Tygodniowe maleństwo w siedleckim oknie życia. Jest zdrowe i bezpieczne
Adobe Stock, Radio Vox
Aktualności

Tygodniowe maleństwo w siedleckim oknie życia. Jest zdrowe i bezpieczne

W czwartek (27.01) około godziny 16 w siedleckim Domu Dziecka pod Kasztanami rozbrzmiał dzwonek. Taki, który oznacza, że w tamtejszym oknie życia pozostawiono dziecko potrzebujące opieki. Maluszek szybko trafił do szpitala. Chodziło o to, by upewnić się, że jego życiu i zdrowiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Stan zdrowia noworodka jest dobry. Wiadomo też, że przyszedł na świat mniej więcej tydzień temu.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Noworodek jest bezpieczny

Zgodnie z procedurami pracownicy domu dziecka powiadomili policję.Na miejsce przybyli policjanci, jednak nie ujawnili żadnych śladów mogących świadczyć o tym, że doszło do jakiegokolwiek przestępstwa” – powiedziała w Radiu dla Ciebie Małgorzata Mazurek, rzeczniczka siedleckiej komendy.

Od chwili pojawienia się maleństwa w oknie życia, dom dziecka ma 24 godziny na powiadomienie sądu, który zdecyduje o dalszych losach dziecka.

Drugie dziecko w siedleckim oknie życia

Siedleckie okno życia powstało jako 47. w Polsce, w 2011 roku. Po otwarciu długo było obiektem kiepskich żartów… Zostawiano tam śmieci, a raz nawet ktoś porzucił psa.

Przez te wszystkie lata znaleziono tam tylko jedno dziecko. W 2013 roku matka pozostawiła w oknie roczną córkę, jednak jeszcze tego samego dnia zgłosiła się, by zabrać dziewczynkę z powrotem do domu.

źródło: Spin Siedlce, Tygodnik Siedlecki 

Zobacz także:

Noworodek w świdnickim Oknie życia
AdobeStock
Aktualności
Okno życia w Świdnicy istnieje już 9 lat. Właśnie trafił tam pierwszy noworodek
Wieczorem 27 września siostry zakonne opiekujące się Oknem usłyszały charakterystyczny dzwoneczek. Natychmiast udały się na miejsce, a tam znalazły noworodka.

Okno życia w Świdnicy funkcjonuje od maja 2010 roku. Znajduje się przy ulicy Piekarskiej, jest pod opieką Caritasu Diecezji Świdnickiej. Przez dziewięć lat stało puste, jednak jak się ostatnio okazało, umiejscowienie go w tym właśnie miejscu miało sens. 27 września charakterystyczny dzwonek oznajmił, że w Oknie znajduje się dziecko. Był to kilkudniowy chłopczyk. Pierwszy noworodek w Oknie życia w Świdnicy Inicjatorem powstania Okna życia w tym mieście był Ignacy Dec, pierwszy biskup nowopowstałej diecezji świdnickiej. Duchowny oficjalnie otworzył je i poświęcił na początku maju 2010 roku. Powiedział wówczas: „Nawet jeśli dzięki tej inicjatywie uda się uratować choć jedno dziecko, to i tak warto” . 27 września, po ponad dziewięciu latach istnienia trafiło do niego pierwsze dziecko. Była godzina 19.41, gdy zakonnice z Przedszkola Publicznego Zgromadzenia Sióstr Prezentek, przy którym znajduje się Okno, usłyszały dzwoneczek sygnalizujący, że nie jest ono puste. Natychmiast udały się na miejsce i zobaczyły, że leży w nim maleńki chłopiec. Miał zaledwie kilka dni. O sprawie poinformowała jedna z sióstr, Bernadetta Żygadło, w rozmowie z „Gościem Świdnickim”. Chłopiec został przewieziony do szpitala Siostry zakonne postąpiły zgodnie z procedurami i wezwały na miejsce pogotowie. Wcześniej jednak nadały chłopcu imię, nazwały go Józef Ignacy. Chłopiec został przewieziony do szpitala w celu wykonania niezbędnych badań. Jego stan zdrowia oceniono jako dobry. W najbliższej przyszłości trafi do ośrodka adopcyjnego , gdzie będzie oczekiwał na znalezienie nowej rodziny i kochającego domu. Trudna decyzja o zostawieniu dziecka Biskup Ignacy Dec otwierając świdnickie Okno życia, przyznał: „Mamy jako kościół obowiązek podejmować konkretne działania ratujące życie zarówno kobiety, jak i dziecka. Jestem przekonany, że decyzja o...

noworodek w oknie życia
Adobe Stock / Caritas
Aktualności
Noworodek znaleziony w oknie życia. Owinięty kocami, cały we krwi
Siostry zakonne w Piotrkowie Trybunalskim znalazły nowo narodzone dziecko w oknie życia. Dziecko musiało dopiero co przyjść na świat, było ubrudzone krwią. Opatulono je ciepłymi kocami, żeby nie zmarzło.

Alarm w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Maryi Wspomożycielki rozległ się w nocy z czwartku na piątek. Siostry zakonne od razu sprawdziły, co dzieje się w oknie życia. Znalazły zawiniątko, a w środku noworodka. Nowo narodzone dziecko w oknie życia Dziecko miało świeżą pępowinę i ślady krwi na całym ciele – musiało się urodzić najwyżej kilka godzin wcześniej. Osoba, która zostawiła je w oknie życia, zadbała, żeby maluszek nie zmarzł. „Znalazłyśmy zawiniątko otulone kocami, termicznym i wełnianym. Okazało się, że w środku jest nowo narodzone dziecko, dziewczynka” – mówiła mediom siostra Anna Siara, przełożona Sióstr Maryi Wspomożycielki. Siostry zakonne ochrzciły dziewczynkę i nadały jej imię Anna. Dziecko w dobrym stanie zostało zabrane do szpitala, sporządzono policyjny protokół. To piąte dziecko znalezione w ostatnich latach w oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim. #PiotrkówTrybunalski Dzisiejszej nocy w piotrkowskim oknie życia pozostawiono noworodka. Zaopiekowały się nim siostry Salezjanki, a następnie pogotowie ratunkowe i policja. @policja_lodzka #oknożycia #salezjanki https://t.co/mS3bQ3cJx3 — Radio Łódź (@radiolodz) December 17, 2021 Zobacz też: Okna życia miały być dla noworodków, najstarsze dziecko miało 2 lata Okna życia: powinny istnieć czy nie? Młode mamy cierpią, ale niechętnie o tym mówią

Maluszek w Oknie Życia u Elżbietanek w Ostrowie Wielkopolskim
tvn24, adobe stock
Aktualności
Maluszek w oknie życia u sióstr elżbietanek w Ostrowie Wielkopolskim: Mamo, wszystko w porządku…
Do okna życia przy Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek w Ostrowie Wielkopolskim, które istnieje od 2015 roku, właśnie trafiło trzecie dziecko. Maleństwo jest w szpitalu na obserwacji. Chłopczyk waży prawie 3 kilo i jest zdrowy.

Dzwonek przy oknie życia zadzwonił w ostatnią niedzielę. Siostry elżbietanki natychmiast zaopiekowały się noworodkiem. Maleństwo jest bezpieczne Zgodnie z obowiązującym prawem, siostry powiadomiły ośrodek adopcyjny i policję. W szpitalu chłopiec został dokładnie zbadany i zostanie tam jeszcze kilka dni na obserwacji. Ośrodek adopcyjny z kolei zawiadomił sąd, by maluch mógł dostać imię i nazwisko oraz opiekę we właściwej placówce opiekuńczej, a potem – co bardzo prawdopodobne – w rodzinie, która da mu dom. Mamo, nie martw się Policja, którą zawiadomiły siostry, ma zadanie upewnić się, że dziecko nie zostało odebrane matce siłą. W tej sytuacji należy bowiem wykluczyć wszelkie działania osób trzecich. Policjanci mają też obowiązek sprawdzić, czy mamie chłopca nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.  Okno życia w Ostrowie pomogło po raz trzeci To już trzeci maluch, którego mama skorzystała z możliwości pozostawienia go w oknie życia u sióstr elżbietanek w Ostrowie. Pierwszy był Błażej, który trafił tu na początku 2015 roku. Potem, wiosną tego roku – kilkudniowa dziewczynka. Źródło: tvn24, wyborcza.pl Zobacz także: Noworodek znaleziony w oknie życia. Owinięty kocami… Okna życia miały być dla noworodków, najstarsze dziecko miało 2 lata Okna życia: powinny istnieć czy nie?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj