COVID a depresja
fot. Adobe Stock

Pandemia koronawirusa może wywołać depresję i PTSD u ciężarnych

Już sama ciąża i poród są dla kobiety silnym emocjonalnym przeżyciem. Czasami powodują, że kobieta zaczyna chorować na depresję, miewa lęki, a ciężki poród może wywoływać u niej zespół stresu pourazowego. Okazuje się, że trwająca pandemia może nasilać te choroby.
Ewa Janczak-Cwil
COVID a depresja
fot. Adobe Stock
W normalnych warunkach aż 15-20 proc. ciężarnych ma problemy psychiczne, które pojawiają się w ciągu kilku tygodni przed porodem lub po nim. Z kolei u kobiet, które już wcześniej miały różne zaburzenia nastroju lub emocji, w okresie okołoporodowym może nastąpić nasilenie objawów. Teraz okazało się, że pandemia koronawirusa stanowi dodatkowy czynnik pogarszający zdrowie psychiczne kobiet w ciąży i po porodzie.

Wpływ COVID-19 na ciężarne

Wpływem stresu spowodowanego pandemią na kobiety w ciąży zajęła się polska grupa naukowców z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badają oni, w jaki sposób stres psychologiczny związany z epidemią COVID wpływa na samopoczucie i przebieg ciąży. O stresie i metodach radzenia sobie z nim w czasie ciąży mówimy w akcji Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja pod patronatem PAN. 

Depresja, lęk i zespół stresu pourazowego przez pandemię

Tymczasem naukowcy z Brigham and Women's Hospital w USA przeprowadzili między majem a sierpniem 2020 roku ankietę wśród ponad 1100 kobiet ciężarnych i w połogu, by ocenić wpływ pandemii na ich zdrowie psychiczne. Zebrane informacje pozwoliły sformułować następujące wnioski:
  • ponad 36 proc. kobiet miało kliniczne objawy depresji (wzrost w porównaniu do czasów sprzed pandemii o 11-26 proc.),
  • ponad 22 proc. kobiet zgłosiło odczuwanie nasilonego niepokoju,
  • ponad 10 proc. pań miało objawy stresu pourazowego powyżej klinicznego poziomu.

Około 9 proc ciężarnych lub świeżo upieczonych mam zgłaszało, że pandemia wywołała u nich silne poczucie żalu, straty lub rozczarowania. Uczucia te aż pięciokrotnie zwiększały ryzyko wystąpienia klinicznych objawów depresji, lęku, zespołu stresu pourazowego.

Koronawirus wywołuje strach u ciężarnych

18 proc. badanych kobiet zgłosiło, że czuły silny strach przed skutkami, jakie może nieść ze sobą zakażenie SARS-CoV-2. Strach ten aż czterokrotnie zwiększył ryzyko wystąpienia klinicznych objawów depresji, zaburzeń lękowych oraz zespołu stresu pourazowego.

Do badania rozpropagowanego przez media społecznościowe zgłosiły się w znakomitej większości kobiety pozostające w związkach i w dobrej sytuacji materialnej. Naukowcy podejrzewają, że wynik mógłby być inny (np. wykazać więcej problemów psychicznych wśród ciężarnych), gdyby badanie objęło także kobiety w gorszej sytuacji rodzinnej i materialnej.

COVID-19 nasila już istniejące problemy psychiczne

Naukowcy odkryli, że pandemia niemal czterokrotnie zwiększa ryzyko nasilenia się wcześniej istniejących problemów psychicznych u ciężarnych.

Badanie pokazało, że stres wywołany przez pandemię nie jest obojętny dla zdrowia psychicznego dużej części przyszłych mam. To jeszcze jeden argument za tym, by planowanie ciąży w dobie koronawirusa odłożyć na lepsze, zdrowsze czasy.

Specjaliści podkreślają też, że pandemia pozbawiła rodzące i kobiety w połogu wsparcia, na jakie mogłyby liczyć w normalnej sytuacji. Konieczność ograniczenia wizyt u lekarza, kontaktów z bliskimi na porodówce i w domu w czasie połogu z pewnością mogą być czynnikami potęgującymi stres podczas połogu i porodu w czasie pandemii.

Bibliografia: Cindy H. Liu, Carmina Erdei, Leena Mittal. Risk factors for depression, anxiety, and PTSD symptoms in perinatal women during the COVID-19 Pandemic. Psychiatry Research, 2020

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy