Czy od października zamykają szkoły?
Adobe Stock
Aktualności

Czy od października zamykają szkoły? Coraz więcej placówek jest już na NAUCZANIU ZDALNYM!

Choć od rozpoczęcia roku minęło zaledwie kilka dni – pierwsze szkoły już zdążyły przejść na tryb nauki zdalnej. Co będzie dalej? Czy czeka nas to samo, co w tamtym roku?
Dzieci wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wróciły do szkolnych ławek. Po miesiącach nauki zdalnej w poprzednim roku szkolnym z pewnością jest to dla nich dużą radością, ale także wyzwaniem. Czy niebawem uczniowie będą jednak zmuszeni, by uczyć się online? Rząd twierdzi, że absolutnie nie ma takiej opcji, jednak w szybkim tempie przybywa placówek, które przechodzą na nauczanie zdalne. 

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Czy od października zamykają szkoły?

Jakie jest stanowisko rządu na temat wprowadzenia nauki zdalnej? Politycy uspokajają, mówiąc, że na razie nie ma w planach lockdownu i decyzji o zamykaniu szkół. Minister Przemysław Czarnek zapewniał ostatnio, że nauka zdalna oraz nauka w systemie hybrydowym nie wchodzi w grę. Podtrzymał on zdanie prezydenta Dudy.
 

„Nie zakłada się absolutnie żadnego lockdownu, nie zakłada się absolutnie żadnej nauki w jakieś specjalnych systemach hybrydowych czy innych. Dzieci i młodzież idą normalnie do szkoły, tak jak zawsze” – powiedział prezydent po spotkaniu Rady Gabinetowej.

Teoria teorią, jednak w praktyce widać, że dzieje się to samo, co rok temu po otwarciu szkół. Kolejne placówki informują o przypadkach COVID-19 i wprowadzają naukę zdalną. Nie pomaga także widmo czwartej fali koronawirusa, o której mówią eksperci. Zamykanie coraz większej liczby placówek w ciągu zaledwie kilku dni pozwala sądzić, że istnieje ryzyko zamknięcia szkół od października, choć rządzący twierdzą zupełnie co innego.

Zamykają się kolejne placówki

Na zdalne nauczanie przeszli już uczniowie poszczególnych klas w Poznaniu, Grudziądzu, Radomiu. Kolejne placówki również przechodzą na tryb nauki zdalnej. W Warszawie opuścić szkolne mury musieli: ósmoklasiści z podstawówki na Ursynowie, trzecioklasiści z liceum w Wawrze i pierwszoklasiści z Technikum Mechatroniczne przy Wiśniowej. COVID-19 potwierdzono także w pięciu szkołach na Wielkopolsce (w Poznaniu oraz powiatach: śremskim i międzychodzkim). Tam także poszczególne klasy i oddziały szkolne aktualnie uczą się online.


Zobacz także: 

Wirus Delta covid objawy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Wariant Delta koronawirusa: objawy Delty u dzieci
Wariant Delta jest groźniejszy niż inne odmiany koronawirusa, bo szybciej się rozprzestrzenia i łatwiej się nim zarazić. Choć objawy Delty u dzieci różnią się od dolegliwości wcześniej kojarzonych z COVID-19, trudno je przeoczyć. Co więcej, chory na wariant Delta zaraża, zanim pojawią się u niego symptomy choroby.

Wariant koronawirusa Delta (zwany też wariantem indyjskim) częściej niż inne mutacji atakuje najmłodszych, wywołując u nich COVID. Na całym świecie, także w Polsce, rośnie liczba dzieci, u których zdiagnozowano ten wariant koronawirusa. Najbardziej zagrożone są niezaszczepione maluchy. Wariant Delta daje charakterystyczne objawy u dzieci. Są one nieco inne niż symptomy, które wcześniej łączono z chorobą COVID-19 u najmłodszych. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Wariant Delta koronawirusa: objawy u dzieci Dzieci, które zachorowały na COVID w wyniku zakażenia wariantem Delta, częściej przechodzą chorobę z objawami, które można pomylić z innymi infekcjami typowymi dla dzieci. Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem Delta u dzieci: ból głowy ból gardła zmęczenie. W porównaniu do wcześniejszych wariantów koronawirusa, w przypadku Delty objawy u dzieci mogą obejmować : gorączkę zawroty głowy dreszcze ból oczu chrypkę biegunkę wymioty. W przypadku wariantu Delta jednym z objawów może też być wysypka covidowa . Występuje ona jednak dość rzadko – tylko w kilku procentach przypadków. Symptomy zakażenia wariantem Delta różnią się od objawów COVID u dzieci , które obserwowano u najmłodszych na początku pandemii. Wcześniej u dzieci chorych na COVID pojawiały się: wysoka gorączka, suchy kaszel, bóle mięśni, wysypki skórne, np. na stopach, Rzadko odnotowywano dolegliwości ze strony gardła i układu pokarmowego. Z informacji przekazywanych przez polskie szpitale wynika, że zaczyna wzrastać liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19. Większość z nich zaraziła się wariantem Delta. W świetle tych danych nie wolno zapomnieć o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą powikłania po COVID u dzieci, czyli PIMS-TS . Wariant Delta koronawirusa – jak chronić dzieci?...

powrót do szkoły 2022
AdobeStock
Aktualności
Powrót do szkoły 2022: jak będzie wyglądał nowy rok szkolny? Czy wróci nauka zdalna? 
Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny. Jak będzie wyglądał powrót do szkoły po wakacjach w 2022 roku? Choć MEiN zapowiada naukę w trybie stacjonarnym, możliwe jest ponowne wprowadzenie nauki zdalnej i to nie tylko z powodu wzrostu zachorowań na COVID. Czy nastąpi to już we wrześniu?

Wielu uczniów, rodziców i nauczycieli zastanawia się, jak będzie wyglądał powrót do szkoły w 2022 roku. Największe obawy budzi to, czy szkoły będą pracowały w trybie stacjonarnym, czy może znów pojawi się nauczanie zdalne. Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji i Nauki dopuszcza w najbliższym roku szkolnym wprowadzenie zdalnych lekcji. Rozszerzono też wachlarz powodów, które mogą przesądzić o potrzebie nauki online. Wyjaśniamy, z jakich przyczyn może zostać wprowadzona nauczanie zdalne i czy może się to stać już we wrześniu.  Kiedy powrót do szkoły? Zgodnie z kalendarzem MEiN rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w czwartek 1 września 2022 roku.  W roku szkolnym 2022/2023 uczniów czeka 186 dni nauki oraz 179 dni wolnego (w tym: ferie, wakacje, weekendy i przerwy świąteczne). Powrót do szkół już niebawem. W tej chwili nic nie wskazuje na to, by rozpoczęcie roku nie odbyło się w formie stacjonarnej. Ale istnieją obawy o utrzymanie tej formy kształcenia przez cały rok szkolny. Według informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia zwiększa się liczba dziennych zachorowań na COVID-19, a co za tym idzie – zbliżamy się do apogeum kolejnej fali pandemii koronawirusa (ma ono nastąpić w drugiej połowie sierpnia). To z kolei może wpłynąć na decyzję dotyczące nauki zdalnej w kolejnych tygodniach nowego roku szkolnego. Czy dzieci pójdą do szkoły we wrześniu? Mimo wzrostu zachorowań na COVID-19 szef MEiN Przemysław Czarnek uspokoił wszystkich i zapowiedział, że szkoły przygotowują się do nauki w formie stacjonarnej. „Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, które by świadczyły o tym, że grozi nam w jakikolwiek sposób ograniczenie nauki stacjonarnej, więc przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnego, tak jak w ubiegłym roku” – wyjaśnił...

dni wolne od szkoły 2021
Adobe Stock
Aktualności
Dni wolne od szkoły 2022: kalendarz ferii, świąt i wakacji
Podajemy ważne daty dotyczące organizacji roku szkolnego oraz terminy ferii i dni wolnych od nauki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wyjazdy i wypady weekendowe. Sprawdź, kiedy wypada wolne od szkoły w 2022 roku.

Kiedy uczniowie zostaną zwolnieni z obowiązku szkolnego, kiedy wypadają najbliższe dni wolne, a kiedy ferie? Oto kalendarz dni wolnych od nauki w 2022 roku.  Spis treści: Dni wolne od szkoły 2022: majówka, Boże Ciało i inne święta Dni wolne: egzamin ósmoklasisty w 2022 roku Dni wolne: matury w 2022 roku Wakacje 2022 – kiedy zaczyna się wolne? Dni wolne od pracy w 2022 roku Dni wolne od szkoły 2022 Wolne dni od nauki związane ze świętami, które mają jeszcze przed sobą uczniowie w 2022 roku: 2 maja 2022, poniedziałek – majówka (w większości szkół tego dnia jest wolne),  3 maja 2022, wtorek – majówka: Święto Narodowe Trzeciego Maja,  16 czerwca 2022, czwartek – Boże Ciało, 1 listopada 2022, wtorek – uroczystość Wszystkich Świętych 11 listopada 2022, piątek – Święto Niepodległości 23-31 grudnia 2022 – przerwa świąteczna na Boże Narodzenie. Czy 17 czerwca jest wolne od szkoły? Wiele osób zastanawia się, czy piątek po Bożym Ciele jest wolny od szkoły. Okazuje się, że podobnie jak w przypadku pracy (nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy), dzień ten nie jest również wolny od nauki. W zależności od placówki dyrektor może jednak ustanowić 17 czerwca dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Szkoły bardzo często korzystają z tego rozwiązania, przedłużając wolne dla uczniów i nauczycieli. Oznacza to, że w większości placówek piątek po Bożym Ciele będzie dniem wolnym.  Dni wolne w związku z egzaminem ósmoklasisty 2022 Wielu uczniów zastanawia się, czy podczas egzaminu ósmoklasisty 2022 jest wolne w szkole. Tak, młodsze dzieci będą miały wtedy wolne od zajęć . Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 będzie przeprowadzony w dniach...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj