Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ochroniarz z galerii zniszczył autystycznemu chłopcu balon i śmiał się z tego
AdobeStock
Aktualności

Kompletny brak wrażliwości: zobacz, jak ochroniarz potraktował chłopca z autyzmem

Mężczyzna nie widzi nic złego w swoim zachowaniu. Matce dziecka odpowiedział: "Co się tak pani gapi"? Ten pan chyba nie nadaje się do swojej pracy!

Do tak skandalicznego zachowania obsługi sklepu doszło w galerii Rondo Wiatraczna na warszawskiej Pradze. To nowa galeria handlowa, z wielką pompą otwarta w środę, 28 lutego.

"Nie wolno rozrzucać śmieci po galerii"

Mama z dwójką synów wybrali się do galerii w czwartek. Jako rodowita grochowianka chciała im pokazać tzw. "Panienkę", czyli rzeźbę, która stała jeszcze przed Universamem, czyli dawnym centrum handlowo-usługowym, w miejscu, którego powstało nowa galeria.W wielu sklepach centrum nadal fetowano uroczyste otwarcie. W jednym z nich chłopcy dostali balony, jakie zwykle w takich sytuacjach rozdaje się dzieciom.

W pewnym momencie balon wypadł z dłoni chorego na autyzm synka i poturlał się nieopodal. Brat chłopca podbiegł, by go podnieść. Niestety, szybszy był ochroniarz, który nadepnął na balon i zniszczył go. Chłopiec rozpłakał się, na co pan ochroniarz zareagował śmiechem. - Nie wolno rozrzucać śmieci po galerii – miał powiedzieć. Matka dziecka chciała zwrócić uwagę, ale otrzymała tylko tekst: "Co się tak pani gapi". Był arogancki, powiedział, że nie ma czasu na rozmowy i odmówił podania swojego nazwiska. Kobiecie, mimo nerwowej sytuacji, udało się zapamiętać jego nazwisko z przypiętej do munduru plakietki. Chodzi o Marcina W.

Nikt nawet nie przeprosił

Na szczęście w galerii Rondo Wiatraczna pracują też panowie o większej wrażliwości i odpowiednio przeszkoleni do obsługi klienta. Sytuację próbował uratować starszy ochroniarz, pan Andrzej, któremu żal się zrobiło chłopca. Starał się go uspokoić, zaprowadził do kolorowych kulek i na spokojnie porozmawiał z mamą chłopców.

Mimo prób nie udało się skontaktować z zarządcą obiektu odpowiedzialnym za ochronę. Wbrew zapewnieniom ze strony Valkea, firmy, która obsługuje medialnie inwestycję, nikt z przedstawicieli  ochrony ani galerii nie zajął stanowiska. Szkoda!

Zobacz, jak karuzele świetnie wpływają na rozwój i zmysły dziecka

Ten incydent to przykry dowód na to, że nie każdy nadaje się do każdej pracy. Panu z ochrony zabrakło przede wszystkim wyszkolenia niezbędnego do obsługi klientów. Ale zabrakło mu też wrażliwości. Jakim człowiekiem trzeba być, żeby śmiać się z łez autystycznego chłopca, któremu sprawiło się przykrość?
Takie dziecko nie rozumie dlaczego zniszczono mu rzecz, którą dostało oraz dlaczego ktoś śmieje się, kiedy ono płacze.

Dzieci z autyzmem są bardzo wrażliwe na jakiekolwiek zmiany, a złe traktowanie ich sprawia, że mogą jeszcze bardziej zamknąć się w sobie. Wizyta zakończyła się płaczem i traumą dla dziecka, które – jak wynika z relacji mamy - jeszcze długo po przyjściu do domu nie mogło się uspokoić.

W mamotoja.pl jesteśmy oburzone takim potraktowaniem chorego dziecka i cały czas liczymy na to, że pan ochroniarz poniesie konsekwencje zawodowe swojego zachowania. A wy co sądzicie o tym, co wydarzyło się w galerii Rondo Wiatraczna? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: warszawawpigulce.pl

Zobacz też:


 

Czy spinner pomaga na ADHD, czy służy diabłu? [WIDEO]

dziecko z zespołem Downa
archiwum prywatne, Kobas Laksa
Aktualności
Plac zabaw tylko dla zdrowych dzieci? Fala hejtu w internecie
Hejterzy potrafią wykorzystać każdą akcję do swoich celów. Nie ważne jakim kosztem. Grunt to szerzyć agresję. To zabawa sama w sobie.

W sieci pełno jest hejterów – dzieli się ich na tych, którzy hejtują dla zasady i hejterów misyjnych (którym się wydaje, że robią to dla większej sprawy). Ich cechą wspólną jest to, że atakują niewspółmiernie do sytuacji. Efekt? Ich działania – nawet w słusznej sprawie – tracą na znaczeniu. Przykład? Jakie wydarzenie udało się przejąć hejterom? Przyglądając się wydarzeniom na Facebooku jedno z nich szczególnie przykuło moją uwagę. W opisie wydarzenia czytamy (pisownia oryginalna): Mama chłopca z Zespołem Downa chce Go zabrać na plac zabaw w Spotted: Focus Mall Piotrków Trybunalski. Niestety chłopcu zagradza drogę pracownica - mówiąc: "chore dzieci nie mogą tu wejść". W rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim" właściciel placu zapewnił że "Nie sortujemy dzieci". Ale jeśli czyjąś niepełnosprawność widać, jakakolwiek by nie była, to obowiązuje zakaz wstępu, bo rzekomo bezpieczeństwo innych dzieci zagrożone (?!). Wstyd, zaściankowość, nietolerancja, uprzedzenia, niesprawiedliwość - tyle słów ciśnie się na język. (...) Pod tym wydarzeniem, ku mojemu przerażeniu pojawiło się wiele agresywnych komentarzy . Na tym nie koniec. Kolejne wydarzenia zbierały osoby, które podszywały się pod stronę centrum handlowego, afirmowały agresywne komentarze, korzystały z wulgaryzmów w komunikacji. To nakręcająca się spirala nienawiści. Na tyle aktywna, że jej wyniki, w popularnej wyszukiwarce google, zajmują pierwsze pozycje. Co bardziej przerażające, na jednej ze stron znajduje się pouczenie prawne w kwestii pomawiania i poniżenia z zacytowanymi paragrafami! Piszą na niej, jak wynika z moich obserwacji, młodzi ludzie, aktywnie komentujący wygląd i zachowania innych osób w centrum handlowym, a to nie jedyna taka strona. Nie wszyscy od razu orientują się, że nie jest to prawdziwa strona centrum handlowego.  ...

Jak widzą świat dzieci z autyzmem
YouTube/The National Autistic Society
Aktualności
„Nie jestem niegrzeczny. Mam autyzm” – wzruszające wyznanie chłopca w spektrum
„Nie jestem niegrzeczny. Mam autyzm” to hasło kampanii uświadamiającej, jak czują się dzieci z autyzmem.

Dzieci w spektrum autyzmu mogą mieć problemy z werbalną i niewerbalną komunikacją , przez co często nie mogą znaleźć swojego miejsca w społeczeństwie. Jak wygląda świat widziany ich oczami? Trudne dziecko? W filmie promującym kampanię „Nie jestem niegrzeczny. Mam autyzm” widzimy świat z perspektywy dziecka w spektrum. Chłopiec wchodzi z mamą do centrum handlowego, ma autyzm. Dociera do niego o wiele więcej bodźców – słyszy odbijające się od posadzki monety i szelest balonów, lampa błyskowa aparatu jest intensywniejsza, zapach perfum jest bardziej wyrazisty. Otoczenie działa stresująco, chłopiec zaczyna czuć złość, strach, panikę. Zaczyna uciekać i wyrywać się mamie. Zobacz film: Kampania brytyjskiego stowarzyszenia na rzecz osób z autyzmem pokazuje, dlaczego dzieci w spektrum mogą czasem zachowywać się „dziwnie”. Ich świat wygląda inaczej, a ludzie często nie rozumieją ich doświadczeń i pochopnie je oceniają, nazywając je „niegrzecznymi” i „trudnymi”. Polecamy: Czy szczepienia wywołują autyzm

2-latek Floryda aligator
Fotolia
Aktualności
To miały być wymarzone wakacje w Disneylandzie...
Na oczach rodziców rozegrała się  ogromna tragedia. Czy zobaczą jeszcze swojego 2-letniego synka? 

Gdy wybieramy kierunek wakacyjnych wojaży, zawsze mamy na uwadze to, czy nasze dzieci będą szczęśliwe. Staramy się zapewnić im maksimum radości i przeżyć, bo przecież każdy wie, że wakacje nie trwają wiecznie. Wiele dzieci marzy o wizycie w Disneylandzie. Tak jak ten 2-letni chłopczyk... To była chwila... Rodzice postanowili zabrać trójkę dzieci do Walt Disney World Resort na Florydzie. Mieli tam spędzić rodzinne wakacje na świetnie przygotowanym dla rodzin terenie o wielkości 122 km2. Nigdy, przez ponad 40 lat, nie wydarzyła się podobna tragedia. Nikt też nigdy nie widział, by w sztucznym jeziorze znajdującym się tuż obok hotelu, mieszkał 2-metrowy krokodyl! Chłopiec wraz z rodziną wypoczywał na plaży. Bawił się przy brzegu, brodząc w jeziorze. Wtedy nagle z wody wyskoczył krokodyl i wciągnął 2-latka pod wodę. Na ratunek skoczył ojciec dziecka, ale poraniony przez groźnego drapieżnika, musiał się poddać. Nie miał szans z blisko 2-metrowym aligatorem.  Trwają  poszukiwania Blisko 50 ratowników poszukuje chłopca. Dużym utrudnieniem jest na pewno to, że muszą pracować po zmroku , gdyż do zdarzenia doszło wieczorem. Wszyscy są wstrząśnięci zajściem, nikt nie spodziewał się,  że może dojść do takiej tragedii w tak spokojnym miejscu. Nie sposób dowiedzieć się, co muszą czuć rodzice chłopca, zwłaszcza ojciec, któremu nie udało się pomóc synkowi. Wiedza, co mogło stać się z ich maleństwem, na pewno nie przeszkadza im głęboko wierzyć w cud odnalezienia chłopca. My także jesteśmy myślami z rodziną 2-latka.  Przeczytaj także: Gdzie na wakacje z dzieckiem- zrób test!

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj