zmiany w 500+
fot. Adobe Stock

Będą zmiany w 500+. Wkrótce zapadną decyzje

W związku z inflacją program 500+ to realnie 410+, jeśli wziąć pod uwagę wzrost cen żywności od czasu jego wprowadzenia. Planowane zmiany niestety nie będą dotyczyły podniesienia wysokości świadczenia. Zatem nad czym ma debatować Sejm?
Ewa Janczak-Cwil
zmiany w 500+
fot. Adobe Stock
Chodzi o sposób składania wniosków. Minister rodziny, Marlena Maląg, poinformowała, że proces składania wniosków o 300 plus w 2021 roku (o wyprawkę szkolną), który prowadzony był wyłącznie drogą elektroniczną, przebiegł bardzo sprawnie. Osobom wykluczonym z powodu braku dostępu do internetu pomagali pracownicy ZUS lub Poczty Polskiej. Stąd pomysł, aby i wnioski o 500+ przyjmować wyłącznie elektronicznie. I właśnie o tym w najbliższą środę będą dyskutować posłowie.

To oszczędność, która wróci do rodzin

Wprowadzenie wyłącznie elektronicznej drogi wnioskowania o 500+ ma dać spore oszczędności w budżecie, które, jak zapewnia Marlena Maląg, zostaną przeznaczone na kolejne ułatwienia dla rodzin w ramach programu Polski Ład. Chodzi o tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, potocznie zwany „12 tysięcy na dziecko”. Także i ten projekt o Kapitale ma być rozpatrywany w najbliższą środę.

Zatwierdzenie obu projektów – elektronicznego składania wniosków o 500+ oraz Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego – odbywać się będzie w drodze głosowania w dniu 15 września. Tego dnia dowiemy się, czy oba projekty uzyskają większość w parlamencie i tym samym wejdą w życie. Jeśli tak się stanie, kolejny wniosek o 500+ będzie można składać tylko poprzez internet, lub z pomocą pracownika w placówce ZUS. Jeśli ponownie nawiązana zostanie też współpraca z Pocztą Polską, także i w jej placówkach pracownicy pomogą rodzicom złożyć wniosek przez internet.

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy