śmierć niemowlęcia koronawirus
fot. Adobe Stock

6-tygodniowe niemowlę ofiarą koronawirusa!

Najmłodsza ofiara COVID-19 na świecie zmarła w szpitalu w USA. Miała komplikacje po zakażeniu nowym wirusem.
Ewa Janczak-Cwil
śmierć niemowlęcia koronawirus
fot. Adobe Stock
„Ten wirus bezlitośnie atakuje najsłabszych" - powiedział gubernator stanu Connecticut Ned Lamond, w którym zmarło dziecko i dodał: "tym bardziej musimy przestrzegać zaleceń związanych z pozostaniem w domu i ograniczeniem kontaktów".

Śmierć niemowlęcia z powodu COVID-19

Niemowlę w zeszłym tygodniu trafiło do szpitala nieprzytomne, niereagujące na bodźce. Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić go do życia. Testy wykazały, że było zakażone koronawirusem, co spowodowało chorobę COVID-19, która zaatakowała układ oddechowy dziecka.

W zeszłym tygodniu w Illinois, w Chicago zmarło dziecko poniżej 1. roku życia zakażone koronawirusem. Trwają badania, które mają na celu wyjaśnić, czy i ta śmierć była spowodowana powikłaniami po ataku tego patogenu.

Sprawdź: Koronawirus: jak chorują dzieci? Nie przegap tych objawów!

Także z badań chińskich naukowców, opublikowanych na łamach New England Journal of Medicine, wynika, że i tam zanotowano śmierć 10-miesięcznego niemowlęcia, które miało kontakt z koronawirusem. Przyczyna jego śmierci była niewydolność wielonarządowa.

Jak wygląda sytuacja w Polsce? „W szpitalach obecnie przebywa ok. 40 dzieci i młodzieży do 18. roku życia zakażonych koronawirusem. Osoby młode są w stanie dobrym" powiedział Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik dodał, że były też osoby w wieku 32 i 37 lat, dla których choroba COVID-10 skończył się powikłaniami i śmiercią.
Redakcja poleca: Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.

Niemowlęta jednak nie są bezpieczne

Choć COVID-19 jest najgroźniejszy dla osób starszych, nie oszczędza też dzieci. Chińczycy zaobserwowali, że jeśli chodzi o najmłodszych, to zakażenie koronawirusem, zwłaszcza u niemowląt, częściej niż u starszych dzieci, wywołuje poważne powikłania. Na szczęście udaje się te maleństwa uratować, jednak jak pokazuje przykład z USA i Chin, nie jest to regułą.

Bądźmy odpowiedzialni!

Jak pokazuje przykład zakażonej polskiej 8-latki, przestrzeganie nowych obostrzeń dotyczących epidemii koronawirusa i przestrzeganiem zaleceń higienicznych jest podstawą walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Z kolei śmierć amerykańskiego niemowlęcia pokazuje, że chronić należy nie tylko osoby starsze.

Źródło: huffpost.com, independenct.co.uk, metro.co.uk
 

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy