Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
SOS Wioski Dziecięce pomagają rodzinom z problemami
Adobe Stock
Aktualności

Mimo 500 plus rodzice nadal nie radzą sobie z opieką nad dziećmi

500 plus poprawiło sytuację finansową rodzin, ale przemoc, alkoholizm, nieumiejętność wychowywania dzieci – to nadal wielkie problemy w polskich domach. Ten raport wiele mówi o tym, jak jest naprawdę.

 

 


Raport "SOS Rodzinie" przygotwało stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce – które od blisko 70 lat pomaga rodzinom borykającym się z problemami, otaczając opieką dzieci opuszczone, osierocone i zagrożone odseparowaniem od rodziny. W ponad 130 krajach. Wnioski zawarte w dokumencie to efekt ostatnich 10 lat pracy stowarzyszenia.

 

 

Tata w pracy, mama w depresji

Pobudka, potem szybka toaleta, przygotować śniadanie dla dzieci. Za 10 minut trzeba budzić, żeby wyprawić do szkoły. Po powrocie obiad, pranie, lekcje i kolacja. Jeszcze położyć maluchy spać. Nic nadzwyczajnego, rytm życia matki. Ale to nie mama w tym domu wykonuje te wszystkie rzeczy, tylko jej córka Wiola. Ojciec Wioli pracuje na budowie – praktycznie nie ma go w domu. Mama nie wstaje z łóżka – ma depresję.

To właśnie takim rodzinom jak ta niesie pomoc stowarzyszenie. Dzięki niej już tydzień później młodsze rodzeństwo Wioli po lekcjach spędzało czas w placówce wsparcia dziennego, a do rodziny skierowano osobę dedykowaną do pomocy. Z depresją mamy udało się wygrać, tata jest nadal bardzo zapracowany, ale dzięki temu, że żona znalazła pracę przy sprzątaniu biur, nie musi już ciągnąć dwóch etatów. A Wiola ma czas, aby wyjść z koleżankami, nie czując już poczucia winy, że pozostawia rodzeństwo bez opieki.

Nieufność, lęk, wstyd, bo tata pije

W wielu rodzinach są problemy dnia codziennego, np. mama Piotrusia nie potrafi pomóc mu w lekcjach. Kobieta nie radzi sobie, trzeba z pomocą psychologa wiele rzeczy ją nauczyć. Ale są też o wiele trudniejsze sytuacje. Jest alkohol i przemoc.

"Gdy pierwszy raz odwiedziliśmy rodzinę gromadka maluchów schroniła się pod stołem. Reakcja na otwierane drzwi – strach, obawa, obcy? Po kilku miesiącach współpracy z rodziną znamy odpowiedź na reakcję dzieci. To nieufność, lęk, wstyd. Tata nadużywał alkoholu, nie pracował, krzyczał, a bywało też, że bił. Nie tylko dzieci, również ich mamę. Powoli, dzień po dniu, małymi krokami udawało się coś zmienić. Dzieci zaczęły przychodzić do świetlicy - po roku. Bawiły się i jadły razem z innymi dziećmi. Tata zaczął pracę na stażu finansowanym przez urząd pracy, mama założyła mały ogródek z warzywami koło domu, który dzięki pomocy lokalnych partnerów udało się wyremontować, jest nawet łazienka" - to jedna z historii z happy endem opisana w raporcie "SOS Rodzinie".

Niewydolność wychowawcza przekazywana z pokolenia na pokolenie

SOS Wioski Dziecięce pomaga rodzinom zagrożonym rozpadem, często wielodzietnym, żyjącym w trudnych warunkach, w małych miejscowościach. W świetlicach prowadzonych przez stowarzyszenie dzieci mogą zjeść ciepły posiłek, odrobić lekcje, porozmawiać z osobami, którym ufają. Mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, pojechać na wycieczkę, zobaczyć inny świat.

Jest też praca z rodzicami, tak aby zachęcić ich do zmiany, do spędzania czasu z dziećmi, do znalezienia pracy, do zerwania z ewentualnym nałogiem. Pracownicy socjalni odwiedzają rodziny, układają z nimi plan wydatków, wspierają w codziennych wyzwaniach. 

43 proc. dzieci bez odpowiedniej opieki

Jak podaje SOS Wioski Dziecięce w Polsce, 43 proc. rodzin trafiających pod opiekę stowarzyszenia, w stopniu wysokim, bądź umiarkowanym nie zaspokaja podstawowych potrzeb dzieci, w tym jedzenia czy przestrzegania praw dziecka. 58,7 proc. charakteryzuje się niskim poziomem umiejętności rodzicielskich. SOS Wioski Dziecięce pomaga takim rodzinom, tak aby nauczyć rodziców, jak opiekować się dziećmi, żeby nie doszło do dramatu odseparowania ich od opiekunów.  

Bo właśnie przemoc, niewydolność wychowawcza, alkoholizm czy nadużywanie substancji psychoaktywnych - to najczęstsze czynniki decydujące o odseparowaniu dziecka od rodziny. W Polsce jest ponad 73 tysiące dzieci przebywających w pieczy zastępczej, a liczba ta dotyczy tylko miast średniej wielkości.

Bez szczęśliwego dzieciństwa

- Bezrobocie, trudności finansowe, alkohol czy przemoc odbierają dzieciom szczęśliwe dzieciństwo. Dlatego idziemy do rodzin z propozycją pomocy, od 10 lat prowadzimy szereg działań wspierających całe rodziny - mówi dyrektor ds. Rozwoju Programów w SOS Wioski Dziecięce w Polsce Anna Bielecka.

Kolejnymi powodami, dla których rodziny otrzymują pomoc stowarzyszenia są choroby dziecka lub opiekuna, samotne rodzicielstwo (odpowiednio 17,7 proc. i 15,8 proc.). Wśród pozostałych przyczyn można wymienić przemoc domową (6,9 proc.) oraz działania wspierające po powrocie dzieci z pieczy zastępczej do rodziny biologicznej (0,9 proc.).

Są sukcesy i jest się czym pochwalić - wskaźnik rodzin, które usamodzielniły się w 2018 roku dzięki działalności programu "SOS Rodzinie" wyniósł 76 proc.

500 plus  nie załatwi wszystkiego

Kiedy blisko rok temu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podsumowywała 2 lata działania programu 500 Plus podkreśliła, że 500 plus przyczyniło się do zmniejszenia ubóstwa w Polsce. Według danych resortu, liczba dzieci ubogich zmniejszyła się z 718 tysięcy do 188 tysięcy, czyli o blisko 0,5 miliona. Szacuje się, że w skrajnym ubóstwie jest mniej niż 2 proc. dzieci.

Sytuacja rodzin zmienia się, dzieci w wielu rodzinach nie są już głodne, mają podręczniki, lekarstwa, swoje łóżko, niektóre jadą na wakacje, ale... w wielu rodzinach wciąż istnieje potrzeba codziennego wsparcia, aby prawa dzieci były chronione, aby mogły się bezpiecznie rozwijać, aby ich rodzice dorośli i stali się samodzielni.

Programy "SOS Rodzinie" działają w trzech województwach (mazowieckim, zachodniopomorskim oraz lubelskim), wspierając 430 rodzin. Obecnie pod opieką stowarzyszenia SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce znajduje się 1 tys. 530 dzieci i młodzieży: 385 w pieczy zastępczej i 1 tys. 145 w Programach Umacniania Rodziny.

W ramach 6 programów prowadzonych jest również 14 placówek wsparcia dziennego w: Bukowej, Domanicach, Grali, Gromadzie, Karlinie, Karścinie, Kraśniku Koszalińskim, Krukowie, Lubiechowie, Lublinie, Nowakach, Olszycu Szlacheckim, Parsowie i Woli Dereźniańskiej.

 


Źródło: mat. pras. SOS Wioski Dziecięce


 

Zobacz także
Klaps to też przemoc wobec dziecka

To tylko niewinny klaps? NIE! Bicie to bicie

Dlaczego klapsy są złe

Autorytety pedagogiczne mówią jasno: bicie dzieci jest złe. Zawsze!

dziecko, mama, niemowlę

Wychowanie dziecka - 9 rzeczy, których nie powinnaś odkładać na później

mama, dziecko, niemowlę

Czy jesteś dobrą mamą? Quiz z niespodzianką

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otacza opieką ofiary przemocy [WIDEO]

Akcja charytatywna Bieg Czas Na Wzrok
Materiały prasowe
Patronaty
Zebrano 1796 par okularów dla dzieci z SOS Wioski Dziecięce
W sobotę, 12 października, plejada gwiazd oraz wszyscy miłośnicy biegania po raz kolejny zjednoczyli się w szczytnym celu. Zebrano 1796 par okularów korekcyjnych dla podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Charytatywny Bieg Czas Na Wzrok to wyjątkowe wydarzenie o charakterze sportowo-rodzinnym. Celem tegorocznej edycji było pobicie rekordu z 2018 roku w pomaganiu przez bieganie. Organizator – Grupa Essilor – zobowiązała się bowiem do przekazania podopiecznym  Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce liczbę okularów korekcyjnych odpowiadającą liczbie wszystkich Zawodników Biegu. Tym samym aż 1796 par okularów powędruje do potrzebujących dzieci. Wydarzenie wsparła swoim udziałem plejada gwiazd, m. in.: Anna Dereszowska, Daria Widawska, Stanisław Karpiel-Bułecka, Małgorzata i Radek Majdanowie, Marzena Rogalska, Beata Sadowska, Magda Steczkowska, Bogna Sworowska, Maciej Myszkowski i wiele innych. 2. Bieg Czas Na Wzrok odbył się w Miasteczku Wilanów, przy Plaży Wilanów, u zbiegu ulic Przyczółkowej i Wilanowskiej. Zawody rozegrano na dystansie ok. 5 km. Światowy Dzień Wzroku i podsumowanie kampanii Czas Na Wzrok 40+ Każdego roku, w październiku, obchodzony jest Światowy Dzień Wzroku (World Sight Day). Celem jego obchodów jest propagowanie potrzeby regularnych badań oraz szeroko zakrojona edukacja w zakresie prawidłowej korekcji wzroku. Okazuje się, że ponad 80 proc. informacji z otaczającego nas świata odbieramy za pomocą oczu. Jednocześnie – jak wynika z przeprowadzonych na zlecenie Grupy Essilor badań w lutym bieżącego roku, 64 proc. osób nie bada regularnie swojego wzroku. Dlatego tak ważna i potrzebna jest edukacja w tym zakresie.  2. Bieg Czas Na Wzrok, zorganizowany w tygodniu obchodów Światowego Dnia Wzroku, to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego Organizatorzy podsumowali tegoroczne działania w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Czas Na Wzrok 40+, skierowanej do osób po 40. roku życia. Głównym jej celem jest szeroka edukacja w zakresie prezbiopii, czyli naturalnego procesu starzenia się oka, ale przede wszystkim - budowania świadomości potrzeby...

Aktualności
Dzieci, które kochacie
Obecnie w domach dziecka przebywa w nich 20 tys. dzieci i liczba ta ciągle wzrasta. Zobacz, jak można pomóc opuszczonym maluszkom.

Obecnie w publicznych domach dziecka przebywa w nich 20 tys. dzieci i liczba ta ciągle wzrasta. Co więcej, jak wykazują aktualne statystyki 60 proc. dzisiejszych bezdomnych i przeszło 20 proc. więźniów to właśnie wychowankowie tych placówek. Ratunkiem dla opuszczonych dzieci są rodziny zastępcze. Tylko w rodzinie można przekazać dziecku wartości, pozytywne postawy i dobre przyzwyczajenia, a rodzinny dom – również ten zastępczy – ukształtuje charakter i wskaże dziecku jak dobrze żyć. Tylko w rodzinie dziecko znajdzie właściwą opiekę, wsparcie, a przede wszystkim miłość. Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2006 roku, 30 maja został ogłoszony Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. W tym roku był on obchodzony po raz pierwszy. – Bardzo trudno jest samemu skutecznie i efektywnie naprawiać świat – mówi Barbara Mendel, Dyrektor Generalny Biura Projektów ARCHON+, założycielka Fundacji wspierającej ideę rodzin zastępczych - Dlatego powołałam Fundację ARCHON+ Dzieci Które Kochacie, która ma wspierać Rodziny Zastępcze od ich powołania aż do usamodzielnienia swoich wychowanków. Jako mama czwórki dzieci dokładnie wiem, jak wiele miłości, uwagi i trudu trzeba poświęcić, żeby wychować je na szczęśliwych i wspaniałych ludzi. Fundacja ARCHON+ Dzieci Które Kochacie jest organizacją pozarządową wspierającą piękną ideę rodzicielstwa zastępczego. Jej celem jest, aby instytucja dużych, publicznych domów dziecka odeszła w zapomnienie. Poprzez wspieranie rodzin zastępczych i promowanie inicjatyw w zakładaniu kolejnych, niesie pomoc osamotnionym dzieciom. Pod jej opieką znajdują się również rodziny biologiczne, które potrzebują wsparcia niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania. Pomaga także swoim podopiecznym we wszystkich dziedzinach życia. Wspiera rodziny w rozwiązywaniu problemów, z jakimi się one borykają na co dzień. Edukuje w...

Prof. Ewa Jarosz kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka
Piotr Molęcki
Aktualności
Prof. Jarosz: słuchajmy bardziej dzieci - one mogłyby zbudować lepszy świat
Od 25 lat walczy z przemocą wobec dzieci. Uważa, że za mało wsłuchujemy się w ich potrzeby, a pomagać trzeba wszystkim, dlatego 500 plus powinno dostawać każde dziecko w Polsce - oto prof. Ewa Jarosz, kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka.

Kadencja Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka wygasła 27 sierpnia i przed Sejmem stoi wybór nowego Rzecznika. Jest trzech kandydatów na to stanowisko - Sabina Zalewska (zgłoszona przez PiS), Ewa Jarosz (mająca poparcie PO) i Paweł Szczuciński (kandydat Kukiz'15). Mamotoja.pl rozmawiało z prof. Ewą Jarosz o tym, jakie ma poglądy na najbardziej aktualne problemy związane z wychowywaniem dzieci i co chciałaby zrobić dla dzieci, jeżeli zostałaby ich nowym Rzecznikiem. Patrząc na pani drogę zawodową, można powiedzieć, że od zawsze w swojej działalności naukowo-badawczej zajmowała się pani prawami dziecka, ich krzywdą oraz przemocą w rodzinie. Jakiś wewnętrzny głos kierował mnie w tę stronę. Od 25 lat zajmuję się tematem przemocy wobec dzieci i ochrony ich praw. Może wynika to z tego, że zawsze przyświecało mi takie korczakowskie myślenie , że jak dzieci będą dobrze traktowane i będzie się im pomagać, rozwijać i wspierać, a nie będzie się je krzywdzić, to dzieci będą mogły zbudować lepszy świat . Czy udało się zbudować lepsze życie dzieciom w Polsce? Patrząc na statystystyki, można powiedzieć, że tak. Mamy coraz lepsze przepisy dotyczące ochrony zdrowia dziecka i jego praw jako pacjenta, poprawę funkcjonowania dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizująco-terapeutycznych, pieczy zastępczej. Kamieniem milowy w respektowaniu praw dziecka było wprowadzenie w 2010 roku ustawowego zakazu stosowania wobec nich kar cielesnych. Ale nie przestaliśmy bić dzieci.... Od początku lat 90-tych ubiegłego wieku zajmuję się badaniem i diagnozowaniem przemocy wobec dzieci, a od 2011 roku badam społeczne postawy wobec przemocy w wychowaniu dla Rzecznika Praw Dziecka, czego efektem są coroczne raporty na ten temat. Najnowsze sprawozdanie z 2018 roku pokazuje, że różne działania, w tym kampanie społeczne oraz rozwijanie publicznej dyskusji na temat kar...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz