ciąża plus
Adobe Stock
Aktualności

Rząd dorzuca kolejne miliony dla kobiet w ciąży

"Ciąża plus" - to program darmowych leków dla kobiet w ciąży. Ale nie tylko – rząd poszerzył go o dalsze "przywileje" dla rodzących.

Program pomocy dla kobiet w ciąży to kilka ustaw i rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia. Część z nich już obowiązuje, pozostałe mają wejść w życie za kilka tygodni. Jeszcze przed wyborami do parlamentu planowanymi na 13 października.

Rodząca ma jeść jak człowiek

Posiłki w szpitalach położniczych mają być lepsze i zdrowsze. Rządzący postawili poszerzyć "Ciążę plus" o program poprawy jakości żywienia na porodówkach. Beznadziejna jakość jedzenia dla rodzących była krytykowana m.in. w raportach Najwyższej Izby Kontroli.

- Niestety obecnie szpitale nie zapewniają pacjentkom specjalnie dobranej dla ich potrzeb diety - napisał resort zdrowia w uzasadnieniu rozporządzenia "Dieta mamy". Ministerstwo przyznaje, że kobiety w ciąży i w okresie poporodowym dostają w szpitalu "standardowe posiłki serwowane wszystkim pacjentom".

Na oddziałach ginekologii, położnictwa, patologii ciąży będzie podniesiona dzienna stawka żywieniowa. Obecnie wynosi ona średnio 14 złotych. Ma zostać podwojona. Dodatkowo kobiety będą mogły zasięgnąć porady dietetyka. Skorzystać mają także ojcowie narodzonych dzieci. Chodzi o to, aby mogli podczas pobytu przy rodzącej partnerce kupić także dla siebie posiłek ze szpitalnej kuchni.

Niestety program dofinansowania żywienia na porodówkach będzie pilotażowy i ma trwać dwa lata. Nie wiadomo, czy będzie kontynuowany. W tym czasie zostanie na niego wydane ok. 50 mln złotych.

W ciąży nie zapłacisz za leki

Z "Ciąży plus" ma skorzystać - według szacunków rządu - koło 380 tys. kobiet rocznie. Polega on na zapewnieniu dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu jej stwierdzenia przez ginekologa do chwili porodu dziecka. Bezpłatne mają być leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży.

Chodzi o leki m.in. na:


- Bezpłatne będą leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży - napisało Ministerstwo Zdrowia. Na liście nie będzie witamin, suplementów diety ani kwasu foliowego przepisywanego przez lekarzy pierwszego kontaktu kobietom w ciąży.

Miliony dla ciężarnych

Recepty na bezpłatne leki (oznaczone jako leki C) mają wystawiać ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Będą mogli to także zrobić lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz innych specjalizacji, takich jak np. diabetologia.

Program będzie kosztował budżet państwa miliony złotych. Jeszcze w tym roku będzie to 10 mln złotych, w przyszłym 22 mln, w 2021 roku - 24 mln, w 2023 – 29 mln. W 2028 roku suma refundacji osiągnie 46,5 mln złotych.

Bez pieczątek przy becikowym

W ramach programu mają być uproszczone formalności związane z urodzeniem dziecka. Chodzi o to, że nie będzie się już stawiać pieczątek na zaświadczeniu od położnej lub lekarza o przebywaniu na oddziale położniczym. Ma to usprawnić wydawanie zaświadczeń. Taki dokument jest konieczny, aby dostać dodatek z tytułu urodzenia dziecka, czyli becikowe.

Rząd zapowiedział kolejne miliony dla kobiet w ciąży. Szkoda tylko, że do tej pory nawet nie ruszył program darmowych leków, chociaż od momentu jego ogłoszenia minęło już ponad 8 miesięcy. Projekt cały czas jest na etapie konsultacji i nie jest znana dokładna data jego uruchomienia. 

Czy jesteście zadowolne z tego, jak państwo troszczy się o ciężarne kobiety? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: wyborcza.pl
 

Zobacz także
Będą bezpłatne leki dla kobiet w ciąży?

Darmowe leki dla ciężarnych. Nowy pomysł rządu budzi kontrowersje

Pieniądze na dziecko

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

ciąża, brzuch, cieżarna, pieniądze, skarbonka

Ile kosztuje dziecko? Tak zaoszczędzisz!

Suplementy w ciąży

Sprawdź, co wiesz o suplementacji witamin i minerałów w ciąży [QUIZ]

 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

pieniądze, koszt, cena, in vitro
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Dodatkowe koszty refundowanego in vitro
Pary, które chcą skorzystać z refundacji in vitro muszą być przygotowane na to, że badania kwalifikujące do programu trzeba opłacić z własnej kieszeni. Sprawdź, ile kosztuje diagnostyka konieczna do zabiegu in vitro.

aktualizacja – lipiec 2016 Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne).  78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku. ------- Już ponad 8000 par z całej Polski wzięło udział w rządowym programie in vitro , a co najmniej 700 z nich oczekuje dziecka. Jednak możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego wciąż nie są dla wszystkich równe. Co refunduje państwo? W ramach Programu, każda para ma prawo skorzystać z trzech prób procedury wspomaganego rozrodu. Z 247 mln zł przeznaczonych na finansowanie programu, Ministerstwo Zdrowia refunduje większość elementów wchodzących w skład takiego leczenia. Począwszy od kosztów konsultacji, badań USG narządów rozrodczych , laboratoryjnych i hormonalnych, kończąc na zabiegach takich jak: punkcja, biopsja i transfer zarodków.  Dodatkowe koszty badań przed in vitro Jednak już na wstępie, para zgłaszająca się do współpracującej kliniki musi liczyć się z kosztami samej kwalifikacji do programu. Dokonuje jej lekarz z danego ośrodka  w ramach...

Maluch plus - kolejna edycja
Adobe Stock
Aktualności
Maluch plus - rząd zmniejsza dofinansowanie żłobków. Wnioski do 13 listopada
W Polsce w połowie gmin brakuje żłobków. Maluch plus miał to zmienić. Do programu dorzucane są miliony, ale będzie ich mniej niż w zeszłym roku. Czy rozwiąże to problem?

Brak miejsc w żłobkach to nadal jeden z podstawowych problemów, z jakimi zderzają się młodzi rodzice w naszym kraju. Działający od 2017 roku program Maluch plus miał to zmienić . Rządzący twierdzą, że jest lepiej, w związku z tym zmniejszyli w stosunku do zeszłego roku ilość pieniędzy, jaką przeznaczą na powstawanie miejsc opieki dla najmłodszych. O 50 mln mniej Maluch plus ma wspierać rozwój instytucji opieki nad dziećmi, w wieku do trzech lat . Jego celem jest zwiększenie liczby żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów oraz pomoc w kosztach utrzymania tych dotychczasowych. - W przyszłym roku rząd przeznaczy 400 mln złotych na realizację kolejnej edycji programu Maluch plus, wspierającego tworzenie i utrzymanie miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Na realizację kolejnej edycji programu przeznaczono o 50 mln złotych mniej niż w tym roku. Jak wytłumaczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, ilość pieniędzy dostosowano do potrzeb - w tegorocznej edycji programu wpłynęły wnioski na 386 mln złotych. Maluch plus = 30 tys. miejsc w żłobkach Szefowa resortu powiedziała, że w ramach programu powstało dotychczas ok. 30 tys. miejsc żłobkowych, a wskaźnik tzw. użłobkowienia w ciągu czterech lat wzrósł dwukrotnie. Wciąż jednak w ponad połowie gmin nie ma opieki żłobkowej dla najmłodszych. Maluch plus - kto może otrzymać pieniądze Ministerstwo co roku organizuje konkurs, w którym samorządy mogą ubiegać się o środki z programu. O pieniądze mogą starać się także placówki niepubliczne. Środki z przyszłorocznej edycji programu Maluch plus mają być przekazane dla: samorządów, gdzie nie ma jeszcze opieki żłobkowej (do 3 mln złotych), miejsc, gdzie żłobki już istnieją (kwota...

darmowe leki dla kobiet w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
Ciąża plus – miliony złotych dla kobiet spodziewających się dziecka
Rząd przeznaczy na ten cel 20 milionów złotych. To kolejna zachęta do rodzenia dzieci i wsparcie socjalne rodzin.

Rządzący dwoją się i troją, jak pobudzić wzrost demograficzny w Polsce. Program 500 plus, który miał być największą zachętą dla rodzin do posiadania większej liczby dzieci, nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Czy pomoże nowy program? Ciąża plus przewiduje zapewnienie bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą.  - W najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie - podkreśliła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. 20 mln zł na darmowe leki Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że fundamentalnym założeniem wprowadzanych zmian ma być zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. Bezpłatne mają być leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży. Darmowe mają być leki m.in. na: nadciśnienie, cukrzycę ciążową, podtrzymanie ciąży. Recepty na te leki (oznaczone jako leki "C") wystawią ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obcecnie projekt jest na etapie konsultacji i nie jest znana dokłada data jego rozpoczęcia. Czy to realna pomoc dla ciężarnych? Od momentu wejścia w życie ustawy Ministerstwo Zdrowia będzie mieć cztery miesiące na przygotowanie dokładnej listy leków. Jeszcze w kwietniu minister zdrowia Łukasz Szumowski, uchylił nieco rąbka tajemnicy mówiąc o lekach objętych refundacją. "Jeżeli (kobiety – przy. red.) mają nadciśnienie, jeżeli mają zaburzenia hormonalne , jeżeli mają problem z bólami... Często no-spa jest używana, często beta mimetyki czy leki dedykowane do leczenia nadciśnienia u kobiet w ciąży, wtedy ta kobieta dostanie je za darmo" - zapowiedział minister. Na liście na pewno nie znajdą się suplementy diety i witaminy. "Za darmo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj