przez niemowlaka to częsty sposób na zajęcie malucha, kiedy mama ma coś do zrobienia. Dla umęczonych rodziców takie chwile są jak zbawienie – wreszcie można usiąść, poczytać, spokojnie napić się herbaty. Czy zastanawiałaś się jednak, jaką cenę będziesz za nie płacić – a właściwie nie ty, tylko dziecko, które ogląda telewizję za wcześnie, za długo albo bez kontroli? Oglądanie telewizji przez dzieci ma plusy i minusy. Zanim sięgniesz po pilota, sprawdź, czy niemowlęta mogą oglądać telewizję i ile prawdy kryje się w różnych obiegowych opiniach na ten temat. Prawda czy mit? Oglądanie telewizji przez niemowlaka: Bajki edukacyjne są bezpieczne Oglądanie telewizji przy noworodku nie szkodzi dziecku Oglądanie bajek przez niemowlaka uczy dziecko mówić Rodzice traktują telewizor jak nianię, dzięki której zyskują chwilę spokoju Czy roczne dziecko może oglądać bajki, aby dowiedzieć się więcej o świecie? Niemowlaki nie powinny oglądać telewizji Małe dzieci a reklamy w telewizji Od kiedy dziecko może oglądać TV? Jaka powinna być bajka dla małego dziecka? Oglądanie telewizji przez niemowlaka: Bajki edukacyjne są bezpieczne MIT! Choć telewizyjni producenci zapewniają, że z ich programów korzyść wyniesie nawet bardzo małe dziecko, psychologowie są odmiennego zdania. Oglądanie telewizji przy noworodku jest OK MIT. Według ekspertów do 2. roku życia dziecko w ogóle nie powinno oglądać telewizji. Co więcej, rodzice w jego towarzystwie też nie powinni tego robić. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Massachusetts wynika, że włączony telewizor źle wpływa na relacje między członkami rodziny, nawet... jeśli nikt go nie ogląda. Jak to się objawia? Rodzice mniej uwagi poświęcają dzieciom, a dzieci nie są w stanie dobrze skupić się na zabawie. Migające...