Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
katechetka wyrzucała dzieciom kanapki z wędliną w piątek
Adobe Stock
Aktualności

Skargi na katechetkę: w piątki wyrzucała dzieciom kanapki z mięsem

Fundacja Wolność od Religii otrzymała wiele skarg od rodziców uczniów. Dotyczyły one katechezy w szkołach. Niektóre zachowania naprawdę są niedorzeczne.

Aktualnie widać ogromny spadek zainteresowania lekcjami religii: uczęszcza na nie coraz mniej uczniów, zarówno tych starszych, jak i tych ze szkół podstawowych. Być może na ten fakt wpływają niektóre absurdy związane z katechezą w szkole.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Setki skarg od rodziców

Fundacja Wolność od Religii działa na rzecz realnego rozdziału Kościoła od państwa, a także ochrony praw osób bezwyznaniowych. Do fundacji wpłynęły 163 skargi od rodziców z województwa dolnośląskiego. W skali całego kraju podobnych skarg było aż 1981.

Skargi od rodziców dotyczą między innymi nieprawidłowości w organizowaniu lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach (39 proc. skarg),  a także  mszy, rekolekcji i parareligijnych imprez, które odbywają się w szkołach (33 proc. skarg).

Najwięcej zgłoszeń dotyczy jednak planu lekcji, który zazwyczaj jest ułożony w ten sposób, że uczniowie, którzy nie uczestniczą w zajęciach, mają „okienko” i wolną godzinę. Muszą więc czekać na kolejne zajęcia, ponieważ katecheza umieszczona jest między lekcjami obowiązkowymi. „Religia w środku planu uczniów już od pierwszej klasy, mimo że blisko połowa dzieci nie chodzi na religię” – brzmi fragment zgłoszenia rodziców.

Sprawdzanie kanapek przez katechetkę

Ostatnią kategorią skarg jest przemoc symboliczna i wartości szkoły (25 proc.). Rodzice zgłaszali Fundacji Wolność od Religii zachowania nauczycieli w szkole, które nie powinny mieć miejsca.

Rodzice zwracali uwagę między innymi na to, że „korytarz szkolny to jedna wielka gazetka religijna, głównie o JPII”.  W niektórych szkołach „nawet konkurs informatyczny był związany z papieżem”.

Największe zdziwienie i oburzenie budzi jednak treść skargi, która dotyczyła zmuszania uczniów do piątkowego postu. W jednej ze szkół w woj. dolnośląskim katechetka sprawdza na lekcji religii, z czym dzieci mają kanapki. „Jeśli jest piątek, a bułki są z wędliną lub mięsem, nakazuje wyrzucać je do śmieci. Jedno wielkie pranie mózgów dzieciakom” – brzmi fragment skargi.

Rodzice zwracali także uwagę na ostracyzm za wypisanie dziecka z religii na wsi, brak lekcji etyki (w zamian za lekcje religii). Pełen raport z badania można znaleźć tutaj.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Piszemy też o

obchodzenie świąt a niechodzenie na religię
Adobe Stock
Aktualności
„Nie puszczacie dzieci na religię? Nie powinniście obchodzić Wigilii i Świąt!” [LIST DO REDAKCJI]
Nie rozumiem tych wszystkich „niepraktykujących”, którzy nie chcą, aby ich dzieci chodziły na religię, ale ubierają choinkę, kupują prezenty, a 24 grudnia zasiadają przy wigilijnym stole. Przecież to hipokryzja!

Ostatnio to całe „odchodzenie z Kościoła” staje się coraz modniejsze. Dla mnie to jednak zwykła ściema – widzę po swoich znajomych czy po rodzicach dzieci, z którymi mój syn chodzi do klasy. Deklarują, jacy to są niewierzący, bo nie puszczają dzieci na religię albo nie chodzą w niedzielę do kościoła, ale na pogrzebach i ślubach to ustawiają się w pierwszych rzędach. Choinkę stroją jako pierwsi, niektórzy nawet z dzielenia się opłatkiem i 12 potraw nie rezygnują – czy ktoś mi wytłumaczy, jaki w tym sens? Robicie ze Świąt szopkę! Nie chodzę do kościoła w każdą niedzielę i swoje za uszami mam. Nie wierzę we wszystko, co mówią księża – sama dobrze wiem, ile w nich czasem kryje się zła. Ale jednak w Boga wierzę, praktykuję, wiara jest częścią mojego życia. Moje dziecko na religię chodzi – dlaczego miałabym go z niej wypisywać, skoro religia jest częścią naszego życia? Szczególnie teraz to widzę, w okresie przedświątecznym.   W te Święta zasiądziemy z Kacprem przy wspólnym stole, będziemy śpiewać kolędy, pójdziemy na pasterkę. W końcu to są nasze, chrześcijańskie Święta. I krew mnie zalewa, kiedy widzę te paniusie w szkole mojego syna, plotkujące o prezentach, o tym, czy lepsza żywa czy sztuczna choinka, wysyłające na grupie dla rodziców świąteczne życzenia, chociaż dzieci na religię nie posyłają. No halo, to po jakie licho urządzacie w domu ten cyrk?! Bo to właśnie cyrk jest, na kółkach, nie żadne prawdziwe Boże Narodzenie!   Boże Narodzenie to czas, w którym świętujemy przyjście Chrystusa na świat. Udawanie, że to taki zimowy urlop z prezentami i choinką, jest po prostu niesmaczne. Ja bym tak nie mogła. Nie jestem Żydówką, nie obchodzę Chanuki – to chyba oczywiste. Nie jestem katoliczką i nie posyłam dziecka na religię – nie świętuję Bożego Narodzenia. Jak można tego nie...

Małgorzata Rozenek z rodziną
Instagram
Aktualności
Syn Małgorzaty Rozenek-Majdan nie chodzi na religię. Dlaczego?
Małgorzata Rozenek-Majdan niejednokrotnie mówiła, jaki jest jej stosunek do Kościoła katolickiego.

Małgorzata Rozenek-Majdan chętnie dzieli się szczegółami ze swojego życia prywatnego – zarówno w mediach społecznościowych, jak jak i podczas wywiadów. Często porusza m.in. temat zapłodnienia in vitro. Jak sama podkreśla, właśnie dzięki tej metodzie doczekała się trzech synów. Nie ukrywa także, że nie podoba jej się obecna polityka i fakt, że in vitro nie jest postrzegane jako metoda leczenia niepłodności, a także stosunek Kościoła katolickiego do tej metody. W związku z tym wraz z mężem Radosławem Majdanem postanowili, że nie ochrzczą syna Henryka. Celebrytka wielokrotnie zaznaczała, że jej rodzina jest wierząca, jednak nie chce włączać dziecka w „środowisko, które nie akceptuje metody, którą ich dzieci zostały poczęte”. „Jest mi bardzo ciężko zaakceptować” W ostatnim wywiadzie celebrytka wydała, że jej syn nie uczęszcza na lekcje religii. „Mój starszy syn miał komunię, bo sam chciał, i przez ten czas był przygotowywany, chodził na katechezę. Tadeusz od początku mówił, że nie chce. My jesteśmy rodziną wierzącą, ale nie jesteśmy blisko związani z instytucją Kościoła katolickiego w tej formie, jaką prezentuje obecnie. Jest mi bardzo ciężko zaakceptować wiele żywych problemów Kościoła i uważam, że trudno będzie dla takich ludzi jak my odnaleźć się w instytucji Kościoła, jeśli ona się nie zreformuje” – wyznała w wywiadzie dla Pudelka. Celebrytce nie podoba się także sam sposób nauczania religii w szkole: „Na tym polega edukacja humanistyczna młodego człowieka. Nie da się uciec od pewnych aspektów religijnych w wychowaniu ludzi, jest to ogromny element historii, ale mam wrażenie, że teraz szala przerzuca się na drugą stronę, skupiamy się zbyt mocno na tym aspekcie, nie dając młodemu człowiekowi szerokiego wachlarza wyboru” – oceniła celebrytka. Zobacz także:...

lekcje religii
adobe Stock
Aktualności
Tego uczą księża na lekcjach religii. Nie dziwi, że bierze w nich udział coraz mniej dzieci i młodzieży
Filmik nagrany przez Jagodę Łuszczak stał się viralem – obejrzało go już kilkaset tysięcy osób. Nastolatka czyta treści omawiane przez księdza na lekcjach religii. Poniżej cytujemy zaprezentowane przez dziewczynę materiały.

Filmik Jagoda podsumowała w następujący sposób: „Chciałabym, żeby ten TikTok dotarł do jak największej liczby osób. Wiecie, co jest najlepsze? Oburzyliśmy się, a ksiądz nas zaczął pytać. To jest chore, co się odpier***a w szkołach, chore”. Feminizm jest wrogiem  „Feminizm przedkłada pracę, karierę, samorealizację kobiety nad wychowywanie dzieci, pielęgnowanie ogniska domowego. Dezawuuje kobiecą subtelność i wdzięk, a podkreśla siłę i waleczność, osłabia to zdolność mężczyzny do trwałego związku i pokochania kobiety na całe życie. Feminizm zaburza relacje między płciami”. Feminizm „kwestionuje prawo kobiety do szczęścia płynącego z miłości małżeńskiej i macierzyńskiej”, a także „kwestionuje wartość poświęcenia dla najbliższych, gdyż często ukazuje kobietę zajmującą się domem jako osobę słabą, głupią, mało ambitną”. Nie jest to pojedynczy przypadek  Nie tylko w szkole Jagody młodzież musi mierzyć się z dyskryminacją ze względu na płeć na lekcjach religii oraz z poglądami rodem ze średniowiecza. Pod filmikiem pojawiły się komentarze, z których wynika, że i w innych szkołach, delikatnie mówiąc, dziwne stwierdzenia na lekcjach religii są na porządku dziennym. „U mnie cała klasa pokłóciła się z księdzem, bo powiedział, że po zdradzie męża kobieta też ma grzech, bo nie zadbała o związek” – brzmi jeden z komentarzy. „U nas na 6 lekcjach pod rząd ksiądz poruszał temat aborcji i że cieszy się z tego, jakie kary teraz za to są. W dodatku powiedział, że mamy puste łby” – napisał inny komentujący. „Ja tam na religii słyszałam, że tampony to grzech” – dodała inna.   @jagodaluszczak Zamiast uczyć tego czego naprawdę potrzebują młodzi ludzie.... #viral #dc #fyp #dlaciebie #polskaszkolatocyrk ♬...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta