smartfony szkodzą dzieciom
AdobeStock/Seventyfour
Aktualności

Smartfony trwale uszkadzają mózg dziecka. Psycholog: zakazać do końca podstawówki

Zatrważające ustalenia naukowców: kontakt ze smartfonem pozostawia trwałe ślady w mózgu dziecka. Im młodsze dziecko i im dłuższy czas patrzenia w ekran, tym zmiany są poważniejsze. Specjaliści podali maksymalny czas, jaki dziecko może spędzać z telefonem. Wiadomo też, czego nie powinno oglądać.

Małe dzieci w ogóle nie powinny mieć kontaktu ze smartfonami – twierdzi Bogna Białecka, autorka poradników o wychowywaniu i prezeska Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii. Na konferencji „Uwaga! Smartfon” w Krakowie mówiła o fatalnych skutkach dawania maluchom telefonów.

Dziś największym zagrożeniem dla rozwoju dziecka jest zwykły smartfon [ROZMOWA Z EKSPERTEM]

Smartfony jak narkotyki: uszkadzają dzieciom mózg

Patrzenie w ekrany poważnie zaburza rozwój, zwłaszcza jeśli mowa o dzieciach poniżej 13. roku życia. Mózg takiego malucha nie jest w stanie poradzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez smartfony, ekran działa na niego jak narkotyk. Następstwa to m.in. tzw. zespół stresu elektronicznego oraz zwiększona liczba diagnoz ADHD i innych zaburzeń rozwojowych. To nie żarty – zmiany w mózgu mogą być trwałe.

„Dziecko, które wiele godzin przesiaduje przed ekranem, może trwale uszkodzić sobie mózg. Dlatego, że zmiany zachodzą na poziomie organicznym i o tym mówią specjaliści. To znany problem” – tłumaczyła psycholog, Bogna Białecka.

Zdaniem ekspertki najgorsze dla rozwoju dziecka jest długotrwałe patrzenie na ekrany oraz interaktywne korzystanie ze smartfonów (gry). Dzieci do 2 lat nie powinny wcale korzystać z elektroniki, starszym zaś należy ograniczać kontakt ze smartfonem do maksymalnie dwóch godzin dziennie (dozwolone są bajki, a nie gry!). I nie – ekran nie może zastępować rozmowy czy przytulenia, kiedy dziecko jest zdenerwowane lub pobudzone.

„Dziecko, oglądając bajkę w smartfonie, wydaje się skupione, ale rodzice nie wiedzą, jakie mechanizmy neurobiologiczne zachodzą w tym momencie, a te procesy zwiększają problem” – wyjaśniła psycholog.

Specjaliści przestrzegają również przed dawaniem dzieciom smartfonów czy tabletów w prezencie komunijnym – to szkodliwe! Najlepiej wstrzymać się z darowaniem dziecku smartfona do końca szkoły podstawowej lub początku szkoły średniej. 

Źródło: PAP

Piszemy też o:

komórki nie dla maluchów
AdobeStock
Aktualności
40 proc. maluchów trzyma w rączkach tablety i smartfony [WIDEO]
Maluchy do 2 lat w ogóle nie powinny mieć kontaktu z takimi urządzeniami – mówi socjoterapeutka Małgorzata Ćwiek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Małgorzata Ćwiek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, zajmuje się programami edukacyjnymi poświęconymi m.in. bezpiecznemu korzystaniu dzieci z internetu. Zobacz film, z którego dowiesz się o kampanii fundacji "Mama, tata, tablet" , powstałej z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Przestrzega ona przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, ale też wskazuje, kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju maluchów. Maluchy bez kontaktu? Zalecenia pediatrów są jasne – do dwóch lat dziecko nie powinno mieć żadnego kontaktu z urządzeniami ekranowymi. Dotyczy to także telewizorów. Takie są ustalenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii – mówi Ćwiek. Jednak, jak pokazuje życie, takie wytyczne bardzo trudno zrealizować na co dzień. "Dajemy dziecku urządzenia, aby mieć chwilę spokoju, żeby móc coś zrobić, kiedy dziecko jest zbyt mocno absorbujące, a chciałoby się chwile porozmawiać spokojnie"- mówi Ćwiek. Z badań przeprowadzonych przez Millward Brown Poland dla Fundacji Dzieci Niczyje w 2015 roku wynika, że ponad 40 proc. dzieci w wieku do 2 roku życia korzysta z tabletów i smartfonów , wśród nich niemal co trzecie korzysta z urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie. Z reguły zajmuje to godzinę czasu. Dajemy dla świętego spokoju 69 proc. rodziców, którzy udostępniają dzieciom tablet lub smartfon, robi to, żeby zająć się swoimi sprawami , co czwarty po to, żeby dziecko zjadło posiłek, 18 proc. – żeby dziecko zasnęło. Dzieci najczęściej oglądają na urządzeniach elektronicznych filmy, ale również bardzo często grają, czy po prostu bawią się tego typu urządzeniami bez specjalnego celu. Około 65 proc. rodziców deklaruje, że dzieci korzystają z urządzeń mobilnych zawsze lub prawie zawsze w ich obecności. Analiza wykazuje też sporą...

Happy Color
materiały promocyjne
Gry i zabawy
Zabawy plastyczne zamiast smartfona! Rozwijają kreatywność, koncentrację i pamięć
Pisanie, rysowanie, wycinanie albo składanie figurek z origami – proste zabawy plastyczne nie tylko usprawniają rączki dziecka, lecz także rozwijają jego mózg.

 Aż pięć lat trwały badania amerykańskiej profesor psychologii ze Seattle, Virginii Berninger i wzięło w nich udział prawie 250 uczniów! Naukowczyni chciała dowiedzieć się, jak w XXI wieku wygląda dziecięce myślenie i jaki wpływ mają na nie elektroniczne gadżety. Aby to sprawdzić, podczas jednego z badań Berninger dzieliła losowo klasy na dwie grupy tak, by jedna pisała wypracowanie długopisem, a druga na komputerze. Co się okazało? Za każdym razem wyniki były takie same: grupa pisząca odręcznie używała znacznie bogatszego słownictwa i tworzyła o wiele ciekawsze prace! Okazało się, że zwykłe, odręczne pisanie pobudza ośrodek w mózgu odpowiedzialny za kreatywne myślenie – a używanie elektronicznych gadżetów, choć atrakcyjne dla dzieci, niestety rozleniwia ich umysły. Rozwój koncentracji Twórcze myślenie to tylko jeden z „efektów ubocznych" zabawa manualnych: rysowania, malowania albo nawet zwykłego pisania długopisem. Drugą ważną korzyścią będzie rozwój koncentracji – mało się o niej mówi, tymczasem ta umiejętność skupiania uwagi jest bardzo ważna i bardzo trudna. Nawet nam, dorosłym, coraz trudniej utrzymać skupienie na dłużej: przeskakujemy z jednego działania na drugie, bezrefleksyjnie przewijamy ekrany naszych telefonów albo pstrykamy pilotem od telewizora. Badania przeprowadzone kilka lat temu pokazały, że zdolność do skupiania uwagi dzisiejszych dwudziestolatków jest na poziomie... złotej rybki – i wynosi zaledwie kilka sekund! Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest właśnie nadmiar bodźców i ich bierna konsumpcja. Zupełnie inaczej działa nasz mózg, kiedy to my sami coś tworzymy, malując, kolorując albo wyklejając scrapbooki z ozdobnych papierów. Nawet jeśli w efekcie nie powstają dzieła na miarę Hieronima Boscha, to i tak ich wartość jest bezcenna, zwłaszcza dla naszego własnego rozwoju. Poprawa...

Wychowanie
Dziś największym zagrożeniem dla rozwoju dziecka jest zwykły smartfon [ROZMOWA Z EKSPERTEM]
- To obowiązkiem dorosłych jest dopilnować, by nasze dzieci korzystały z mediów w sposób bezpieczny i sprzyjający rozwojowi. - wyjaśnia psycholog, Aleksandra Piotrowska.

Coraz częściej sięgamy po smartfon nie dlatego, że mamy prawdziwą potrzebę, ale dlatego, że nie potrafimy już inaczej funkcjonować. Wykorzystujemy tablety i telefony nie tylko jako narzędzie do komunikacji, ale jako "uspokajacz" dla małych dzieci . We wszelkich czynnościach, które mogłyby zakończyć się awanturą np. posiłek, czy podróż, kołem ratunkowym staje się elektronika. Czy wiesz, że w przypadku dziecka, które nie ukończyło jeszcze drugiego roku życia, może to nieść za sobą wiele negatywnych skutków? Pierwsze dwa lata życia twojego malucha to bardzo intensywny rozwój. W tym czasie mózg zwiększa swoją objętość aż trzykrotnie! To, w jaki sposób będzie się rozwijać zależy w dużym stopniu od tego, na jakie bodźce jest “narażone”. Ale problem tyczy się także starszych dzieci. Dając maluchowi telefon do ręki, dajemy niemal nieograniczoną możliwość korzystania z aplikacji, gier i surfowania w siec i. W efekcie dzieci korzystają z tego typu rozrywek coraz wcześniej i coraz dłużej... Ponad 40% dzieci i ponad 75% rodziców jest świadoma tego, że urządzenia takie zakłócają rozmowę z drugim człowiekiem i regularnie tego doświadcza, niestety rzadko kiedy cokolwiek z tym robią. Odwyk od mediów dla niegrzecznego dziecka Czy wiesz, że coraz częściej okazuje się, że ograniczenie korzystania z telefonów, tabletów, komputerów, czy oglądania telewizji przez kilka tygodni sprawia, że dziecko zaczyna mieć lepszy nastrój? Takie dziecko potrafi się także lepiej skoncentrować i jest bardziej aktywne fizycznie. Zwiększa się także tolerancja na stres, a także kreatywność w zabawie. Zanim dasz dziecku telefon Ponieważ sprzęty elektroniczne kuszą i wciągają zarówno dorosłych, jak i dzieci, należy wyznaczyć granice. Pamiętaj, nie dawaj smartfona dziecku przed ukończeniem drugich urodzin, jeśli uznasz, że to już czas, pamiętaj, że: nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj