Dziecko z aparatem słuchowym
screen FB KIIS 1065
Aktualności

Ta dziewczynka po raz pierwszy usłyszała od mamy: kocham cię!

Dla niesłyszącego dziecka usłyszenie pierwszych dźwięków prawdopodobnie jest szokiem. Im maluch starszy, tym większym. Na szczęście ta kilkumiesięczna dziewczynka dostała aparat słuchowy szybko. I ma szansę rozwijać się prawidłowo!

Ten film obejrzało już ponad 23 miliony osób na całym świecie, a polubiło ponad 400 tysięcy, choć nie znamy nawet imienia jego bohaterki, a wieku możemy się tylko domyślać. Czy na was też robi takie wrażenie? Nie doceniamy na co dzień, jak to dobrze, że słyszymy (i nasze dzieci też) bez problemów, prawda? Dopiero film, którego bohaterką jest ta malutka dziewczynka, pozwala uświadomić sobie, jak ważny jest ten zmysł zwłaszcza dla dziecka w pierwszym roku życia.

Zgłoś się do testowania: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Popatrz, jak reaguje na głos mamy kilkumiesięczna dziewczynka, która właśnie dostała aparat słuchowy (ma go na lewym uszku) – dzięki niemu może słyszeć.


 

Na jej buźce co chwila malują się się inne uczucia: zadowolenie, radość, zaciekawienie, a chwilami nawet przestrach. Popatrzcie, że dziewczynka skupia wzrok na ustach mamy – tak właśnie robią osoby niesłyszące. A gdy orientuje się, że słyszy, patrzy prosto w oczy mamy.   

Prawidłowy słuch wpływa na mowę

Zauważcie też, że dziewczynka, która do chwili otrzymania aparatu słuchowego nie słyszała, wydaje dźwięki. Nic w tym dziwnego, bo nawet niesłyszące niemowlęta do pewnego momentu to robią. Stąd można domyślić się, w jakim jest wieku. Prawdopodobnie ma 3-4 miesiące – to czas, kiedy dzieci przechodzą etap rozwoju mowy zwany głużeniem (lub gruchaniem). Z ust dziecka wydobywają się wtedy jednosylabowe zbitki samogłosek, np. „aa”, „uu”, „oo”, a czasem połączenie spółgłosek i samogłosek, np. „guu”. Maluch zaczyna wydawać też gardłowe dźwięki, np. „ehe”, „errh”, „ekhe”. Robi to nieświadomie, trenując aparat mowy. To fantastyczny etap rozwoju dziecka, bo dźwięki te towarzyszą często pierwszym przyjaznym reakcjom i uśmiechom malucha na widok bliskich. Przez głużenie przechodzi każde dziecko, nawet niesłyszące. To bardzo ważny etap rozwoju mowy. Aby dziecko weszło w następny – gaworzenie – musi mieć sprawny słuch.

 W Polsce od 2002 wszystkie noworodki mają badany słuch

Program powszechnych przesiewowych badań słuchu dla wszystkich nowo narodzonych dzieci udało się wprowadzić w 2002 roku dzięki zbiórkom prowadzonym podczas finałów przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Prof. Henryk Skarżyński, otolaryngolog, mówi, że polski program przesiewowych badań słuchu był jednym z pierwszych na świecie! Badanie jest szybkie i bezbolesne, pozwala wyłowić dzieci, które mogą mieć problemy ze słuchem. Wszystko po to, żeby jak najszybciej przeprowadzić bardziej specjalistyczne badania i ewentualnie wdrożyć odpowiednie leczenie lub zaopatrzenie dziecka w aparat słuchowy. Bo tylko sprawny słuch umożliwia dziecku prawidłowy rozwój i funkcjonowanie w świecie. Nieprawidłowy wynik pierwszego przesiewowego badania słuchu nie przesądza jednak o wadzie słuchu u dziecka. 

Zobacz też:

Prof. Skarżyński: 60 proc. rodziców nie wie, że dziecko ma wadę słuchu [WIDEO]

dziecko, lekarz, badanie, słuch
Zdrowie
Zbadaj słuch dziecka
Wiele dzieci ma niedosłuch - tak twierdzą lekarze. A to powoduje problemy z mówieniem, koncentracją, nauką. Słuch trzeba leczyć, gdy tylko okazuje się, że coś jest nie w porządku.

Ania ma trzy latka, jest z dwujęzycznej rodziny. Nie byłoby nic dziwnego w tym, że mówi po polsku i niemiecku, gdyby nie to, że dziewczynka ma wszczepiony implant ślimakowy! Tak wspaniały rozwój mowy zawdzięcza temu, że poważną wadę słuchu rozpoznano u niej bardzo wcześnie, szybko też rozpoczęto leczenie. Jak to jest ważne, nawet w przypadku niewielkich wad, wyjaśnia dr Anna Piotrowska z Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach. Każdy noworodek ma badany słuch. Później też trzeba go sprawdzać? Tak. Ujemny wynik przesiewowego badania słuchu u noworodka wyklucza tylko występowanie wady słuchu w życiu płodowym oraz tuż po porodzie. Nie oznacza jednak, że zaburzenia słuchu nie mogą pojawić się później. Z jakich powodów dziecko zaczyna gorzej słyszeć? Najczęstszą przyczyną są infekcje górnych dróg oddechowych. Nawracające katary mogą m.in. powodować zmiany zapalne w uchu, co czasem prowadzi do upośledzenia słuchu . Mogą je też powodować  urazy głowy, hałas – głośne słuchanie muzyki, kapiszony, petardy. Warto też pamiętać, że niektóre genetycznie uwarunkowane wady słuchu ujawniają się później. Dlatego jeśli w rodzinie u dzieci i młodych osób występuje niedosłuch, to trzeba profilaktycznie badać słuch maluchowi. Problemy mogą pojawić się nagle lub przebiegać przewlekle i mieć charakter postępujący. Niedosłuch czasem pojawia się tylko w jednym uchu (wtedy rodzicom trudniej to zauważyć). Co powinno zaniepokoić rodziców? Kiedy iść z malcem do lekarza? Małe dziecko nie powie, że źle słyszy, dlatego trzeba zwracać uwagę na jego zachowanie. W przypadku niemowlęcia mama powinna sprawdzać, czy dziecko reaguje na głośne dźwięki, a mając 2–3 miesiące nawiązuje kontakt wzrokowy i reaguje na głos oraz zmiany jego tonu. Półroczny maluszek zwykle już zwraca główkę w kierunku, skąd dochodzi odgłos. Na pewno warto iść...

mama, niemowlę, słuch
fotolia
Rozwój
Słucham, słyszę.... mówię!
Czekasz na ten magiczny moment, gdy malec powie pierwszy raz „mama”. Już niemowlęciu można zbadać słuch...

Czekasz na ten magiczny moment, gdy malec powie pierwszy raz „mama”. Już niemowlęciu można zbadać słuch, dobrać aparat i nauczyć je słyszeć. Dzięki temu nawet brzdąc urodzony z wadą słuchu może mówić! Fakty są takie, że co roku w Polsce rodzi się około 600 dzieci z poważną wadą słuchu . Dzięki programowi powszechnych badań przesiewowych i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy wszystkie maluszki już w drugiej dobie życia mają na oddziale noworodkowym sprawdzany słuch. Można więc, tak wcześnie jak nigdy przedtem, zwrócić uwagę na te dzieci, które mogą mieć problem ze słuchem i jak najszybciej im pomóc. Jednak nawet jeśli u Twojego maluszka niczego nie stwierdzono, i tak uważnie go obserwuj. Gdyby Cię coś zaniepokoiło, poproś o skierowanie do audiologa i badanie słuchu . Jak najwcześniej badaj słuch u dzieci Samo badanie i wiedza, że ze słuchem maluszka coś jest nie w porządku, to jednak zdecydowanie za mało. Ważne, by dziecko zaczęło jak najszybciej normalnie słyszeć. Koniecznie w pierwszych dwóch latach życia, najlepiej zaś – w pierwszych ośmiu miesiącach. Dziecko będzie mogło wtedy jeszcze tak samo dobrze opanować mowę, jak zdrowi koledzy. Jego mózg nauczy się ją rozumieć. Później możliwości mózgu w tym zakresie są już mniejsze. Oczywiście wtedy też można maluchowi pomóc, ale jest to trudniejsze. Czy dziecko z wadą słuchu można nauczyć słyszeć? Każde dziecko mające problemy ze słuchem trzeba nauczyć słyszeć. Niezbędna jest rehabilitacja . Powinna ona być przeprowadzona przez specjalnie przeszkolonych logopedów, psychologów, terapeutów słuchu i mowy. Jednak nie każdy rodzic ma taką możliwość, żeby dwa czy trzy razy w tygodniu dojechać z dzieckiem do ośrodka rehabilitacyjnego. W 2006 roku specjalnie dla najmłodszych dzieci (do trzech lat), które mają kłopot ze słuchem, powstał program „Dźwięki...

Badania słuchu u dzieci
AdobeStock
Zdrowie
Badanie słuchu: przesiewowe badanie noworodków, tympanometria, otoemisja
Badanie słuchu dziecka po raz pierwszy odbywa się już w szpitalu po porodzie. Jest to tzw. badanie przesiewowe.Inne specjalistyczne metody badania słuchu to np. otoemisja, audiometria. Na czym polegają?

Małe dziecko nie powie, że źle słyszy, dlatego trzeba zwracać uwagę na jego zachowanie. Kiedy wydaje się, że nie reaguje prawidłowo, np. nie odwraca się, gdy jest wołane, nie wodzi wzrokiem na dźwięczną zabawką, warto zbadać malcowi słuch. Jakie są dostępne metody badania słuchu u dzieci? Przesiewowe badanie słuchu u noworodków Wszystkie noworodki w szpitalu mają wykonywane przesiewowe badanie w kierunku wad słuchu. To badanie ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju dziecka. Jeśli maluch słabo słyszy, będzie miał trudności z nauką mowy. Wczesne rozpoznanie niedosłuchu sprawi, że szybciej trafi pod opiekę specjalistów, którzy rozpoczną leczenie lub wyposażą go w  aparat słuchowy. Słuch ocenia się wprowadzaną do ucha sondą . Badanie jest proste, krótkie i niebolesne.  Metody badania słuchu u dzieci Wszystkie typy badań słuchu u dzieci są nieinwazyjne i niebolesne. Jest kilka metod, które sprawdzają się w zależności od wieku malca. Przy tzw. badaniach obiektywnych nie jest potrzebna współpraca dziecka, można zrobić je w czasie snu i one najlepiej sprawdzają się u niemowląt i małych dzieci. Oto wykaz specjalistycznych badań słuchu u dzieci: tympanometria : pozwala na ocenę trąbki słuchowej, można wykonać to badanie na śpiącym maluszku; otoemisja : sprawdza, czy ucho maluszka jest zdolne słyszeć; audiometria : wykonuje się ją u dzieci od 3 roku życia. Badanie to wymaga od malca skupienia i współpracy z osobą badającą. Dziecko zakłada na uszy słuchawki i ma zasygnalizować najcichsze natężenie tonu, który usłyszy. Wynikiem badania jest audiogram, na którym przedstawiony jest próg słyszenia. badanie głosem : sprawdza reakcje malca na odgłosy, np. instrumentu, szeleszczącej lub dzwoniącej zabawki lub czegoś innego, co wydaje dźwięki. Zobacz też: Niedosłuch u dziecka: rodzaje i objawy zaburzeń słuchu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj