Czy dziecko dostaje wystarczającą ilość mleka?

Wielu rodziców martwi się, czy ich niemowlę otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu. W przypadku karmienia piersią szczególnie trudno stwierdzić, ile dziecko zjada podczas każdego posiłku.
Jeśli jednak twoje dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi i dobrze ssie, jeśli jest karmione przynajmniej 6-8 razy na dobę, jest szczęśliwe i zdrowe, jest aktywne po przebudzeniu i zadowolone po karmieniu oznacza to, że prawie na pewno dostaje wystarczającą ilość pokarmu.

Inne prawidłowe oznaki to przybieranie na wadze oraz częstotliwość zmiany pieluszek. Chociaż niemowlęta po urodzeniu tracą na wadze, dzieci karmione piersią zwykle odzyskują wagę urodzeniową już po 2 tygodniach. Następnie powinny przybierać na wadze około 150-200 gramów na tydzień. Może to się odbywać skokami, lepiej więc nie ważyć dziecka zbyt często.

Jeżeli twoje dziecko miało niską wagę urodzeniową (poniżej 2,5 kg) lub jeśli poród był ciężki, powinnaś zasięgnąć porady lekarza. Pomoże Ci on uregulować proces karmienia i będzie kontrolował wagę dziecka w pierwszych tygodniach.

Polecamy: Czy waga i wzrost twojego noworodka mieści się w normie?
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy