dziecko uczy się jeszcze w brzuchu mamy
Adobe Stock
Aktualności

Dlaczego warto mówić do dziecka, gdy jest w twoim brzuchu

Dziewięć miesięcy spędzone w brzuchu matki może być kluczowe dla całego życia dziecka - pokazują badania.

To, że głaszczesz z czułością swój rosnący brzuszek i mówisz do maleństwa, ma wielki sens i jest nie tylko wyrazem miłości do dziecka. W ten sposób przekazujesz mu wiele ważnych dla jego rozwoju informacji.

Pocztówki ze świata zewnętrznego

To, czym oddychasz, co jesz i co przeżywasz dociera do twojego maluszka w brzuchu. „Dla płodu są to informacje, takie biologiczne pocztówki ze świata zewnętrznego" – przekonywała amerykańska dziennikarka naukowa Annie Murphy Paul w swojej książce „Początki. Jak dziewięć miesięcy przed narodzinami wpływa na resztę naszego życia”. Jej zdaniem, może mieć to kluczowe znaczenie dla całego życia dziecka.

 


Przez wiele lat uważano, że dzieci rodzą się z „wrodzonymi’ predyspozycjami. Dziś naukowcy oceniają, że części tych rzeczy dziecko uczy się przed narodzinami, czyli w fazie prenatalnej. - Technologia USG 4D pokazuje, że dzieci w brzuchu mamy potrafią świadomie się uśmiechać, bawić się, uczyć poprzez dotyk, powonienie, smak i słuch” – wylicza psycholog z Katedry Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego dr Przemysław Tomalski.

Wyssane z wodami płodowymi

To, że dziecko będzie lubiło ostre jedzenie lub smak czosnku, nie zależy od smaku ssanego mleka mamy, ale od smaku wód płodowych połykanych w jej brzuchu. Badania pokazują, że noworodki chętniej ssą pierś po urodzeniu, jeżeli jest posmarowana wodami płodowymi.
 

Zobacz także
Czy rodzice są zestresowani?

Rodzice przyznali, co najbardziej ich stresuje. Lista jest naprawdę długa!

wózek ze śpiącym niemowlęciem ze smoczkiem

Wózki dla dziecka 3 w 1 to wygoda! Do 999zł! (7 najlepszych modeli!)

Muzyka do snu

poród

Czy jesteś gotowa na poród? [TEST]



Kubki smakowe dziecka kształtują się już między 13. a 15. tygodniem ciąży. „A ponieważ lubimy to, co jest nam znane, możemy polubić to, co nasza mama stale jadała w ciąży” – tłumaczy dr Tomalski.

Jak pokochać marchewkę od urodzenia?

Potwierdzają to doświadczenie amerykańskiej psycholożki dr Julie Mennelli, która zbadała 46 kobiet w ciąży: pierwsza grupa piła sok z marchewki w czasie ciąży, a po urodzeniu dziecka wodę, druga piła wodę, a po urodzeniu dziecka sok, trzeciej grupie w ogóle nie podawano soku.

Po pięciu miesiącach od narodzin Mennella zbadała preferencje smakowe dzieci, podając im dwa rodzaje kaszki: zwykłej i o smaku marchewkowym. Niemowlęta, których matki piły sok, nie krzywiły się podczas picia kaszki o smaku marchewkowym. Maluchy, których matki nie piły soku, wolały zwykłą kaszkę.

Zapach mamy

Jeszcze w brzuchu dziecko uczy się zapachów. Niemowlęta rozpoznają zaraz po porodzie zapach ciała własnej matki, ale nie tylko. Świadczy o tym eksperyment przeprowadzony na 24 przyszłych mamach, które mieszkały w okolicy, w której bardzo często używa się anyżku jako przyprawy. Jednej z grup podczas dwóch ostatnich tygodni ciąży pozwolono spożywać nieograniczoną ilość słodyczy i syropu anyżkowego, druga przyprawy nie jadła w ogóle. Noworodkom średnio trzy godziny po narodzinach w przypadkowej kolejności podstawiano pod nos na dziesięć sekund watę z bezzapachowym olejem parafinowym lub z olejkiem anyżkowym.

Maluszki wąchające anyżek jeszcze w łonie matki, ujawniały więcej pozytywnych reakcji na przyprawę i zwracały w jej kierunku głowy. Noworodki z grupy kontrolnej krzywiły się na zapach.

Bajki szeptane do brzucha

Kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Dzieci, słuchając w łonie głosu mamy, uczą się ojczystego języka. „Nie są w stanie rozróżniać słów, ale rozróżniają dźwięki mowy, uczą się fonetyki, unikatowej dla danego języka” – mówi dr Tomalski. Badania pokazują, że płód potrafi zapamiętać nawet dłuższe wypowiedzi: piosenki, które często słyszał w czasie ciąży, a także bajki, które były mu wielokrotnie czytane.

Podczas jednego z eksperymentu ciężarne przez ostatnie sześć tygodni ciąży czytały dwa razy dziennie na głos bajkę. Kilka godzin po narodzinach dzieciom puszczano taśmy z głosem mamy, czytającej zarówno znaną już bajkę, jak i inną opowieść. Większość noworodków ssała wolniej pierś, słysząc bajkę wcześniej czytaną i zapamiętaną, co jest dowodem na to, że rozpoznawały ją.

Inne badania mówią, że już dzieci dwujęzyczne przyswajają w ciąży brzmienie obu języków, które słyszą. Sprawdzana po urodzeniu aktywność ich mózgów pokazała, że dzieci z rodzin jednojęzycznych reagowały, słysząc angielski, zaś dzieci matek dwujęzycznych wykazywały zwiększoną aktywność mózgu w przypadku obu języków.

Oglądam seriale razem z mamą

Dziecko zaczyna słyszeć już w 14. tygodniu ciąży, a po 24. tygodniu reaguje ruchem, słysząc gwałtowne dźwięki, np. trzaskanie drzwiami. Później uczy się też rozpoznawać znajome melodie. Z badań opublikowanych w czasopiśmie „Lancet” wynika, że maluchy zapamiętują np. czołówkę serialu, oglądanego często przez ich mamy. W eksperymencie wzięły udział dwu-, czterodniowe noworodki, których matki w czasie ciąży oglądały popularny serial. Gdy dzieciom puszczono muzykę z niego, przestawały się na chwilę poruszać, a rytm ich serca zwalniał, co wskazywało, że interesuje je melodia. Te same noworodki nie reagowały, słuchając innej, nieznanej melodii.

Efekt Mozarta?

„Płody zapamiętują często nucone lub puszczane im w ciąży melodie, dlatego po urodzeniu uspokajają się, słysząc je” - tłumaczy dr Tomalski. Stąd wziął się mit, zwany efektem Mozarta, że muzyka klasyczna uspokaja i rozwija zdolności intelektualne dziecka. Nie ma badań dowodzących, że akurat muzyka klasyczna rozwija. „Dowolny rodzaj muzyki, puszczanej dzieciom przed urodzeniem, może być później przez nie rozpoznawany i może kształtować ich preferencje muzyczne” – zauważa psycholog.

Wyuczony smutek

Również stany emocjonalne matki mogą mieć wpływ na nienarodzone dziecko. Naukowcy przebadali dwie grupy kobiet: wykazujących objawy depresji (zły nastrój, zmęczenie, apatia) w drugim trymestrze ciąży i nieodczuwających takich stanów. Matki z grupy „depresyjnej” miały wyższy poziom hormonu stresu – kortyzolu – oraz niższe poziomy dopaminy i serotoniny – hormonu szczęścia. Ich dzieci po urodzeniu dziedziczyły skłonność matek do depresji – rodziły się z podobnie podwyższonym poziomem kortyzolu i niskimi poziomami dopaminy i serotoniny. Dzieci te były też mniej aktywne ruchowo i gorzej orientowały się w przestrzeni niż ich rówieśnicy.

Opisane badania dowodzą, że dziecko nie rodzi się jako czysta karta, na której dopiero życie zapisze jego charakter i upodobania. Wiele zależy od przebiegu ciąży i tego, jak będziemy się w niej czuć. Możemy kształtować charakter naszego maluszka jeszcze zanim się urodzi! To wielka odpowiedzialność, ale też i niesamowity cud życia! Zgadzacie się z tym? Napiszcie, jakie są wasze dzieci.

Źródło: focus.pl

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA