Rzecznik Praw Dziecka piętnastolatkom nie powinno się ograniczać dostępu do broni.
Adobe Stock/Twitter @RPDPawlak
Aktualności

Rzecznik Praw Dziecka: 15-latkom nie powinno się ograniczać dostępu do broni. Psycholożka jest innego zdania

24 maja w USA po raz kolejny doszło do strzelaniny w szkole podstawowej. 18-letni Salvador Ramos zabił 21 osób, w tym 19 dzieci. Tymczasem w Polsce Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak poinformował na antenie Polskiego Radia, że należy wprowadzić w szkole lekcje posługiwania się bronią.

Salvador Ramos z okazji swoich 18. urodzin kupił dwa karabiny szturmowe. W dniu masakry zabił swoją babcię, a następnie udał się do szkoły podstawowej w Robb w Uvalde w Teksasie (USA) i zabił 19 dzieci. W USA trwa debata o zmianie prawa o dostępności do broni. Niestety, po raz kolejny nastolatkowie, korzystając z prawa posiadania broni, zabijają niewinne i przypadkowe osoby. Czy wojna w Ukrainie jest wystarczającym powodem, żeby uczyć nasze dzieci strzelania?

Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? Czy tym mocniej, im mocniej je kochasz?

Strzelanie jest jak seks

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak jest zdania, że piętnastolatkom nie powinno się ograniczać dostępu ani do broni, ani do wiedzy, w jaki sposób można ją wykorzystać, ponieważ „to nie jest nic nadzwyczajnego, żeby piętnastolatek czy szesnastolatek, który jest już w szkole średniej, chociażby trzymał raz w życiu w ręce coś, co jest bronią”. Zaznacza także, że jeśli w szkole jest schron, to powinien być on odnowiony, a dzieci powinny wiedzieć, gdzie on się znajduje.

Taka postawa, zdaniem Pawlaka to „wsparcie dzieci w umiejętności bycia bezpiecznym”. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Rzecznik stwierdził: „Piętnastolatek zgodnie z polskim prawem może już przechodzić inicjację seksualną, więc dlaczego w aspekcie posługiwania się bronią nie możemy ich przygotować?”.

Samobójstwa młodych ludzi

„Zgadzam się z tym, że schrony i urządzenia w nich zawarte powinny być nowe i bezpieczne, i super, żeby młody człowiek umiał zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale nie jestem pewna, czy <<bezpieczeństwo>> równa się <<choć raz dotknięcie broni>>”, wypowiedziała się specjalnie dla Mamotoja.pl Mirela Batog, psycholożka, psychoterapeutka interwencyjna.

Psycholożka zauważa jeszcze jedną, bardzo ważną kwestię, którą przemilczał Rzecznik Praw Dziecka: „Zastanawiam się, czy w sytuacji, gdy mamy dramatycznie zły stan zdrowia psychicznego młodzieży, wzrastająca ilość samouszkodzeń i samobójstw, nauka obsługi broni jest na pewno tym, czego dzieci potrzebują dla bezpieczeństwa?”, pyta retorycznie Mirela Batog.

Warto przypomnieć, że konserwatywna polityka obecnych władz zakazuje, a przynajmniej w dużym stopniu utrudnia prowadzenie rzetelnej edukacji seksualnej i bezpieczeństwa w tym zakresie.

Źródło: TVN24, theguardian.com

Piszemy też o:

przysposobienie obronne wraca do szkół
tiero, Sergei Timofeev/Adobe Stock, screen FB
Aktualności
Nauka strzelania w szkole: minister Czarnek wprowadza lekcje strzelania
Od 1 września 2022 szkolny program zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa (EDB) zostanie poszerzony o elementy PO, czyli przysposobienia obronnego. Młodzi Polacy mają umieć się bronić. Jak ma wyglądać nauka strzelania w polskich szkołach?

Szef MEiN Przemysław Czarnek podpisał 2 sierpnia 2022 rozporządzenie , które wprowadza do przedmiotu edukacja do bezpieczeństwa kwestie związane z obronnością państwa. Należą do nich między innymi podstawy strzelectwa i zasady radzenia sobie z zagrożeniami wynikającymi z działań wojennych. W ramach nowych zajęć uczniowie mają mieć między innymi lekcje na strzelnicach, zapoznawać się z bronią, wiedzą obronną oraz z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia takie były już prowadzone w szkołach w ramach przedmiotu przysposobienie obronne, ale wiele lat temu. Nauka strzelania w szkołach – obronność w roku szkolnym 2022/2023 Celem zajęć ma być to, aby „Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie” – uzasadnił swoją decyzję minister Czarnek. Nowe rozporządzenie zmienia podstawę programową zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa (EDB) i powoduje, że nauka strzelania pojawi się w szkołach już w roku szkolnym  2022/2023.   W uzasadnieniu rozporządzenia można przeczytać: „Wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa państwa wymaga uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa o kwestie związane z obronnością państwa, nabyciem umiejętności strzelectwa oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi oraz podstawami ratownictwa taktycznego.” Jak będzie wyglądała nauka strzelania w szkołach? Nauka strzelania pojawi się w szkołach od września 2022, ale będzie obowiązywał dwuletni okres przejściowy. Oznacza to, że w najbliższym czasie tylko w niektórych szkołach będą realizowane praktyczne zajęcia ze strzelectwa (w tych powiatach, na terenie których jest dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo...

Rosjanie ostrzelali przedszkole i sierociniec. Wśród rannych są dzieci!
Adobe Stock
Aktualności
Rosjanie ostrzelali przedszkole i sierociniec. Wśród rannych są dzieci!
Rosyjscy żołnierze ostrzelali przedszkole w miejscowości Ochtyrka (120 km od Charkowa). Tę informację tuż po południu podał serwis Euromaidan PR. Dziś (25 lutego) ostrzelany został również sierociniec w miejscowości Worzel (rejon kijowski).

W rejonie miasta Ochtyrka działania wojenne trwają już od wczoraj (24 lutego). Mimo zalecanych środków bezpieczeństwa – dziś prawdopodobnie przedszkole było czynne. Według doniesień wśród zabitych i rannych są dzieci. "Dzisiejsze rosyjskie ataki na przedszkole i sierociniec to zbrodnie wojenne i pogwałcenie Statutu Rzymskiego. Wspólnie z prokuraturą generalną zbieramy ten i inne fakty, które niezwłocznie prześlemy do Hagi. Odpowiedzialność jest nieunikniona" - napisał na swoim Twitterze Dmytro Kułeba, ukraiński minister spraw zagranicznych. Ostrzał artyleryjski przedszkola Jak podaje TVP Info za Ukrinform: ostrzał artyleryjski przeprowadzono, używając 220-mm pocisków radzieckim sprzętem BM-27 Uragan. Jak podała stacja CNN, w wyniku ostrzału Ochtyrki zginęło 5 osób w tym 1 dziecko. Rannych jest 15 osób, z czego 2 to dzieci.    Russian occupation forces shelled with MRLS BM27 URAGAN 220-mm kindergarten (!!!) in #Okhtyrka , #Sumskuy region, #Ukraine . Wounded among children | EMPR confirmed #russiaukrainewar pic.twitter.com/ChSfIysYdP — Euromaidan PR (@EuromaidanPR) February 25, 2022 Ostrzał sierocińca Celem ataku artyleryjskiego stał się również sierociniec, gdzie przebywało ok. 50 dzieci. Na szczęście znajdowały się wówczas w innej części budynku. „Na terenie sierocińca nie ma schronów przeciwbombowych ani piwnic. Podejmowane są działania mające na celu ewakuację dzieci po interwencji prokuratury” – to informacja, którą przekazała mediom Iryna Venediktova, prokurator generalna Ukrainy.   Źródło: Euromaidan PR, CNN, PAP, Dziennik.pl, wp.pl, twitter, tvp info Piszemy też o: Dzieci z Ukrainy potrzebują pomocy! Trwa zbiórka pieniędzy Ukraina: noworodki z intensywnej terapii przeniesiono do bunkra. Zgroza! Jak pomóc ukraińskim dzieciom? Polscy rodzice i nauczyciele...

polskie matki wyszły na ulicę
Adobe Stock, Instargram/majster.coach
Aktualności
Polskie matki wyszły na ulicę: „Przestańcie strzelać do dzieci!”
Polskie kobiety wyszły na ulicę Warszawy, by zaprotestować przeciwko wojnie toczącej się w Ukrainie. Marsz odbył się pod hasłem „Matki wołają: przestańcie strzelać do dzieci”.

Ukraina jest oblegana przez rosyjskie siły. Przeciwko agresji Rosjan buntuje się cały zachodni świat. Również w naszym kraju w sobotę (12.03.2021 r.) odbył się marsz wyrażający protest dla działań Rosji oraz wsparcie dla Ukrainy.  Protestujący przeszli z warszawskiego placu Trzech Krzyży pod ambasadę Federacji Rosyjskiej. Wśród protestujących kobiet były też znane panie, między innymi Ida Nowakowska, Anna Popek, Joanna Kurska. W wydarzeniu brali również udział m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, szef KPRM Michał Dworczyk, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz posłowie PiS Joanna Lichocka i Jan Mosiński, a także Mateusz Morawiecki z żoną i dziećmi. Nie można także zapomnieć o zwykłych obywatelach, którzy wyrażali swój sprzeciw. Demonstranci mieli biało-czerwone flagi, transparenty z napisami „Russians, stop killing kids” i „Achtung Russia”. Przemówienie Elżbiety Witek Udział w marszu wzięła także marszałek Sejmu Elżbieta Witek. „Jestem tu nie jako marszałek polskiego Sejmu, ale jako kobieta, Polka, matka i babcia. My Polacy najlepiej wiemy, jakie znaczenie mają takie manifestacje jak ta dzisiejsza. Żeby wiedzieć, że nie jest się samemu, że nie jest się samotnym. Ukraina walcząca musi wiedzieć, że nie jest sama, że jesteśmy z nią” – powiedziała. „Wiem, że moje słowa nie dotrą do Putina, ale gdybym mogła mu coś powiedzieć, to powiedziałabym: panie Putin, jest pan nie tylko zbrodniarzem, jest pan wielkim tchórzem, ponieważ nie walczy pan z armią, której nie może pan pokonać. Walczy pan z dziećmi, kobietami, z kobietami w ciąży. Gwałcą pańscy rodacy Ukrainki. Pan tej wojny nie wygra. Pan tę wojnę już przegrał” – dodała marszałek Sejmu. Elżbieta Witek zauważyła także, że kobiety w Warszawie, ale też w całej Europie i na całym świecie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj