Jak często robić cytologię?
fot. AdobeStock

Jak często robić cytologię i jak się do niej przygotować?

Cytologię należy robić regularnie co roku. Jeśli wyniki kilku badań są prawidłowe, czas ten jest wydłużany. Cytologia to badanie, które wykrywa stany przednowotworowe i raka szyjki macicy we wczesnym stadium oraz infekcję brodawczaka ludzkiego, dlatego tak ważne jest, by wykonywać je regularnie.
Jak często robić cytologię?
fot. AdobeStock
Cytologia jest badaniem ginekologicznym, w trakcie którego pobierany jest wymaz z szyjki macicy. Regularne robienie cytologii pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy – wtedy, gdy jest on całkowicie wyleczalny. Dlatego tak ważne jest, by kobieta poddawała się temu badaniu tak często, jak jest to zalecane, i nie tylko w okresie rozrodczym.

Spis treści:

Jak często robić cytologię?

Odpowiedź na to pytanie zależna jest od kilku czynników, w tym od wieku pacjentki, jej stanu zdrowia i wyników, jakie dawały poprzednie wymazy z szyjki macicy. Przyjmuje się, że na początku cytologia powinna być wykonywana co roku (lub co dwa lata, jeśli jest ona przeprowadzana na podłożu płynnym). Jeśli trzy kolejne wyniki badania są prawidłowe, czyli kobieta znajduje się w tzw. grupie pierwszej według systemu Bethesda, kolejne cytologie mogą być robione co 2-3 lata.

Badanie cytologiczne po trzydziestce

Może być ono wykonywane co 3 lata, jeśli kobieta po trzydziestce ma stałego partnera seksualnego i nie jest w grupie ryzyka. Jeśli natomiast często zmienia partnerów i tym samym jest narażona na wyższe ryzyko zarażenia wirusem HPV, powinna wykonywać cytologię nawet co roku. Raz na rok badanie powinna również robić kobieta, która jest zakażona wirusem HIV, przyjmuje leki immunosupresyjne lub była leczona wcześniej na raka szyjki macicy.

Pierwsze badanie cytologiczne

Zaleca się, by pierwszą cytologię wykonać w wieku 20-25 lat. Nie ma jednak jednego, ściśle określonego wieku, w którym kobieta powinna poddać się temu badaniu, ponieważ wiele zależy również od tego, w jakim momencie życia rozpoczęła współżycie seksualne. Ginekolodzy radzą, by pierwsze badanie cytologiczne miało miejsce nie później niż w ciągu 3 lat od momentu rozpoczęcia współżycia.
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.

Jak przygotować się do cytologii?

Zanim kobieta zgłosi się na badanie, powinna pamiętać o tym, że:
  • cytologii nie wykonuje się w trakcie miesiączki – najlepszym momentem na badanie jest czas między czwartym dniem po miesiączce (nie czwartym dniem cyklu) a czwartym dniem przed kolejną;
  • nie należy robić cytologii, jeśli ma się niewyleczoną infekcję intymną (w przeciwnym razie pobrany materiał może nie nadawać się do oceny, a uzyskany wynik być niemiarodajny).

Dodatkowo przed badaniem:
  • przez 2-3 dni nie należy współżyć;
  • tuż przed nie można wykonywać innego badania ginekologicznego;
  • przez 2 dni nie należy stosować żadnych środków dopochwowych lub irygacji.
Kobiety między 25. a 59. rokiem życia mogą w ramach rządowego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy wykonywać cytologię bezpłatnie raz na 3 lata, o ile są ubezpieczone w NFZ. W prywatnym gabinecie badanie to kosztuje ok. 40 zł.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy