GRY
 
 

Mamo, niedobrze mi! Jak zapobiec chorobie lokomocyjnej

Podróżowanie z reklamówką przy ustach to żadna przyjemność. Co robić, by uniknąć choroby lokomocyjnej?

Choroba lokomocyjna to nie tylko wymioty
fot. Fotolia
Choroba lokomocyjna nie jest groźna, ale może bardzo utrudnić życie. Lek. med. Agnieszka Ryszkowska, pediatra z Dolnośląskiego Centrum Pediatryczngo  im. J. Korczaka we Wrocławiu wyjaśnia skąd się bierze i jak zapobiec jej skutkom.

Przyczyny choroby lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna to reakcja organizmu na nietypową sytuację.
Gdy biegamy albo robimy fikołka, nasz mózg otrzymuje spójne informacje, więc bez trudu radzi sobie z ich obróbką: "Acha, ciało porusza się, więc nic dziwnego, że chodnik przesuwa się pod stopami, a sufit na mgnienie oka zamienia się miejscem z podłogą."

W samochodzie, samolocie czy na statku sytuacja się komplikuje. Choć ciało jest nieruchome, błędnik rejestruje kołysanie, wstrząsy, przyśpieszenia itd. W dodatku oczy ślą do "centrali" sprzeczne meldunki: "Widać migające drzewa, a więc chyba się ruszam. Chociaż może jednak nie, bo zagłówek, który mam przed nosem ciągle jest tam gdzie był"

Efekt? Wiadomo: poczucie dyskomfortu, mdłości, zawroty głowy, a w końcu wymioty.
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

Komu grozi choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna najczęściej dotyka mało wprawnych podróżników, a więc dzieci. Problem najczęściej zaczyna się w drugim roku życia i po kilku czy kilkunastu latach przeważnie mija.

Co ciekawe, choroba lokomocyjna nie dotyczy niemowląt, prawdopodobnie dlatego, że maluszki nie zwracają uwagi, na to, co się dzieje za oknem.

 

Jak zapobiec chorobie lokomocyjnej

Nie ma niestety cudownego lekarstwa, które pomaga każdemu i w każdych okolicznościach. Można jednak zrobić bardzo wiele.
 
Nakarm malucha. Skurcze pustego żołądka mogą powodować wymioty, dlatego dziecko powinno przed podróżą zjeść coś lekkiego. Mogą to być kanapki albo owoce, zwłaszcza banany, które dobrze wpływają na przewód pokarmowy. Potrawy ciężkostrawne i mocno przyprawione odpadają – i bez podróży mogą spowodować kłopoty.

Ubierz go wygodnie. Wpijająca się w brzuch gumka albo za ciepły sweterek oczywiście nie doprowadzą wymiotów, ale sprawiają, że dziecku będzie niewygodnie i na wszelkie bodźce będzie reagowało gwałtowniej.
 
Zrezygnuj z perfum. Silne zapachy nasilają mdłości, dlatego przed podróżą lepiej je sobie darować. Jeśli podróżujecie samochodem, nie zawieszaj w nim intensywnie pachnących "choinek" i innych tego typu rzeczy. To, że przy dziecku nie wolno palić, jest oczywiste, pamiętaj jednak, że przed podróżą trzeba dokładnie wywietrzyć samochód.
 
Przygotuj przekąski. W podróż najlepiej zabrać co się nie psuje (np. kanapki z żółtym serem, wafle ryżowe itd) i nie pachnie zbyt intensywnie. Aromat ulubionego zestawu niegdysiejszych podróżników (kiełbasa + jajka na twardo) może przyprawić o mdłości także tych, którzy dobrze znoszą jazdę.

Przeczytaj, jakie  smakołyki na drogę  spprawdzają się najlepiej.
 
Pamiętaj o napojach. Z gazowanych lepiej zrezygnować, bo rozpierają żołądek. Z kolei zbyt słodkie mogą doprowadzić do mdłości. Bardzo dobre są herbatki ziołowe, zwłaszcza  z mięty, melisy albo bazylii.
 
Zabierz torebki foliowe. Lepiej mieć je pod ręką niż – gdy zajdzie taka potrzeba - miotać się w poszukiwaniu czegoś, co może je zastąpić.
 
Posadź dziecko przodem do kierunku jazdy. Dzięki temu mózg maluszka nie będzie miał dodatkowego problemu z interpretacją bodźców, które do niego docierają.
 
Zajmij czymś dziecko. Możecie śpiewać piosenki wypatrywać czerwonych samochodów, zgadywać, co wiozą ciężarówki itd. Książeczki, puzzle itd. to nienajlepszy pomysł: opuszczanie głowy i skupianie wzroku na nieruchomych obrazkach nasila mdłości. 
 
Podaj leki. W aptekach jest wiele środków przeciwko chorobie lokomocyjnej, np. Aviomarin( powyżej 5. roku życia), Avioplant Junior (powyżej 6. roku życia), syrop Lokomotiv (powyżej 3. roku życia).
 
Przyklej plaster. Plaster akupresurowy (np. Transway) uciska odpowiednie punkty na nadgarstku. Nakleja się go kwadrans przed wyruszeniem w drogę.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!