chandra, depresja
fot. Fotolia

10 sposobów na chandrę

Kiedyś młode mamy mające problemy milczały i płakały wieczorem w poduszkę. Dziś nie krępują się opowiadać o swoich kłopotach. I ty nie bój się mówić, że jest ci źle. Masz prawo mieć gorszy dzień, a nawet miesiąc.
chandra, depresja
fot. Fotolia
Czujesz się fatalnie, bo siedzisz w domu, bo z powodu dzieci często wstajesz w nocy, bo uważasz się za służącą we własnym domu, bo nie masz czasu dla siebie i męża i... bo wciąż narzekasz.

Nie myśl o sobie źle – że nie panujesz nad sobą, domem. Wszystkie mamy borykają się z takimi problemami. Niektóre jednak za nic by się do tego nie przyznały. Zamiast zadręczać się, pamiętaj:

1. Jesteś równie ważną osobą, jak twoje dziecko...

...chociaż jego potrzeby są pilniejsze. Nie zaniedbuj jednak siebie. Masz prawo prosić, żeby czasem ktoś chociaż na godzinę wyręczył cię w opiece nad nim.
Redakcja poleca: Trenuj z dzieckiem uważność – to pomoże mu osiągnąć sukces!
Co oznacza uważność i dlaczego warto ją trenować już od dziecka? Zapytaliśmy eksperta w tej dziedzinie, Agnieszkę Pawłowską, certyfikowaną nauczycielkę MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction, czyli redukcji stresu w oparciu o uważność), a także autorkę książeczek dla najmłodszych, dzięki którym dziecko może uczyć się uważności na co dzień.

2. Nie da się zawsze wypełnić wszystkich obowiązków

Spróbuj uczyć się odróżniać zajęcia ważne od tych, z których można czasem na kilka dni zrezygnować, np. z prasowania.

3. Nie można być jednocześnie idealną matką i żoną

Kiedyś miałaś więcej czasu, bardziej dbałaś o Wasz związek i mieszkanie. Lubiłaś wypady do kina czy na romantyczne weekendy. Teraz masz inne sprawy na głowie. Weekend w Kazimierzu poczeka, aż maluszek podrośnie. Pamiętaj, że twoje dziecko będzie cię aż tak potrzebować tylko przez najbliższy czas. Wkrótce, naładowane Waszą miłością, chętnie zostanie na dzień czy wieczór np. u babci.

4. W ciągu dnia rozkładaj siły równomiernie

Nie spalaj się przy wymyślaniu i przygotowywaniu fantazyjnych dań na obiad, bo nie wystarczy ci potem siły i cierpliwości do malucha grymaszącego przy jedzeniu.

5. Walcz z biernością

Zwłaszcza tej, która przytrafia się każdej osobie nastawionej na spełnianie potrzeb dziecka. Nie marnuj wolnych chwil – miej pod ręką dobrą książkę albo płytę z ulubioną muzyką.

6. Naucz się odreagowywać złość

Nie przy dziecku jednak! Malec nic nie zrozumie, a jedynie się wystraszy. Wyładowuj złość, gimnastykując się. Sporne kwestie omawiaj z partnerem wtedy, gdy dziecko już śpi.

7. Walcz z ingerencją własnej matki i teściowej 

W myśl powiedzenia „mój dom moją twierdzą” to ty ustalasz tu zasady. Jeśli matka czy teściowa krytykują cię, że nie jest pozmywane, niech ci pomogą albo zaakceptują fakt, że nie dajesz rady wszystkiego robić sama.

8. Jeśli możesz, pozwól sobie na dwuletni okres ochronny...

...po urodzeniu dziecka. Nie wracaj szybko do pracy. Najpierw odzyskaj siły, a potem decyduj, co dalej.

9. Poznaj własne ograniczenia, utrudniające ci działanie

Jeśli np. szczególnie źle znosisz brak snu – odsypiaj, kiedy i ile się da.

10. Sprawdź, co ci pomaga przetrwać trudne chwile

By pokonać stres, można spotykać się ze znajomymi, ugotować sobie coś albo zrobić listę „za i przeciw”. Poszukaj własnej metody!


ZOBACZ TEŻ: Zła matka? Nie, prawdziwa!
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy