dzień wcześniaka
Adobe Stock
Aktualności

Dzień Wcześniaka: święto małych bohaterów

Wcześniaki to dzieci, które rodzą się przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Statystycznie nawet co 10. dziecko na świecie jest wcześniakiem! 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka – jego symbol to sznur z dziesięcioma parami skarpetek oraz kolor fioletowy charakteryzujący osoby wrażliwe, obdarzające innych całkowitym zaufaniem. Takie właśnie są wcześniaki.

Wcześniaki przychodzą na świat między 22. a 37. tygodniem ciąży. Dla rodziców takie przedwczesne narodziny są zwykle wielkim zaskoczeniem, a dla lekarzy ogromnym wyzwaniem. Wcześniakom trzeba poświęcić mnóstwo uwagi – zarówno w trakcie porodu, jak i podczas późniejszej opieki.

„Mama uzdrawia wcześniaka!” – mówi ekspertka ze Szpitala Medicover [WIDEO]

Święto dzieci i lekarzy

Opieka nad wcześniakami musi być dostosowana do ich indywidualnych potrzeb. Lekarze, którzy ratują wcześniaki i dbają o nie po narodzinach, to wybitni specjaliści. Współczesna medycyna daje im olbrzymie możliwości, dzięki czemu można pomóc nawet najmniejszym noworodkom. Taki profesjonalny zespół pracuje w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 

„W ostatnich 12. miesiącach w naszej Klinice odebraliśmy ok. 40 proc. przedwczesnych porodów. Każdy z nich był inny, ale łączyło je jedno – konieczność odpowiedzialnego i precyzyjnego działania zespołu darzących się zaufaniem specjalistów. Na szczęście UCZKiN taki właśnie zespół ma. Obecnie, dzięki niesamowitemu postępowi neonatologii, na świecie ratowane są dzieci z niewyobrażalnie niską masą ciała. Najmniejszy wcześniak urodził się w Tokio i ważył zaledwie 268 g” – mówi dr n. med. Paweł Krajewski, Kierownik Oddziału Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.

Ile ważą wcześniaki?

Czas trwania ciąży oraz masa ciała dziecka w chwili narodzin są kluczowe dla jego zdrowia, długości hospitalizacji i sposobu opieki po porodzie. Wyróżniamy:

  • noworodki z niewiarygodnie małą masą ciała, których masa ciała nie przekracza 750 g,
  • noworodki z ekstremalnie małą masą ciała, których masa ciała nie przekracza 1000 g,
  • noworodki z bardzo małą masą ciała, których masa ciała nie przekracza 1500 g,
  • noworodki z małą masą ciała, których masa ciała nie przekracza 2500 g, zwane również późnymi wcześniakami.


„Przedwczesne porody są zawsze dla nas – lekarzy – sytuacjami nieszablonowymi. Niby każdy z nich jest porodem, ale każdy z nich charakteryzuje się wieloma zmiennymi. Tu liczy się czas, bo od szybkich decyzji – lekarzy wielu specjalizacji – zależy życie człowieka. Bardzo podoba mi się stwierdzenie, które kiedyś wypowiedział prof. Lauterbach, że niektóre z dzieci przychodzą na świat wcześniej, niż powinny, ponieważ mają światu więcej do zaoferowania. Dosyć często podczas przedwczesnego porodu zadajemy pytanie – trochę bez odpowiedzi, ale jednak – czym ty, młody człowieku, zamierzasz nas zaskoczyć. Cieszymy się, jak w odpowiedzi słyszymy płacz” – mówi prof. dr hab. Mirosław Wielgoś.

Jak ratuje się wcześniaki?

W zależności od rodzaju wcześniactwa istnieje ryzyko wielu nieprawidłowości, które mogą mieć negatywny wpływ na przeżycie dziecka. Głównymi nieprawidłowościami u wcześniaków są:

  • zbyt mała masa ciała,
  • niedojrzałość płuc (uszkodzenie płuc, niewydolność oddechowa),
  • niedojrzałość mechanizmów enzymatycznych wątroby,  
  • niedojrzałość siatkówki,
  • zaburzenia neurologiczne i rozwojowe (niedojrzałość układu nerwowego).


W takich sytuacjach z pomocą przychodzą osiągnięcia współczesnej medycyny. Obecnie odchodzi się od inwazyjnych i agresywnych metod leczenia na rzecz lepiej dostosowanych do fizjologii wcześniaków. Takie podejście daje wcześniakom większe szanse na prawidłowy rozwój poprzez wspomaganie ich własnych możliwości. Nieoceniony dla wcześniaków jest kontakt matka-dziecko, ojciec-dziecko, czyli tzw. kangurowanie. Dlatego tegorocznym hasłem Światowego Dnia Wcześniaka jest „Zero Separation”.

„UCZKiN jest Kliniką o III, najwyższym stopniu referencyjności, świadczącym o niekwestionowanych kompetencjach m.in. w zakresie ciąż obarczonych ryzykiem rozwiązania przed 31. tygodniem. Bardzo dużą wagę przykładamy do bezpieczeństwa naszych najmniejszych pacjentów, mając jednocześnie na względzie aspekty czysto emocjonalne, społeczne i humanitarne. Wiemy, jak ważna dla dziecka jest obecność, dotyk i głos rodzica.

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie działamy zgodnie z zasadą, że przy wcześniakach mogą przebywać zaszczepieni rodzice: jeden rodzic przy jednym dziecku. Wychodzimy z założenia, że szczepienia przeciwko COVID-19 dają dużą dozę bezpieczeństwa zarówno dla dzieci, rodziców jak i naszego personelu. Nie zapomnieliśmy również o sytuacjach, gdy na świat przychodzą np. bliźnięta. W takich przypadkach na Oddziale może przebywać zarówno mama, jak i tata. Dobrostan naszych najmniejszych pacjentów jest dla nas jedną z najważniejszych kwestii” – podkreśla prof. dr hab. Mirosław Wielgoś.

Zobacz też:

Fotolia
Aktualności
Dzień wcześniaka: dziś ratuje się dzieci urodzone nawet w 22. tygodniu ciąży!
Dzień wcześniaka to ważne święto i okazja, by poznać jego historię oraz ideę. Nawet co dziesiąte dziecko rodzi się jako wcześniak. Dzięki postępowi medycyny szanse na przeżycie tych dzieci są dziś coraz większe. Wyjaśniamy, kiedy wypada Światowy Dzień Wcześniaka, i ile ważył najmniejszy wcześniak.

Dzień wcześniaka to święto obchodzone zarówno przez rodziców, jak i lekarzy. Opieka nad wcześniakami jest dziś na wysokim poziomie, a specjaliści ratują coraz młodsze dzieci – nawet te urodzone w 2 2. tygodniu ciąży ! Najmniejszy wcześniak na świecie, który przeżył, ważył niewiele ponad 300 g. A kiedyś? Ze względu na brak odpowiedniego sprzętu, techniki medycznej i farmakoterapii wcześniaki ratowano dopiero od 29. tygodnia ciąży lub dopiero 30. tygodnia ciąży. Postęp jest więc ogromny! Kiedy wypada dzień wcześniaka? Światowy Dzień Wcześniaka wypada 17 listopada. W Polsce obchodzi się go od 2011 roku z inicjatywy Fundacji Wcześniak. Dzień Wcześniaka to ważna data, dzięki której łatwiej szerzyć wiedzę na temat problemów wcześniaków. W Polsce co roku rodzi się przedwcześnie ponad 20 tysięcy dzieci. Na całym świecie co 10. dziecko jest wcześniakiem. Znane wcześniaki, które zaskoczyły świat niebanalnymi osiągnięciami, to m.in. Albert Einstein, Sir Isaac Newton, Mark Twain, Stevie Wonder. Światowy Dzień Wcześniaka ma nawet swój symbol: to mała fioletowa skarpetka (fiolet kojarzony jest z delikatnością). Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkim dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem. Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkimi dziećmi, nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych, z jakimi muszą się one zmagać już od pierwszych dni życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat. Światowy Dzień Wcześniaka w 2021 roku obchodzony jest pod hasłem „Zero Separation”. Chodzi o nieprzerwany kontakt dziecka z mamą lub tatą po porodzie – niezwykle ważne dla wcześniaków jest tzw. kangurowanie. Takie optymalne warunki...

najmniejszy wcześniak
Adobe Stock/YouTube screen
Aktualności
To najmłodszy wcześniak świata. Nie uwierzysz, ile ważył w chwili narodzin
W ubiegłym roku w stanie Alabama w USA do szpitala trafiła kobieta z objawami przedwczesnego porodu. Była w 5. miesiącu ciąży bliźniaczej. Dzieci przyszły na świat 5 lipca, cztery miesiące przed terminem. Tylko jedno z nich przeżyło – i trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa.

Niestety drugie bliźnię, dziewczynka, zmarło wkrótce po porodzie. Walkę o życie podjął mały Curtis, który tuż po narodzinach ważył tylko 419 g. Jego szanse na przeżycie wynosiły mniej niż 1 procent. Udało się go uratować, więc dumnie dzierży teraz tytuł najmniejszego wcześniaka. Długa walka o życie Prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni. Curtis urodził się po 21 tygodniach i jednym dniu ciąży, 132 dni przed planowanym terminem . Ze względu na to, że to ciągle jeszcze bardzo wczesny etap rozwoju płodowego, malucha trzeba było podpiąć pod aparaturę, która pomagała mu w walce o życie. Na szczęście z dnia na dzień Curtis stawał się coraz silniejszy. Sprzęt ułatwiający mu oddychanie można było odpiąć jednak dopiero po 275 dobach od porodu. To i tak cud, że Curtis przeżył. Lekarze twierdzą, że przeżycie wcześniaka , który nie ma ukończonego 22 tygodnia ciąży, jest wręcz znikome. Zwykle tak wcześnie urodzone maluchy otacza się wyłącznie opieką paliatywną – chyba że rodzice proszą o podjęcie prób ratowania dziecka. Na poniższym filmie widać Curtisa obecnie i po narodzinach: Rekord pobity o jeden dzień 6 kwietnia 2021 roku Curtis Butler mógł wreszcie wrócić do domu. Nadal objęty jest opieką specjalistów , żywiony jest dojelitowo i stale nosi aparat tlenowy, a przed nim długa droga wypełniona badaniami i rehabilitacją. Jego mama jest jednak szczęśliwa, że mogła zabrać synka do domu i przedstawić go rodzeństwu. Curtis jest młodszy od poprzedniego rekordzisty Guinnessa zaledwie o jeden dzień.  Richard Hutchinson przyszedł na świat miesiąc przed Curtisem, po 21 tygodniach i 2 dniach ciąży. Zatem Curtis wyprzedził go jedynie o jeden dzień . W przypadku wcześniaków z tak wczesnej ciąży każdy dzień ma jednak ogromne znaczenie. Źródło: edition.cnn.com Przeczytaj też: Rozwój wcześniaka miesiąc po miesiącu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj