500 plus
fot. Adobe Stock

Zmiany w 500 plus: 600 zł dla pracujących i 400 dla bezrobotnych?

Zdaniem głównego ekonomisty Pekao SA, Marcina Mrowca, zróżnicowanie świadczenia 500 plus z podziałem na osoby pracujące i bezrobotne mogłoby wzmocnić motywację do znalezienia zatrudnienia. A gospodarce brakuje pracowników.
Aleksandra Zaborowska
500 plus
fot. Adobe Stock
Pomysł ze zróżnicowaniem kwot wypłacanych w świadczeniu 500 plus jest przykładem, który mógłby zmniejszyć problem osób unikających pracy. Marcin Mrowiec zastrzega oczywiście, że zróżnicowanie to mogłoby nie dotyczyć matek, które mają kilkoro dzieci i nie mogą pracować, bądź ich dzieci albo one same są niepełnosprawne.

Będą zmiany w 500 plus?

Zdaniem eksperta, nasz rozwinięty system socjalny, do którego dołączają także zasiłki, powoduje, że osobom z niższymi kwalifikacjami nie opłaca się podjąć pracy, jeśli otrzymują zasiłek i 500 plus.

Mrowiec podkreśla także, że gospodarce bardziej potrzebni są specjaliści, czyli pracownicy o węższych, ale wyższych kwalifikacjach, dlatego korzystne mogłyby być programy praktycznych szkoleń.

Trudno przewidzieć, czy parlament przyjmie propozycje zróżnicowania kwot świadczenia, jednak wśród ekonomicznych lobbystów oraz doradców przeważa zdanie, że możliwe jest zróżnicowanie 500 plus na podstawie wysokości zarobków.

Póki co, rząd nie zmienia obecnych programów i obiecuje ich utrzymanie, np. w przypadku jednorazowej emerytury plus, czyli trzynastego świadczenia emerytalnego.

Źródło: gs24.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy