Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
feta w ciąży
Syda Productions/Adobe Stock
Dieta w ciąży

Ser feta w ciąży – czy to dobry pomysł?

Jeśli zastanawiasz się, czy ser typu feta jest dozwolony w ciąży, dobrze trafiłaś. Wyjaśniamy, na co zwracać uwagę, sięgając po ser tego typu, bo odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista i jednoznaczna. Choć jedzenie fety w ciąży może przynieść korzyści, w pewnych sytuacjach niesie ze sobą zagrożenie.

Feta należy do miękkich serów białych. Oryginalna feta pochodzi z Grecji, gdzie wytwarza się ją z owczego mleka lub z mieszanki mleka owczego i koziego. Dawniej ser feta produkowano tylko z mleka niepasteryzowanego. A takie mleko oraz wytwarzane z niego sery nie mogą się pojawiać w diecie w ciąży. Jedzenie tego typu produktów grozi zakażeniem listeriozą – chorobą groźną dla ciężarnych. Teraz feta jest produkowana także inaczej, co sprawia, że może być dozwolona w ciąży.

Spis treści:

Lampka wina w ciąży wskazana na trawienie? Opinia położnej [WIDEO]

Czy w ciąży można jeść ser feta?

Odpowiedz na to pytanie brzmi: tak i nie. Wytwarzana w Polsce feta jest w znakomitej większości produkowana z mleka pasteryzowanego i nie stwarza zagrożenia dla ciężarnej i dla przebiegu ciąży. Proces pasteryzacji eliminuje chorobotwórcze drobnoustroje, dlatego ser feta z pasteryzowanego mleka można w ciąży jeść bez obaw. Obecnie nawet w samej Grecji większość sera feta wytwarzana jest z pasteryzowanego mleka. Potwierdzają to eksperci:

„Kobiety w ciąży nie powinny spożywać mleka i jego przetworów z mleka niepasteryzowanego i niewiadomego pochodzenia! Obecnie, przynajmniej w Polsce, ser typu feta wytwarzany jest najczęściej z mleka krowiego, ale pasteryzowanego” – tłumaczy na portalu znanylekarz.pl Estera Kłosowicz, ginekolog z Jaworzna.

Kupując fetę lub wybierając w knajpce danie z takim serem, ciężarna powinna upewnić się, że ser wyprodukowano z pasteryzowanego mleka. Jeśli tak nie jest, lepiej zrezygnować z tego przysmaku i zrezygnować z jego jedzenia aż do porodu.

Zjadłam ser feta w ciąży, co teraz?

Niektóre kobiety martwią się: „zjadłam fetę w ciąży, boję się, że zaszkodziłam dziecku, co robić?” W takiej sytuacji nie ma co panikować. Najlepiej upewnić się, czy mleko użyte do produkcji sera było pasteryzowane. W znakomitej większości przypadków tak właśnie jest. 

Nie warto się denerwować, nawet jeśli mleko nie było pasteryzowane. Ryzyko zakażenia listerią w takim przypadku jest niewielkie. Dla własnego spokoju można zgłosić się do lekarza i poprosić o skierowanie na badania w kierunku listeriozy. Wykonuje się je z krwi lub z wydzieliny pochwy, płynu mózgowo-rdzeniowego lub stolca.

Jedzenie fety w ciąży – korzyści i wady

Ser feta zawiera witaminę B12 i niewielką ilość żelaza. Stanowi cenny składnik diety zapobiegający anemii, o którą łatwo w ciąży. Feta zawiera również probiotyki. Pomagają one w utrzymaniu prawidłowej pracy jelit i zapobiegają wielu problemom z trawieniem. To nie wszystkie korzyści z jedzenia fety w ciąży.

Ze względu na dużą zawartość wapnia ser feta połączony z produktami bogatymi w witaminę D wspomaga mocne kości u przyszłej mamy i ich tworzenie się u dziecka. Obecne w fecie białko alfa-laktalbumina po związaniu się z jonami wapnia i cynku działa przeciwbakteryjnie i przeciwnowotworowo. Bogata w witaminę B2 feta działa też przeciwmigrenowo i dba o wzrok. Ma też niski indeks glikemiczny, co jest szczególnie ważne w przypadku cukrzycy, także ciążowej.

Kolejna korzystna właściwość: sera feta dostarcza organizmowi użytecznych probiotyków. Pomagają one utrzymać prawidłową pracę jelit i zapobiegają wielu problemom z trawieniem.

A jakie są wady wynikające z jedzenia fety w ciąży? Ser ten zawiera sporo soli i tłuszcze nasycone. Sól sprzyja obrzękom i może podnosić ciśnienie krwi. Już 100 g fety zaspokaja aż 50 proc. zapotrzebowania dorosłej osoby na sód, dlatego w ciąży należy zachować umiar w jej jedzeniu.

Zobacz także:

chipsy w ciąży
Spectral-Design/Adobe Stock
Dieta w ciąży
Chipsy w ciąży – czy można je jeść bez ryzyka dla dziecka?
Jedzenie chipsów w ciąży to jest zły pomysł. Tego typu przekąski nie są najlepszym wyborem dla ciężarnej. Choć wiele przyszłych mam ma w ciąży ochotę na chipsy, naukowcy wręcz przestrzegają przed ich jadaniem.

Jedzenie chipsów w ciąży to zły pomysł. Chipsy są bezwartościowe odżywczo. Co więcej – mogą wręcz zaszkodzić przyszłej mamie i dziecku. Ryzyko rośnie zwłaszcza, gdy ciężarna jada je zbyt często lub w dużych ilościach. Odczuwana przez niektóre przyszłe mamy ochota na chipsy w ciąży może wynikać ze zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego. A chipsy dostarczają mnóstwa kalorii. Niestety poza kuszącym smakiem i kaloriami trudno znaleźć w nich cokolwiek, co wspierałoby rozwój dziecka i zdrowie przyszłej mamy. Chipsy w ciąży – dlaczego lepiej ich nie jeść? Powodów, aby zrezygnować z jedzenia chipsów w ciąży, jest kilka. Oto one: chipsy zawierają akrylamid, który zwiększa ryzyko nowotworów i może uszkadzać układ nerwowy płodu; sól zawarta w chipsach zatrzymuje w organizmie ciężarnej wodę i sprzyja nadciśnieniu , które szkodzi ciąży; w chipsach znajduje się tłuszcz utwardzony, który jest niezdrowy dla układu krążenia i sprzyja nadmiernemu tyciu. Dieta w ciąży powinna opierać się na zdrowych przekąskach, nie na chipsach. Nadmiar chipsów może sprawić, że płód będzie źle odżywiony . Może to skutkować mniejszym obwodem głowy dziecka, niską wagą urodzeniową i uszkodzeniem układu nerwowego malucha.  Ochota na chipsy w ciąży – co robić? Jeśli masz nieodpartą ochotę na chipsy w ciąży, zjedz dosłownie kilka sztuk, jeżeli nie jesteś w stanie całkiem z nich zrezygnować. Schrup je ze smakiem, ale nie sięgaj po więcej, aby nie zagłuszać nimi apetytu, który powinnaś zaspokoić zdrową żywnością. Bardzo ważne jest też, aby sięgając po chipsy w ciąży, znać ich skład – im krótszy, tym lepiej. Choć żadne chipsy nie są zdrowe, można znaleźć takie, które będą lepsze od innych. Jeśli w składzie są sztuczne...

kalarepa w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Kalarepa w ciąży: czy można ją jeść?
Kalarepa jest bardzo zdrowa, jednak wiele przyszłych mam ma wątpliwości, czy to warzywo nadaje się do jedzenia przez kobiety w ciąży. Ciężarnym zaleca się różnorodną i dobrze zbilansowaną dietę, więc wydawałoby się, że bogata w witaminy, mikroelementy i składniki odżywcze kalarepa powinna być częstym gościem na każdym stole. Tak się jednak nie dzieje. Czy wiesz dlaczego?

Warzywa, szczególnie te sezonowe, są bogatym źródłem witamin i mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdrowa dieta jest szczególnie ważna w okresie ciąży, ponieważ zdrowie kobiety ma bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka. Jednym z takich polecanych ciężarnym warzyw jest chrupiąca kalarepa. Sprawdź, jak jeść kalarepę, będąc w ciąży, i czy można spożywać ją na surowo. Spis treści: Czy kalarepa w ciąży jest zdrowa i bezpieczna? Właściwości odżywcze kalarepy Czy kalarepa jest lekkostrawna? Jak jeść kalarepę? Czy kalarepa w ciąży jest zdrowa (i bezpieczna)? Tak, jedzenie kalarepy w ciąży jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Natomiast, jeśli przyszła mama przed okresem ciąży miała zalecenie unikana tego warzywa ze względów zdrowotnych, to również w ciąży powinna się powstrzymać z jego jedzeniem – przede wszystkim ze względu na własne zdrowie. Właściwości odżywcze kalarepy  Kalarepa to odmiana kapusty warzywnej, która ma dobroczynny wpływ na cały organizm: dzięki dużej ilości błonnika dobrze działa na układ trawienny i zapobiega zaparciom; zawiera witaminy z grupy B oraz kwas foliowy, które to wspierają rozwój układu nerwowego oraz przyczyniają się do zamknięcia rdzenia kręgowego płodu; duża zawartość witaminy C wspiera układ odpornościowy; obniża ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych płuc, wątroby, żołądka, jelita i odbytu; dzięki zawartości wapnia zapobiega osteoporozie; jest bogatym źródłem witamin i mikroelementów takich jak: witamina A, E, żelazo, potas, fosfor, magnez, mangan, miedź, jod; nie uczula. Niestety, może nasilać wzdęcia. Uwaga! Kalarepę należy dokładnie umyć przed jedzeniem. Brudne warzywa mogą przyczynić się do pojawienia się toksoplazmozy...

zielona herbata w ciąży, czy można pić zieloną herbatę w ciąży, zielona herbata właściwości
Zdrowie w ciąży
Zielona herbata w ciąży – czy można ją pić bez obaw? Opinia ginekologa z IMiD
Zielona herbata ma opinię superzdrowego napoju. Czy kobieta, która w okresie ciąży powinna dużo pić, może bez obaw zaparzyć sobie filiżankę zielonej herbaty?

Chciałabym dowiedzieć się, czy można pić zieloną herbatę w ciąży . Słyszałam na ten temat sprzeczne opinie. Jedni mówią, że to dobry napój dla ciężarnych , bo pomaga troszczyć się o zęby i kości. Inni – że zawiera kofeinę i dlatego trzeba ograniczać jej picie do 2 filiżanek dziennie. Ostatnio czytałam też, że zielona herbata utrudnia wchłanianie kwasu foliowego , który jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży. Jaka jest prawda? Czy muszę ograniczać picie tego napoju? Dodam jeszcze, że jestem wielką fanką zielonej herbaty i piję jej dużo. Beata z Sandomierza Spis treści: Czy w ciąży można pić zieloną herbatę? Herbaty zalecane w ciąży Czy w ciąży można pić zieloną herbatę? Zielona herbata jest uważana za jeden z najzdrowszych napojów. Pochodzi z tej samej rośliny co czarna herbata, ale działa na organizm nieco inaczej, ponieważ odmienny jest sposób jej produkcji. Liście zielonej herbaty są jedynie suszone, podczas gdy liście herbaty czarnej podlegają procesowi fermentacji. Zielona herbata zawiera dużo cennych polifenoli. Wśród korzyści wynikających z jej picia wymienia się między innymi łagodzenie bólów głowy czy obniżanie poziomu złego cholesterolu. Ale pomimo dobroczynnego wpływu na organizm zielona herbata nie jest polecana w ciąży . – Znamy właściwości zielonej herbaty, ale nie wszyscy wiedzą, że zawiera ona również związki, które mogą powodować przedwczesne zamykanie przewodu tętniczego w sercu płodu, który na pewnym etapie powinien pozostać drożny. W ciąży nie należy pić zielonej herbaty i mamy na to badania – potwierdza dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka , ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Herbaty zalecane w ciąży Ciężarne kobiety zazwyczaj przywiązują większą wagę do jakości i ilości spożywanych produktów. Podobnie jest w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz