GRY
 
 

Jak często robić cytologię?

Cytologia to bardzo ważne badanie, bezbolesne i szybkie. Pytamy ginekologa, jak często trzeba je wykonywać

badania w ciąży, ciąża, kobieta, lekarz
fot. Fotolia
Koleżanka, która jest w moim wieku, zachorowała na raka szyjki macicy. Zadzwoniła do mnie z pytaniem, kiedy robiłam cytologię.  Mówi, że to ważne, ale ja nie pamiętam, kiedy byłam z tym u lekarza. Jak się przygotować do badania? Ola

Cytologia jest tak ważna, że kobietom po 25. roku życia nie wolno o niej zapominać. Na cytologię wystarczy poświęcić kilka minut raz w roku! To badanie wykrywa stany przednowotworowe i raka szyjki macicy we wczesnym (czyli uleczalnym) stadium oraz infekcję brodawczaka ludzkiego (niektóre typy tego wirusa są odpowiedzialne za rozwój raka szyjki macicy).

Jak przygotować się do cytologii

Najlepiej zgłosić się do ginekologa w pierwszej połowie cyklu, ale nie tuż po miesiączce. Przez 3-4 dni proszę nie stosować leków dopochwowych, powstrzymać się od współżycia. Badanie jest całkowicie bezbolesne. Cytologię wykonuje się bezpłatnie w ramach ubezpieczenia (w prywatnych placówkach kosztuje ok. 40 zł).

ZOBACZ TEŻ: Endometrioza – co to za choroba?
 
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami