Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Minister zdrowia zapowiada powrót do obowiązkowych maseczek w poprzedniej formule
AdobeStock
Aktualności

Ważne: Minister Szumowski zapowiada, że obowiązkowe maseczki powrócą! Kiedy?

Szef resortu zdrowia podkreśla, że nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej częściowo nadal obowiązuje, ale powinniśmy spodziewać się powrotu do tego obowiązku w poprzedniej, bardziej rygorystycznej formule.

Po chwilowym ustąpieniu pandemii świat znowu staje do walki z koronawirusem. Nowe ogniska zarażonych pojawiły się w Chinach, a Europa i Ameryka tak naprawdę jeszcze nie pozbyły się wirusa na dobre i znów obserwowany jest wzrost zachorowań. W Polsce liczba zarażonych wciąż jest wysoka i każdego dnia pojawiają się nowe przypadki, więc nie można jeszcze mówić o wygasaniu pierwszej fali epidemii. Minister Szumowski zapowiada, że obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, w tym również na ulicach, będzie musiał powrócić. Czy inne, zniesione już obostrzenia, również zaczną na nowo obowiązywać?

Druga fala zachorowań na koronawirusa nastąpi jesienią?

Zdaniem Łukasza Szumowskiego koronawirus zacznie przybierać na sile na jesieni, wraz z pojawieniem się sezonu grypowego. W wywiadzie udzielonym dla PAP zapewnił jednak, że Ministerstwo Zdrowia stara się dobrze na tę ewentualność przygotować. „Kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzętu. Mamy opracowany i przetestowany model powoływania szpitali jednoimiennych. Mamy doświadczenie w powoływaniu do życia izolatoriów. Dość dobrze radzimy sobie z szybkim zamykaniem ognisk” – poinformował.

Zobacz także: Koronawirus a grypa: objawy, podobieństwa i różnice

Wrócą obowiązkowe maseczki, ale nie będzie zamknięcia gospodarki

Minister zdrowia przewiduje, że podczas drugiej fali epidemii „zakażeń może być więcej niż obecnie”. W tej chwili przeciwciała na koronawirusa ma zaledwie 1,5 proc. społeczeństwa. Mimo to nie ma mowy o powtórnym zamknięciu gospodarki. „Na pewno kolejnego lockdownu już nie będzie” – przyznał w rozmowie z PAP.

Aby jednak uchronić jak największą liczbę osób przed zarażeniem, konieczne będzie powtórne nałożenie obowiązku noszenia maseczek w całej przestrzeni publicznej. „W formule, jaką mieliśmy, maski powrócą, jeśli będziemy mieli drugą falę epidemii. To rzecz, którą można łatwo wprowadzić” – powiedział minister i dodał, że częściowo nakaz ten nadal przecież obowiązuje. „W sklepach, urzędach i we wszelkich pomieszczeniach, gdzie styka się ze sobą wiele osób, istnieje obowiązek zakrywania nosa i ust. Ten obowiązek jest także wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać bezpiecznego dystansu z innymi ludźmi” – przypomniał Łukasz Szumowski.

Źródło: pap.pl

Zobacz także:

Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]

plac zabaw, zasady na placach zabaw, place zabaw a koronawirus
Adobe Stock
Aktualności
Na plac zabaw bez babci i wspólnych zabawek! [NOWE WYTYCZNE GIS]
Dzieci na placach zabaw muszą dostosować się do ścisłych reguł, często dezynfekować ręce i nie dzielić się zabawkami. Nowe zasady obowiązujące na placach zabaw na otwartym powietrzu przedstawił Główny Inspektorat Sanitarny.

GIS opublikował nowe zasady korzystania z placów zabaw zlokalizowanych na otwartym powietrzu. Trzymanie się tych wytycznych ma zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i opiekunów oraz zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem. Zasady korzystania z placów zabaw w czasie pandemii koronawirusa Od początku czerwca w Polsce otwierane są kolejne place zabaw, ale ani dzieci, ani rodzice nie mogą czuć się na nich tak swobodnie, jak kiedyś. Wciąż istnieje duże ryzyko zarażenia się wirusem SARS-CoV-2, codziennie w kraju pojawiają się nowe przypadki zakażeń , a place zabaw to jedne z tych miejsc, w których niezwykle łatwo o kontakt z innymi osobami. Czy dzieci na placach zabaw są bezpieczne? Tak, o ile wszyscy, którzy z nich korzystają, przestrzegają zasad higieny i zachowują się odpowiedzialnie. GIS opracował wytyczne dla opiekunów przebywających z dziećmi na placach zabaw na otwartym powietrzu. Warto o nich pamiętać przed wyjściem na dwór. Uwaga, pod żadnym pozorem nie idź na plac zabaw, jeśli dziecko ma jakiekolwiek objawy infekcji. Zakaz przebywania na placu zabaw dotyczy także opiekunów z objawami choroby zakaźnej . Czy na placu zabaw trzeba zachowywać dystans społeczny? Tak, zachowanie odstępu co najmniej 2 metrów od innych ludzi to obowiązek opiekunów, którzy znajdują się na placu zabaw z dzieckiem. Ważne! Jeśli warunki panujące na placu zabaw nie pozwalają na trzymanie odstępów (np. jest dość tłoczno), trzeba zrezygnować z zabawy i wrócić na plac zabaw w innym terminie. Czy babcia i dziadek mogą iść z dzieckiem na plac zabaw? GIS zaleca, aby osoby powyżej 60. roku życia nie zajmowały się dziećmi na placach zabaw. To samo dotyczy opiekunów, którzy cierpią na choroby przewlekłe czy inne schorzenia zwiększające ryzyko powikłań po ewentualnym zarażeniu się koronawirusem. Co trzeba zabrać na plac zabaw? Na plac zabaw koniecznie weź chusteczki...

rodzice mają dość zdalnej edukacji
Adobe Stock
Aktualności
Nauka zdalna od września? Rodzice mówią dość i zapowiadają strajk
Konieczność kontynuowania od września nauki zdalnej w szkołach budzi sprzeciw rodziców mimo zapowiedzi rządzących, że będzie ona lepiej zorganizowana. O to, co będzie się działo we wrześniu, boją się rodzice, uczniowie i nauczyciele.

Naukę zdalną w części szkół trudno było nazwać nauką. Nauczyciele, zamiast prowadzić lekcje, zadawali tylko dzieciom prace domowe. Nikt uczniom niczego nie tłumaczył, bo lekcje po prostu się nie odbywały. Prowadzenie prawdziwych zajęć było rzadkością, choć niektóre szkoły podejmowały się tego zadania. Jednak większość rodziców naukę zdalną swoich dzieci ocenia bardzo krytycznie. Nauka zdalna czy realna? Nie wiadomo, czy od września dzieci pójdą do szkoły – to będzie zależało od sytuacji epidemicznej w kraju. MEN nie potrafi w tej chwili udzielić odpowiedzi, jak będzie wyglądała nauka w kolejnym roku szkolnym, ale zapowiada, że w przypadku konieczności kontynuowania nauki zdalnej, proces jej przeprowadzania zostanie uporządkowany. Zapowiedzi, że we wrześniu nastąpi koniec z fikcją zdalnej nauki , nie spotyka się jednak z przychylnymi opiniami rodziców. Co ma się zmienić od września Nauczyciele i dzieci mają mieć do dyspozycji platformę do przeprowadzania zdalnych lekcji. Niedawno został ogłoszony przetarg na jej zbudowanie. Kolejnym etapem ma być narzędzie do wideokonferencji . Minister Piontkowski zapewnia, że oba narzędzia będą gotowe jeszcze przed nowym rokiem szkolnym. Zapowiedzi te jednak nie uspokajają rodziców. Matki i ojcowie przeciw zdalnej nauce ich dzieci Na FB powstały grupy "Strajk rodziców" oraz "Strajk Rodziców i Nauczycieli", które w sumie liczą prawie 10 tysięcy członków. Rodzice grożą, że wyjdą we wrześniu na ulice w całej Polsce, jeśli rządzący nie otworzą szkół, przedszkoli i żłobków bez obostrzeń sanitarnych. „Jeśli można być na dużym weselu, w sklepie to można też wrócić do szkoły’’ – piszą. Nie wszyscy rodzice są jednak tak nastawieni. Część rozumie, że w przypadku rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym kraju na większą skalę, powrót dzieci do...

70 proc. dzieci z zaburzeniami po kwarantannie
Adobe Stock
Aktualności
70 proc. dzieci z zaburzeniami psychicznymi i rozwojowymi z powodu koronawirusa [ALARMUJĄCE DANE]
Dzieci płacą ogromną cenę za kwarantannę. Strach, płacz, lęk przed ciemnością i ucieczka w internet – tak wygląda codzienność naszych dzieci. Naukowcy szacują, że aż 70 proc. z nich ma zaburzenia w rozwoju z powodu przebywania w izolacji. To wina dorosłych, którzy stwarzają u dzieci obraz świata ogarniętego covidem – mówi psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska.

Wiele się mówi i pisze o tym, jak fatalne skutki dla gospodarki całego świata przyniosła pandemia koronawirusa , jednak mało było do tej pory konkretnych informacji o jej wpływie na psychikę dziecka. Ostatnie badania włoskich naukowców pokazują skalę zaburzeń u dzieci z powodu izolacji społecznej i są to dane bardzo niepokojące. Ale są też sposoby, aby pomóc dzieciom, o czym mówi w rozmowie z mamotoja.pl psycholog dr Aleksandra Piotrowska. 70 proc. dzieci cofnęło się w rozwoju Aż 65 proc. włoskich dzieci w wieku do 6 lat miało zaburzenia zachowania z powodu długiego, przymusowego zamknięcia w domach z powodu pandemii – wynika z badań przeprowadzonych przez lekarzy i naukowców ze szpitala pediatrycznego oraz uniwersytetu w Genui na podstawie obserwacji 7 tys. rodzin. W przypadku dzieci powyżej 6 lat odsetek wzrósł do 71 procent. Naukowcy stwierdzili przede wszystkim cofnięcie w rozwoju dzieci. „Przymusowa kwarantanna naprawdę pozostawiła ślad w naszych dzieciach w postaci różnych form regresu rozwojowego" – powiedział dyrektor generalny szpitala Istituto Gaslini, Paolo Petralia. Mamo, boję się Jako objawy zaburzeń u dzieci lekarz wymienił strach przed ciemnością , płacz nie do opanowania, kłopoty z zasypianiem , lęk. „Słowa-klucze, które najczęściej stwierdziliśmy w wypowiedziach i w rysunkach dzieci do 6 lat, to boję się i źle" – podkreślił Paolo Petralia. Dzieci z zaburzeniami rytmu dnia Eksperci stwierdzili, że u dzieci powyżej 6 roku życia doszło do znaczących zmian w rytmie życia i fazach snu oraz czuwania. Dzieci po kwarantannie mają także takie zachowania jak obsesja na punkcie czystości, zaburzenia oddychania, brak gotowości pomocy w domu oraz spędzanie większości czasu w internecie. „Teraz musimy wykorzystać te dane, by odbudować życie najmłodszych" –...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz