
Czy niskie TSH oznacza nadczynność tarczycy?
Masz za niskie TSH? Powodów obniżonego TSH może być kilka, m.in. nadczynność tarczycy lub wczesne stadium Hashimoto. Także nieodpowiednia dieta może wpływać na wynik poniżej normy.
Wyniki badań tarczycy wiele mówią o stanie naszego zdrowia, ponieważ ten znajdujący się poniżej krtani gruczoł, kontroluje pracę całego organizmu. Jednym z najpopularniejszych badań diagnostycznych w przypadku zaburzeń pracy tarczycy jest oznaczenie stężenia TSH - hormonu tyreotropowego, który reguluje pracę hormonów tarczycy. Wynik tego badania może wskazywać m.in. na niedoczynność lub nadczynność tarczycy.
Jeśli stężenia T4 i T3 są normalne, a TSH za niskie, może wskazywać to na autonomiczną lub utajoną nadczynność w chorobie Gravesa-Basedowa lub wczesne stadium Hashimoto.
Redakcja poleca: Nadczynność tarczycy w ciąży i podczas starań o dziecko [WIDEO]
Zobacz też:
Za niskie TSH
Obniżone stężenie TSH w surowicy najczęściej oznacza pierwotną nadczynność tarczycy. Aby ją zdiagnozować, należy wykonać również badanie stężenia fT4 i fT3. Jeśli są granicznie wysokie lub tylko podwyższone – wskazują na nadczynność tarczycy.Jeśli stężenia T4 i T3 są normalne, a TSH za niskie, może wskazywać to na autonomiczną lub utajoną nadczynność w chorobie Gravesa-Basedowa lub wczesne stadium Hashimoto.
Dolna granica TSH
dla dorosłych 0,35 mU/L
dla kobiet w ciąży 0,01
dla dzieci: 1–24 miesiąca: od 0,87 mU/L
2–12 lat: 0,67 mU/L
12–20 lat: od 0,48 mU/L
dla dorosłych 0,35 mU/L
dla kobiet w ciąży 0,01
dla dzieci: 1–24 miesiąca: od 0,87 mU/L
2–12 lat: 0,67 mU/L
12–20 lat: od 0,48 mU/L
Nadczynność tarczycy może zmniejszać płodność i utrudniać zajście w ciążę. Jest też dużym problemem podczas trwającej już ciąży, bo niesie ryzyko nawet poronienia.
Objawy nadczynności tarczycy
Jeśli zauważysz u siebie któryś z poniższych objawów, poproś o skierowanie na badanie TSH :- nadpobudliwość,
- zwiększona potliwość,
- kołatanie serca,
- utrata masy ciała,
- biegunki,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Pozostałe powody niskiego TSH
Zbyt niskie TSH może również być wynikiem:- wtórnej niedoczynności tarczycy: w przypadku obniżonych T4 i T3 mamy do czynienia najczęściej z całkowitą niedoczynnością przysadki;
- głodzenia;
- stosowania leków.
Zobacz też: