Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
COVID a depresja
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Pandemia koronawirusa może wywołać depresję i PTSD u ciężarnych

Już sama ciąża i poród są dla kobiety silnym emocjonalnym przeżyciem. Czasami powodują, że kobieta zaczyna chorować na depresję, miewa lęki, a ciężki poród może wywoływać u niej zespół stresu pourazowego. Okazuje się, że trwająca pandemia może nasilać te choroby.

W normalnych warunkach aż 15-20 proc. ciężarnych ma problemy psychiczne, które pojawiają się w ciągu kilku tygodni przed porodem lub po nim. Z kolei u kobiet, które już wcześniej miały różne zaburzenia nastroju lub emocji, w okresie okołoporodowym może nastąpić nasilenie objawów. Teraz okazało się, że pandemia koronawirusa stanowi dodatkowy czynnik pogarszający zdrowie psychiczne kobiet w ciąży i po porodzie.

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Wpływ COVID-19 na ciężarne

Wpływem stresu spowodowanego pandemią na kobiety w ciąży zajęła się polska grupa naukowców z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badają oni, w jaki sposób stres psychologiczny związany z epidemią COVID wpływa na samopoczucie i przebieg ciąży. O stresie i metodach radzenia sobie z nim w czasie ciąży mówimy w akcji Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja pod patronatem PAN. 

Depresja, lęk i zespół stresu pourazowego przez pandemię

Tymczasem naukowcy z Brigham and Women's Hospital w USA przeprowadzili między majem a sierpniem 2020 roku ankietę wśród ponad 1100 kobiet ciężarnych i w połogu, by ocenić wpływ pandemii na ich zdrowie psychiczne. Zebrane informacje pozwoliły sformułować następujące wnioski:

  • ponad 36 proc. kobiet miało kliniczne objawy depresji (wzrost w porównaniu do czasów sprzed pandemii o 11-26 proc.),
  • ponad 22 proc. kobiet zgłosiło odczuwanie nasilonego niepokoju,
  • ponad 10 proc. pań miało objawy stresu pourazowego powyżej klinicznego poziomu.


Około 9 proc ciężarnych lub świeżo upieczonych mam zgłaszało, że pandemia wywołała u nich silne poczucie żalu, straty lub rozczarowania. Uczucia te aż pięciokrotnie zwiększały ryzyko wystąpienia klinicznych objawów depresji, lęku, zespołu stresu pourazowego.

Koronawirus wywołuje strach u ciężarnych

18 proc. badanych kobiet zgłosiło, że czuły silny strach przed skutkami, jakie może nieść ze sobą zakażenie SARS-CoV-2. Strach ten aż czterokrotnie zwiększył ryzyko wystąpienia klinicznych objawów depresji, zaburzeń lękowych oraz zespołu stresu pourazowego.

Do badania rozpropagowanego przez media społecznościowe zgłosiły się w znakomitej większości kobiety pozostające w związkach i w dobrej sytuacji materialnej. Naukowcy podejrzewają, że wynik mógłby być inny (np. wykazać więcej problemów psychicznych wśród ciężarnych), gdyby badanie objęło także kobiety w gorszej sytuacji rodzinnej i materialnej.

COVID-19 nasila już istniejące problemy psychiczne

Naukowcy odkryli, że pandemia niemal czterokrotnie zwiększa ryzyko nasilenia się wcześniej istniejących problemów psychicznych u ciężarnych.

Badanie pokazało, że stres wywołany przez pandemię nie jest obojętny dla zdrowia psychicznego dużej części przyszłych mam. To jeszcze jeden argument za tym, by planowanie ciąży w dobie koronawirusa odłożyć na lepsze, zdrowsze czasy.

Specjaliści podkreślają też, że pandemia pozbawiła rodzące i kobiety w połogu wsparcia, na jakie mogłyby liczyć w normalnej sytuacji. Konieczność ograniczenia wizyt u lekarza, kontaktów z bliskimi na porodówce i w domu w czasie połogu z pewnością mogą być czynnikami potęgującymi stres podczas połogu i porodu w czasie pandemii.

Bibliografia: Cindy H. Liu, Carmina Erdei, Leena Mittal. Risk factors for depression, anxiety, and PTSD symptoms in perinatal women during the COVID-19 Pandemic. Psychiatry Research, 2020

Sprawdź też:

szczęśliwa ciąża Mamo, To Ja
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Szczęśliwa i bez stresu w czasie ciąży Jak o to zadbać? [WIDEO]
Czy można coś zrobić, by przeżyć ciążę w czasach pandemii bez lęku? Tak. W ramach akcji Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja podpowiadamy, co możesz zrobić, by zmniejszyć poziom odczuwanego stresu.

To naturalne, że w ciąży, oprócz radości, czasami odczuwasz też lęk, huśtawki nastroju lub stres. Dbając o spokój w głowie, przeżyjesz ten czas szczęśliwiej. Jak to zrobić? Czytaj sprawdzone informacje o ciąży Brak wiedzy rodzi niepokój. Szukaj eksperckich treści, unikaj fake newsów i niepotwierdzonych informacji z grup społecznościowych. Śledź akcję Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja . Skup się na dziecku Mów do niego. Śpiewaj mu i czytaj. Noś przy sobie zdjęcie z USG. To Wasz czas tylko we dwoje! Nie spiesz się Słuchaj swojego ciała. Odpoczywaj. Wypoczęte ciało to wypoczęty umysł. Rozpieszczaj się Idź na masaż i manicure. Oglądaj komedie, śmiej się z przyjaciółmi. Rozmawiaj Mów o tym, co cię trapi i cieszy. Rozmawiaj z partnerem, przyjaciółkami, lekarzem.  Jedz dobrze Będziesz nie tylko zdrowsza, ale i szczęśliwsza. Zdrowa dieta to zdrowe ciało, umysł i ...dziecko! Spaceruj Świeże powietrze i ruch wyzwalają hormony szczęścia. Dotleniają organizm - twój i dziecka! Przygotuj się do porodu Zrób kurs szkoły internetowej online - będziesz mniej się stresować (i nie ryzykujesz zarażenia koronawirusem). Niepewność wzmaga niepokój, wiedza przynosi ulgę. Zatrzymaj się Ćwicz mindfulness, uprawiaj jogę , podziwiaj naturę, medytuj . I tak aż do samego szczęśliwego rozwiązania! Zobacz także: Trudne emocje w ciąży: kogo częściej dopada ciągły płacz i smutek? [KOMENTARZ PSYCHOLOGA] Jak sobie radzić ze strachem przed porodem? Radzi położna Jeannette Kalyta Techniki relaksacyjne dla ciężarnych

szczepienie covid ciąża
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienie na COVID w ciąży – aktualne zalecenia
Szczepienia przeciwko COVID są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Co więcej, eksperci wręcz zalecają to szczepienie ciężarnym. Opierają się na badaniach, które nie wykazały powikłań po szczepieniu ani u kobiet, ani u ich dzieci.

Szczepienie przeciwko COVID w ciąży to temat często poruszany w dyskusjach i budzący dużo wątpliwości. Z drugiej strony ciężarne mogą ciężej przechodzić COVID-19 niż inni, zdarzają się też przypadki śmiertelne wśród ciężarnych zakażonych koronawirusem. Eksperci mają mocne naukowe podstawy, z których wynika, że ryzyko związane z podaniem szczepionki jest o wiele niższe niż to związane z ciężkim przebiegiem COVID-19 u ciężarnych. I na tym opierają swoje rekomendacje. Spis treści: Czy w ciąży należy szczepić się przeciwko COVID? Szczepienie na COVID w ciąży – zalecenia Korzyści ze szczepień ciężarnych na COVID Kiedy się szczepić w ciąży na COVID i jaką szczepionką Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19 Czy w ciąży należy szczepić się przeciwko COVID? Szczepienie na COVID-19 wzbudza kontrowersje wśród ciężarnych i ich rodzin, ale nie wśród większości lekarzy. Specjaliści w różnych krajach zalecają to szczepienie ciężarnym.  Szczepienia na COVID w ciąży zalecają przede wszystkim WHO, a u nas w kraju Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiN). W Stanach Zjednoczonych szczepienie jest zdecydowanie polecane przez  aż trzy instytucje medyczne – Centers for Disease Control and Prevention (CDC), American College of Obstetricians and Gynaecologists (AGOG) i Society for Maternal-Fetal Medicine. Aktualne stanowisko amerykańskiego CDC opiera się na wynikach obszernych badań nad bezpieczeństwem i skutecznością preparatów Pfizer i Moderna u ciężarnych. Badania prowadzono w USA przez 11 tygodni (od 14 grudnia 2020 roku do 28 lutego 2021 roku). Przeanalizowano w nim stan zdrowia prawie 36 tysięcy zaszczepionych ciężarnych kobiet w wieku 16-54 lata. Nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych po podaniu szczepionki, poza miejscowym bólem w...

emocje w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Wahania nastroju w ciąży: skąd się biorą humory i huśtawka nastrojów
Wahania nastroju w ciąży to zupełnie normalna rzecz, na którą jednak nie wszystkie kobiety są gotowe. Choć jesteś przygotowana, że ciąża zmieni twoje ciało, być może nie spodziewasz się, że tak bardzo może namieszać także w głowie.

Wahania nastroju to jeden z pierwszych objawów ciąży . Jest on zupełnie naturalny. Kobiety reagują zmiennymi nastrojami na wszelkie zaburzenia w równowadze hormonalnej. Humorki i prawdziwe humory pojawiają się np. przy PMS-ie , po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych, a nawet przy restrykcyjnych dietach (zakłócają pracę organizmu). Ciąża, a szczególnie jej początek, to istny zalew hormonów. Twoje emocje zaczęły cię zaskakiwać? Zrób test ciążowy. Jeśli wyjdzie pozytywnie, sprawdź, kiedy i na co warto się przygotować. Spis treści:   Humory w ciąży - kiedy się pojawiają? Zmiany nastroju w pierwszych tygodniach ciąży Nastrój w 2 trymestrze W 3 trymestrze wracają humory Nastroje w ciąży: wszystko mnie cieszy Obniżony nastrój w ciąży: zwątpienie i czarne myśli Humory w ciąży: partner jest nieważny Lęk przed porodem Zmiany nastroju w ciąży: kiedy pojawiają się humorki? Bycie w ciąży czasami przypomina jazdę kolejką wysokogórską: nastroje raz wspaniałe, a po chwili ostro pikują w dół. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez hormony! Poza tym ciąża to nowa sytuacja, która niesie się ze sobą wielką życiową zmianę. Nic więc dziwnego, że w tym czasie pojawia się więcej refleksji, ale też obaw i niepokoju. Jeśli w jednej chwili śmiejesz się, a w kolejnej płaczesz, nie martw się: nie zwariowałaś, jesteś tylko w ciąży! Zmiany nastroju w pierwszych tygodniach ciąży (pierwszy trymestr) W pierwszym trymestrze równie często występuje wielka ekscytacja i ciągła radość, jak czarne myśli, senność i zmęczenie. Każdy organizm jest inny i każdy będzie reagował inaczej: nie tylko na zmiany w psychice, ale także szalejące hormony. Jeśli zauważasz u siebie zachowania, które normalnie są dość nietypowe - mogą być one „skutkami...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz