bezpieczne kraje na wakacje, wakacje a koronawirus
fot. Adobe Stock

Gdzie jechać na wakacje 2020: 6 krajów, w których możesz czuć się bezpiecznie

Są kraje, które są bezpieczne jako cel podróży na wakacje 2020. Nie musisz więc całkiem rezygnować z wyjazdu, nawet w dobie koronawirusa. Wakacje za granicą mogą być bezpieczne, o ile wiesz, dokąd pojechać.
Magdalena Drab
bezpieczne kraje na wakacje, wakacje a koronawirus
fot. Adobe Stock
Mimo trwającej pandemii koronawirusa wiele krajów europejskich otwiera swoje granice, a hotele zaczynają ponownie przyjmować turystów. W tym roku trzeba jednak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu inaczej niż zwykle: przede wszystkim sprawdzić bezpieczne kierunki i restrykcje, jakie obowiązują w różnych regionach. Wybrałyśmy kilka miejsc, w których możesz czuć się pewnie, także z rodziną i z małymi dziećmi. To państwa, które najlepiej poradziły sobie z pandemią i w których potwierdzono znacznie mniej przypadków choroby Covid-19.

Bezpieczne kraje na wakacje 2020

Jeśli w tym sezonie wybierasz się na zagraniczne wakacje, koniecznie sprawdź listę krajów, w których wciąż jest duże ryzyko zakażenia się koronawirusem i do których podróż zdecydowanie odradza polskie MSZ. Z powodu koronawirusa podróżowanie nadal nie jest bezpieczne. Ale jest też dobra wiadomość – niektóre państwa w Europie opanowały pandemię! Z myślą o turystach wdrożyły bardzo surowe obostrzenia dotyczące higieny w miejscach zakwaterowania, restauracjach i sklepach, obcokrajowcom zapewnia się maski i ułatwia zachowanie dystansu społecznego. Tam warto jechać na wakacje!

Gruzja

To kraj, który bardzo szybko zareagował na rozprzestrzenianie się koronawirusa, dzięki czemu udało się utrzymać liczbę zakażeń na dość niskim poziomie. W Gruzji jest 260 razy mniej przypadków Covid-19 niż w najbardziej dotkniętych pandemią krajach europejskich. Stolica Gruzji, Tbilisi, została wytypowana przez organizację European Best Destination na lidera spośród najbezpieczniejszych miejsc na spędzenie wakacji w 2020 roku. To wyjątkowe i modne turystycznie miejsce, które łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Wprost idealne dla miłośników kultury, gastronomii i architektury.
Warto wiedzieć, że Tbilisi to miasto 5 razy bezpieczniejsze niż Paryż czy Londyn. Do tego Gruzja ma więcej łóżek szpitalnych na tysiąc mieszkańców niż Szwecja i Dania. Dodatkowy atut: pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu lub prywatnej willi w Tbilisi kosztuje do 4 razy mniej niż w tym samym hotelu tej samej klasy w innej stolicy europejskiej.

1 lipca Gruzja otwiera granice dla zagranicznych turystów.

Grecja

Grecja jest jednym z krajów europejskich najmniej dotkniętych przez koronawirusa (do 50 razy mniej osób zarażonych niż w pozostałych państwach). Od początku kryzysu zdrowotnego grecki system opieki medycznej ani razu nie był przeciążony, w kraju jest więcej łóżek szpitalnych na mieszkańca niż w wielu innych miejscach w Europie. Na wakacje 2020 polecamy zwłaszcza rajską wyspę Korfu, gdzie można spędzić urlop w słońcu i w pobliżu natury.

Od 15 czerwca Polacy mogą swobodnie podróżować do Grecji.

Chorwacja

W Chorwacji odnotowano o ok. 20 razy mniej przypadków zakażenia koronawirusem niż w innych krajach europejskich. To bardzo popularny kierunek, uwielbiany przez celebrytów, ale także rodziny z dziećmi. Odnajdą się tam miłośnicy gastronomii, kultury, przyrody i sportów wodnych. Na miejsce docelowe warto wybrać np. Cavtat, gdzie znajduje się mnóstwo prywatnych willi, apartamentów turystycznych i małych rodzinnych hoteli, tak bardzo cenionych w dobie koronawirusa. Szpital w Dubrowniku znajduje się 20 minut jazdy od Cavtat, a lotnisko – tylko 10 minut.

Od końca maja Polacy mogą przekraczać granice Chorwacji.

Madera

Cała Portugalia wyjątkowo dobrze uporała się z pandemią, ale Madera zrobiła to jeszcze lepiej – na wyspach archipelagu nie zanotowano żadnego przypadku śmierci z powodu koronawirusa. To naprawdę idealne miejsce na urlop: jedno z najczęściej nagradzanych przez turystów, słoneczne, z bajecznymi trasami do pieszych wędrówek i obserwowania ptaków. Na Maderze znajdują się też najbezpieczniejsze plaże w Europie.

Polacy nie muszą przechodzić obowiązkowej kwarantanny po wjeździe do Portugalii, ale na razie zamknięta pozostaje lądowa granica z Hiszpanią.

Austria

Austrii udało się opanować pandemię i utrzymać liczbę zakażonych koronawirusem na poziomie ok. 10 razy niższym niż gdziekolwiek indziej w Europie. Na wycieczkę warto wybrać się np. do Wiednia, miasta chętnie odwiedzanego przez rodziny z dziećmi, którym zależy na spokojnym i bezpiecznym wypoczynku. Niski poziom przestępczości, liczne parki i komunikacja przyjazna środowisku to jedne z wielu zalet Wiednia.

Od 16 czerwca Austria przyjmuje zagranicznych turystów, w tym Polaków.

Litwa

Litwa to kraj, który zdecydowanie warto odwiedzić podczas wakacji 2020. Pandemia koronawirusa nie spowodowała tam przepełnienia szpitali, a liczba chorych była 20-krotnie mniejsza niż w pozostałych częściach Europy. Planując wycieczkę, warto wziąć pod uwagę Wilno – to miejsce stworzone dla rodzin, bezpieczne, piękne, o łagodnym klimacie, z licznymi atrakcjami dla dzieci.

12 czerwca Litwa otworzyła granice z Polską.
Redakcja poleca: Ukąszenia na egzotycznych wakacjach – co robić radzi pediatra [WIDEO]
W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej znaleźć się pod fachową opieką – radzi pediatra Łukasz Durajski. I w żadnym wypadku nie smarować miejsca ukąszenia maściami lub kremami.

Polska otwiera granice

Od 13 czerwca obywatele Unii Europejskiej mogą bez przeszkód wjeżdżać do Polski, a Polacy wracający do kraju nie muszą już odbywać obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Kontrole na granicach będą odbywały się wyrywkowo.

„Ograniczamy decyzję na razie do państw UE. Potrzebne są nam jak najszybciej kontakty z tymi krajami – żeby powróciły do poprzedniego stanu” − powiedział premier Morawiecki.
Uwaga! Granice zewnętrzne Unii Europejskiej pozostają zamknięte.
Źródło: gov.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy