GRY

Badanie w kierunku różyczki

Badanie w kierunku różyczki najlepiej zrobić zanim podejmiemy decyzję o zajściu w ciążę. Kobiety w ciąży powinny je wykonać do 10. tygodnia ciąży. Jak się do tego badania przygotować?
Różyczka, badanie w ciąży
fot. Fotolia

Kiedy należy wykonać badanie?

Kobiety planujące ciążę powinny badanie w kierunku różyczki zrobić przed poczęciem dziecka. U kobiet w ciąży badanie wykrywające przeciwciała przeciwko różyczce powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży. 
Redakcja poleca: Zobacz relację z warsztatów z Dorotą Zawadzką – się działo! [AKCJA WIDZĘ, SŁYSZĘ, CZUJĘ, WIEM]
Chcesz lepiej rozumieć swoje dziecko? Rozwijać jego inteligencję emocjonalną i uczyć je radzić sobie ze złością, smutkiem czy innymi trudnymi emocjami? Koniecznie odwiedź nasze warsztaty! Dorota Zawadzka to wspaniały przewodnik po świecie emocji małego dziecka. A jak wyglądają te spotkania? Zobacz relację.

W jakim celu wykonuje się badanie w kierunku różyczki?

To badanie ma na celu sprawdzenie, czy kobieta w ciąży ma we krwi przeciwciała przeciwko różyczce. Jeśli w dzieciństwie chorowała na tę chorobę lub była szczepiona, ma przeciwciała IgG. Jeśli nie ma przeciwciał, istnieje ryzyko zachorowania na tę chorobę, która jest bardzo niebezpieczna dla płodu. Wirus wywołujący różyczkę może wywołać zakażenie wewnątrzmaciczne, przyczynić się wad wrodzonych dziecka, a nawet przyczynić się do poronienia. 

Zobacz także: Dozwolone i niedozwolone w ciąży

Jak się przygotować do badania?

To badanie krwi (pobranie ze zgięcia łokciowego). Nie trzeba być na czczo.

Jak interpretować wyniki?

Obecność przeciwciał IgG świadczy o tym, że przyszła mama jest odporna na różyczkę. Natomiast jeśli ich nie ma, istnieje ryzyko zarażenia.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na różyczkę, trzeba unikać chorych – wirus przenosi się drogą kropelkową. Niestety, różyczka staje się zakaźna 12. dnia od kontaktu z chorym, jeszcze przed pojawieniem się objawów, dlatego tak trudno się przed nią ustrzec.
Kobiety planujące ciążę mogą się zaszczepić na różyczkę przynajmniej trzy miesiące przed planowanym poczęciem (absolutnie nie wolno tego robić w czasie ciąży!).

Więcej na temat różyczki: Różyczka i toksoplazmowa – wrogowie twojej ciąży
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu