GRY
 
 

Gdy dziecko marudzi. To zły humor czy przeziębienie?

Kiedy twoje dziecko robi się nagle marudne, może ma po prostu gorszy dzień. Ale możliwe, że to pierwsza oznaka choroby. Zobacz, jak zaczyna się infekcja!

dziecko płacze
fot. fotolia.com
Przeziębienie u małego dziecka często przebiega burzliwiej niż u dorosłego. Na początku dziecko, oprócz wodnistego kataru, ma dość wysoką gorączkę, która po 2-3 dniach obniża się, a wydzielina z nosa staje się gęstsza i zmienia kolor na zielony. Wszystko może trwać około 7 dni. Ale kaszel potrafi utrzymywać się przez kolejne 2 tygodnie!

Katar u małego dziecka

Ta męcząca przypadłość to proces obronny organizmu, ale przez nią dziecko czuje się fatalnie. Zaczyna się od sapki – to znak, że śluzówka nosa jest w stanie zapalnym. Dziecku trudno jest przez zatkany nosek oddychać i ssać, więc jest marudne i rozdrażnione.
Tak możesz pomóc:
 • Układaj dziecko na brzuszku, gdy nie śpi. Wydzielina nie spływa wtedy do płuc i łatwiej jest mu oddychać. Kładź też niemowlę na boku lub noś pionowo, a w łóżeczku ułóż tak, by główka była wyżej – pod materac wsuń zwinięty koc lub podłóż coś pod nogi łóżeczka od strony głowy
 • Nawilżaj powietrze w pokoju dziecka, a przede wszystkim wietrz mieszkanie. Możesz również włączyć nawilżacz, rozwiesić w pokoju pranie (dobrze wypłukane bez płynu do zmiękczania, bo intensywny zapach może podrażniać) lub położyć mokry ręcznik na kaloryferze.
 • Zakraplaj dziecku sól fizjologiczną lub zastosuj roztwór wody morskiej, by rozrzedzić wydzielinę. Możesz użyć gruszki z szeroką końcówką (nie wsuwaj jej do noska) lub aspiratora np. Marimer, Frida lub Sopelek.
 • Smaruj maścią majerankową skrzydełka nosa dziecka i skórę pod nosem. Możesz też użyć linomagu lub zwykłej wazeliny.
 • Obniż temperaturę w pokoju dziecka – w ten ułatwisz mu oddychanie. Optymalna temperatura wynosi 18–19ľC.
 • Nie rezygnuj ze spaceru – chłodne powietrze regeneruje śluzówkę.
 • Zastosuj krople do nosa, jeśli katar jest silny, np. Nasivin 0,01%, który nawilża i udrażnia nosek. Można je zakraplać nie dłużej niż przez 2–3 dni.
 • Podawaj dużo picia – częściej przystawiaj dziecko do piersi na krótko. Możesz też dopajać go przegotowaną wodą, a starszego niemowlaka herbatką i sokiem.
Pamiętaj: Jeśli katar ma noworodek, od razu idźcie do lekarza. Jeśli to pierwszy katar kilkumiesięcznego niemowlęcia, skonsultuj się z pediatrą dopiero, gdy wydzielina z noska z przezroczystej stanie się zielonkawa. To może być zakażenie bakteryjne, które trzeba leczyć antybiotykiem.
Redakcja poleca: Chlamydia ogranicza płodność kobiet [WIDEO]
Zakażenie chlamydiami jest niebezpieczne podczas planowania ciąży, ponieważ może powodować zrosty jajowodów - ostrzega dr Jacek Tulimowski, ginekolog - położnik.


Gorączka u małego dziecka

Jeśli podejrzewasz, że dziecko ma gorączkę, sprawdź to. Należy ją obniżyć, gdy wzrośnie powyżej 38,5°C, lekami przeciwgorączkowymi.
Tak możesz pomóc:
 • Obniżaj dziecku temperaturę, podając leki z paracetamolem (od 1. miesiąca) i ibuprofenem (od 4. miesiąca). Stosuj też kompresy na czoło lub wilgotnymi ręcznikami owiń nóżki i ramiona.
 • Częściej przystawiaj dziecko do piersi, by nie doszło do odwodnienia. Gdy karmisz butelką, podawaj dodatkowo wodę lub herbatkę dla niemowląt.
 • Nie opatulaj dziecka, bo możesz doprowadzić do przegrzania.
 • Nie zmuszaj do jedzenia, gorączkujące dziecko ma zwykle gorszy apetyt.
Pamiętaj: Dobre są termometry elektroniczne, bo szybko dokonują pomiarów. Niemowlakowi najlepiej jest mierzyć temperaturę w pupie, kładąc go na boczku i delikatnie wsuwając termometr (jego końcówkę natłuść linomagiem lub wazeliną). Pamiętaj, że temperatura mierzona w pupie jest o pół stopnia wyższa niż pod paszką. Kolejnych pomiarów dokonuj w tym samym miejscu co wcześniej, najlepiej notując wynik i godzinę pomiaru. Jeśli temperatura wynosi 37,5–38,5°C, powtórz mierzenie za 20 minut. Weź też pod uwagę, że najwyższa temperatura jest między godziną 18 a 19, a najniższa o 4 nad ranem.
Doładuj
Przeładuj