Szczepienia w ciąży
fot. AdobeStock

Czy ciężarna może się zaszczepić? Rozwiewamy wątpliwości

Najlepiej, by wszystkie niezbędne szczepienia wykonać jeszcze na etapie planowania ciąży. Jednak czasem decyzję trzeba podjąć właśnie w ciągu tych szczególnych 9 miesięcy.
Dominika Bielas
Szczepienia w ciąży
fot. AdobeStock
Szczepienia to nic innego jak podanie minimalnej ilości specjalnie spreparowanych drobnoustrojów, co umożliwi organizmowi wytwarzanie przeciwciał do walki z daną chorobą w przyszłości. Choć szczepienia chronią skutecznie przed wieloma chorobami, to jednak jest to temat budzący olbrzymie emocje, szczególnie u przyszłych mam. Tymczasem ciąża nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepień.

Czy szczepienia są bezpieczne?

Zgodnie z zaleceniami Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) przy Centers for Disease Control and Prevention oraz American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG), należy szczepić kobiety ciężarne, jeśli dostępna jest bezpieczna szczepionka, a istnieje ryzyko ekspozycji kobiety na chorobę zagrażającą jej samej i/lub dziecku. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie jest dostępna inna skuteczna metoda profilaktyki lub leczenia danej choroby.
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.

Czy ciężarna może przyjąć każdą szczepionkę?

Warto wiedzieć, że inaktywowane szczepionki przeciwwirusowe (tzw. zabite, zawierające martwe wirusy) lub przeciwbakteryjne oraz toksoidy są bezpieczne dla mamy i maluszka. Oznacza to, że nie wywołują niekorzystnych następstw u płodu lub powikłań w przebiegu ciąży. Natomiast w okresie 9 miesięcy nie podaje się szczepionek zawierających żywe drobnoustroje. Które szczepionki zatem nie tylko bezpieczne, ale i zalecane dla ochrony zdrowia kobiety i jej potomstwa? O to lista, ale pamiętaj podanie każdej z nich trzeba omówić z ginekologiem:
  • Szczepienie przeciwko grypie

Każda przyszła mama powinna mieć świadomość, że grypa u kobiet w ciąży może przebiegać ciężko. W skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu lub zakażenia noworodka, czy zmniejszenia masy urodzeniowej dziecka. Lekarze zalecają, by kobiety, które są w ciąży jesienią i zimą skorzystały ze szczepienia. Tyczy się to szczególnie ciężarnych, które mają kontakty z wieloma osobami, a także pań, które mają osłabioną odporność np. z powodu astmy lub cukrzycy. Zazwyczaj lekarze zalecają szczepienie przeciwko grypie od drugiego trymestru ciąży.
  • Szczepienie przeciwko WZW B

Jeśli przyszła mama nie ma tego szczepienia, warto jednak je zrobić. Wirus WZW B przenosi się drogą krwionośną, można się nim zarazić, np. podczas nacięcia krocza czy cesarskiego cięcia. Szczepienie jest w pełni bezpieczne dla maluszka, gdyż zawiera jedynie oczyszczony antygen powierzchniowy (HBsAg) wirusa zapalenia wątroby typu B. Szczepionka wymaga podania trzech dawek w ciągu 6 miesięcy.
  • Szczepienie przeciw krztuścowi

Lekarz może zalecić to szczepienie, gdy jest duże ryzyko zachorowania, np. sytuacja epidemiologiczna jest niekorzystna, a przyszła mama nie była ostatnio szczepiona. Szczepienia ciężarnych realizowane są szczepionką dTp, która chroni przeciw krztuścowi oraz błonicy i tężcowi. Zalecane kobietom między 27. a 34. tygodniem ciąży.
W wyjątkowej sytuacji
W szczególnie uzasadnionych sytuacjach narażenia na zakażenie, np. związanych z planowanymi podróżami kobieta w okresie ciąży może być zaszczepiona innymi szczepionkami inaktywowanymi, np. WZW, polio, meningokokom, japońskiemu zapaleniu mózgu. Przyszłej mamie można również podać szczepienie przeciwko wściekliźnie, jeśli ta zostanie pogryziona przez psa i będzie trudno sprawdzić, czy winowajca był szczepiony.

Szczepienia zalecane dla kobiet planujących ciążę

Infekcje bakteryjne i wirusowe, które występują u kobiety w ciąży, mogą być groźne zarówno dla niej, jak i płodu czy noworodka. Ponieważ nie wszystkie szczepienia można wykonać w trakcie ciąży, upewnij się, że otrzymałaś szczepionki przeciwko: Poniższe szczepienia, choć są bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka, jeśli jest taka możliwość, warto wykonać przed planowaną ciążą:
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B);
  • krztuścowi (przypominająca dawka szczepionki typu dTp);
  • grypie.
[content:0_26605,0_26592,8_1758,1_4626:GALGallery]
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy