objawy nadczynności tarczycy
fot. Fotolia

Czy niskie TSH oznacza nadczynność tarczycy?

Masz za niskie TSH? Powodów obniżonego TSH może być kilka, m.in. nadczynność tarczycy lub wczesne stadium Hashimoto. Także nieodpowiednia dieta może wpływać na wynik poniżej normy.
Karolina Stępniewska
objawy nadczynności tarczycy
fot. Fotolia
Wyniki badań tarczycy wiele mówią o stanie naszego zdrowia, ponieważ ten znajdujący się poniżej krtani gruczoł, kontroluje pracę całego organizmu. Jednym z najpopularniejszych badań diagnostycznych w przypadku zaburzeń pracy tarczycy jest oznaczenie stężenia TSH - hormonu tyreotropowego, który reguluje pracę hormonów tarczycy. Wynik tego badania może wskazywać m.in. na niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

Za niskie TSH

Obniżone stężenie TSH w surowicy najczęściej oznacza pierwotną nadczynność tarczycy. Aby ją zdiagnozować, należy wykonać również badanie stężenia fT4 i fT3. Jeśli są granicznie wysokie lub tylko podwyższone – wskazują na nadczynność tarczycy.

Jeśli stężenia T4 i T3 są normalne, a TSH za niskie, może wskazywać to na autonomiczną lub utajoną nadczynność w chorobie Gravesa-Basedowa lub wczesne stadium Hashimoto.
Dolna granica TSH
dla dorosłych 0,35 mU/L
dla kobiet w ciąży 0,01
dla dzieci: 1–24 miesiąca: od 0,87 mU/L
2–12 lat: 0,67 mU/L
12–20 lat: od 0,48 mU/L
Redakcja poleca: Nadczynność tarczycy w ciąży i podczas starań o dziecko [WIDEO]
Nadczynność tarczycy może zmniejszać płodność i utrudniać zajście w ciążę. Jest też dużym problemem podczas trwającej już ciąży, bo niesie ryzyko nawet poronienia.

Objawy nadczynności tarczycy

Jeśli zauważysz u siebie któryś z poniższych objawów, poproś o skierowanie na badanie TSH :

Pozostałe powody niskiego TSH

Zbyt niskie TSH może również być wynikiem:
  • wtórnej niedoczynności tarczycy: w przypadku obniżonych T4 i T3 mamy do czynienia najczęściej z całkowitą niedoczynnością przysadki;
  • głodzenia;
  • stosowania leków.
Aby postawić wiarygodną diagnozę chorób tarczycy, należy wykonać pakiet badań. Twój lekarz będzie wiedział, co robić, nie diagnozuj się na własną rękę.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy