czy dzieci mogą wychodzić z domu przed 16?
fot. Adobe Stock

Czy dzieci mogą wychodzić same z domu przed 16? Tak, ale nie wszystkie!

Jesienią ubiegłego roku rząd wprowadził zakaz samodzielnego przemieszczania się dzieci i młodzieży w określonych godzinach. Zakaz ten został zniesiony, jednak nadal nie wszystkie dzieci mogą samodzielnie poruszać się po drodze. 
Joanna  Biegaj
czy dzieci mogą wychodzić z domu przed 16?
fot. Adobe Stock
Jakiś czas temu z uwagi na pandemię koronawirusa w Polsce zostały wprowadzone obostrzenia, między innymi dzieci nie mogły przebywać na świeżym powietrzu bez opieki dorosłych w godzinach 8-16. Przed feriami zimowymi rząd zniósł zakaz wychodzenia dzieci z domu przed godziną 16. Nadal jednak istnieją pewne ograniczenia w przemieszczaniu się najmłodszych...

Nie każde dziecko może poruszać się samodzielnie

Mimo zniesienia restrykcji nadal obowiązuje prawo, które mówi, że nie wszystkie dzieci mogą poruszać się samodzielnie i w tym wypadku nie jest istotne, gdzie idą. Według prawa dziecko może poruszać się samo po drodze, dopiero gdy skończy 7 lat. Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 7 lat – musi być pod opieką osoby dorosłej lub innego dziecka, które ukończyło już 10 lat (nie dotyczy to strefy zamieszkania, ani drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Wedle prawa o ruchu drogowym droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.
Dziecko nie powinno także poruszać się samodzielnie, gdy rodzic nie ma pewności, że jest ono na tyle dojrzałe, by bezpiecznie przemierzyć całą trasę. 

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy